Toroknak nevezzük a szájüregből a garatba vezető kaput és az itt található képleteket. A köznyelv nemcsak ennek a szűk szakasznak a betegségei által okozott panaszokat, hanem annak környékén zajló betegség okozta tüneteket is torokpanasznak nevezi.
SokfĂ©le panaszt lokalizálhatnak a toroktájra: fájdalmat, viszketĂ©st, idegentestĂ©rzĂ©st, kaparĂł csiklandozĂł Ă©rzĂ©st, gombĂłcĂ©rzĂ©st, nehezĂtett nyelĂ©st. Ezeket a panaszokat többfĂ©le betegsĂ©g válthatja ki: gyulladás, daganat, működĂ©sbeli zavar stb.
Torokfájdalmat legtöbbször gyulladásos betegsĂ©gek okoznak: kĂĽlönbözĹ‘ eredetű mandulagyulladások, heveny Ă©s idĂĽlt garatgyulladás, kĂĽlönbözĹ‘ fertĹ‘zĹ‘ betegsĂ©gekhez tartozĂł torokelváltozások, stb. Igen heves fájdalommal jár, ha a gyulladásos folyamat a mandulák határait tĂşllĂ©pi. A fájdalom ilyenkor olyan erĹ‘s lehet, hogy a beteg a nyálát sem tudja lenyelni. A gĂ©gefedĹ‘ gyulladása szintĂ©n heves fájdalmat Ă©s nyelĂ©skĂ©ptelensĂ©get okoz. Az algarat gyulladása is fájdalommal Ă©s nehezĂtett nyelĂ©ssel jár, mely nagyon keservessĂ© teheti a beteg Ă©letĂ©t, kĂĽlönösen ha fekĂ©ly is kialakul.
EnyhĂ©bb panaszokat vált ki a nyálkahártya felĂĽletes gyulladása, melynek oka lehet virális fertĹ‘zĂ©s, hĹ‘ vagy kĂ©miai anyag által kiváltott irritáciĂł (pl.: hideg szĂ©nsavas ital, alkohol, fagylalt, csĂpĹ‘s fűszeres Ă©tel). A szájon át belĂ©legzett levegĹ‘ szintĂ©n irritativ hatás rĂ©vĂ©n okoz gyulladást a nyálkahártya felszĂnĂ©n. FĂĽlbesugárzĂł nyelĂ©si fájdalom Ă©s nehezĂtett szájnyitás daganatos betegsĂ©g egyik tĂĽnete lehet.
NyakcsigolyabetegsĂ©gek, idegfájdalom torokba sugárzĂł fájdalmat is okozhat. Torok Ă©s szájpad viszketĂ©s a lĂ©gĂşti allergiás betegsĂ©gekre jellemzĹ‘, de Ă©telallergiát is kĂsĂ©rhet a szájĂĽreg, a torok Ă©s a garat viszketĂ©se. Torokkaparás, torokĂ©gĂ©s gyakran elĹ‘fordul idĂĽlt, nyálkahártya felszĂnĂ©n zajlĂł hurutok esetĂ©n.
A háttérben vitaminhiány, vashiány és gyakran az ún. reflux betegség is lehet. A reflux betegségben a gyomortartalom visszafolyik a nyelőcsőbe, s ott – esetleg a garatban és a gégében is – emiatt gyulladás alakul ki.
A betegek sokszor panaszolják, hogy a torokĂ©gĂ©s, torokkaparás mellett állandĂł torokköszörĂĽlĂ©s is kĂnozza Ĺ‘ket. Sokszor csiklandozĂł Ă©rzĂ©srĹ‘l vagy tollpiheszerű idegentestĂ©rzĂ©srĹ‘l is beszámolnak. Torokban Ă©rzett tapadĂł nyák miatt is gyakran fordulnak orvoshoz. EttĹ‘l az Ă©rzĂ©stĹ‘l keserves krákogással prĂłbálnak a betegek megszabadulni. Ilyen panasz a nyálkahártya kĂĽlönbözĹ‘, általában banális betegsĂ©geiben fordul elĹ‘.
A diszkomfort Ă©rzĂ©s abbĂłl adĂłdik, hogy a nyálkahártyát Ă©lettani körĂĽlmĂ©nyek között beborĂtĂł nyálka mennyisĂ©ge Ă©s minĹ‘sĂ©ge megváltozik: kevesebb Ă©s tapadĂłsabb lesz. Hormonális változások, a sĂł- Ă©s vĂzháztartás zavara okozhat ilyen panaszt, de lezajlott heveny gyulladás után vagy valamilyen idĂĽlt betegsĂ©g rĂ©szekĂ©nt is Ă©szlelhetjĂĽk. A gyakori krákogás rossz szokás vagy neurĂłzis egyik tĂĽnete is lehet.
Toroktájon Ă©rzett gombĂłcĂ©rzĂ©s is elĹ‘bb-utĂłbb orvoshoz viszi a beteget. GombĂłcĂ©rzĂ©st válthatnak ki az idĂĽlt mandula- Ă©s garatgyulladáson kĂvĂĽl a pajzsmirigy kĂĽlönbözĹ‘ betegsĂ©gei, a nyaki ciszta, valamint gerinc- Ă©s nyelĹ‘csĹ‘betegsĂ©gek. Mivel sokfĂ©le kĂłr okozhat toroktáji panaszt, a szĂĽksĂ©ges vizsgálatok kiválasztásához Ă©s a vizsgálati sorrend megállapĂtásához elĹ‘ször alaposan tájĂ©kozĂłdni kell.
Ez a következő kérdések alapján történik:
- pontosan mi a panasz (fájdalom, viszketés, idegentestérzés, stb.)
- ezek mióta állnak fenn,
- a tĂĽneteket megelĹ‘zte-e, vagy kĂsĂ©ri-e láz Ă©s fájdalom,
- mikor jelentkeznek a panaszok: ún. üres nyeléskor (amikor csak a saját nyálunkat nyeljük), étel lenyelésekor, vagy nyeléstől függetlenül,
- akadályozott-e a nyelés,
- mindig fennáll-e a panasz vagy csak időnként jelentkezik,
- milyen egyéb ismert betegségek vannak a betegnek, s ezekre milyen gyógyszert szed.
Mivel sokfĂ©le betegsĂ©g okozhat toroktáji panaszt, nem elegendĹ‘ a torok Ă©s szájĂĽreg vizsgálata, a gĂ©ge Ă©s lĂ©gcsĹ‘, Ă©s legtöbbször a nyelĹ‘csĹ‘ endoszkĂłpos vizsgálata is szĂĽksĂ©ges. A kĂłrtörtĂ©net, a fizikális Ă©s endoszkĂłpos vizsgálat mellett, nyaki ultrahang, kĂĽlönbözĹ‘ röntgenvizsgálatok segĂtik a diagnĂłzis felállĂtását. LaboratĂłriumi Ă©s belgyĂłgyászati vizsgálat is szĂĽksĂ©gessĂ©gĂ© válhat.
Dr. TĂłta Julianna
forrás: archĂvum
(Patika Tükör)