A tüdőrák gyanúját keltő legfőbb tünet a tartós köhögés. Dohányosoknál, ahol a köhögés egyébként is általános tünet, a köhögés súlyosbodása, jellegének megváltozása szolgálhat figyelmeztető jelként. Egyéb gyakori tünetek: véres köpet, légszomj, ziháló légzés, rekedtség, ismételten kiújuló hörgő- vagy tüdőgyulladás, állandósuló mellkasi fájdalom. E tünetek tartós (többhetes) fennállása esetén orvoshoz kell fordulni.
A betegsĂ©g pontos stádiumát kĂ©palkotĂł mĂłdszerekkel, eszközös vizsgálatokkal, kĂłrszövettani Ă©s laboratĂłriumi eljárásokkal állapĂtják meg. Korábban mellkasröntgen-vizsgálat, illetĹ‘leg átvilágĂtás kĂ©pezte a kĂ©palkotĂł vizsgálatok alapját. Napjainkra a diagnosztika eszközei is jelentĹ‘s fejlĹ‘dĂ©sen mentek keresztĂĽl. A mellkasi CT (computer tomográf)-vizsgálatok megjelenĂ©se sokkal árnyaltabbá tette a kĂ©palkotĂł vizsgálati lehetĹ‘sĂ©geket. A mellkasi mágneses magrezonanciás vizsgálĂł eljárás (MRI) Ăşjabb fontos kiegĂ©szĂtĹ‘ kĂ©palkotĂł diagnosztikus mĂłdszer. A hörgĹ‘tĂĽkrözĂ©s mĂłdszere is sokat finomult az Ăşgynevezett fiberoszkĂłpos technika bevezetĂ©sĂ©vel, amely száloptikás eszköz segĂtsĂ©gĂ©vel teszi lehetĹ‘vĂ© a lĂ©gutak pontos feltĂ©rkĂ©pezĂ©sĂ©t, Ă©s a betegek számára kevĂ©ssĂ© megterhelĹ‘. SzintĂ©n Ăşjabb lehetĹ‘sĂ©g - speciális eszközzel, tűszĂşrással - a mellkasfalon keresztĂĽl a tĂĽdĹ‘bĹ‘l törtĂ©nĹ‘ mintavĂ©tel (ezt nevezik transztorakális tűbiopsziának). Mai ismereteink már lehetĹ‘vĂ© teszik, hogy akár köpetvizsgálattal is diagnosztizálják a tĂĽdĹ‘rákot. A kĂłrszövettani lelet mellett - megfelelĹ‘ mintavĂ©telt követĹ‘ sejttani (citolĂłgiai) vizsgálati mĂłdszerek segĂtsĂ©gĂ©vel - nĂ©hány tumoros sejt kimutatása alapján is lehetĹ‘sĂ©g van arra, hogy felállĂtsák a diagnĂłzist.
A terápiás döntĂ©shozatal alapját a tĂĽdĹ‘daganat kĂłrszövettani (patolĂłgiai) eredmĂ©nye, a betegsĂ©g stádiummegállapĂtása Ă©s a beteg általános állapotának felmĂ©rĂ©se kĂ©pezi. A kĂłrkĂ©p kezelĂ©se nĂ©gy pillĂ©ren nyugszik: ezek az Ăşn. reszekciĂłs tĂĽdĹ‘műtĂ©t, a sugárterápia, a kemoterápia, illetve a támogatĂł (szupportĂv) terápia.
A korai stádiumban felfedezett, sebĂ©szeti reszekciĂłs tĂĽdĹ‘műtĂ©ttel tumormentessĂ© tett betegek számĂthatnak teljes gyĂłgyulásra. Ăšjabban az elsĹ‘dleges tĂĽdĹ‘rákos betegek esetĂ©n elĹ‘fordulĂł áttĂ©t (metasztázis) sebĂ©szi eltávolĂtására is lehetĹ‘sĂ©g nyĂlhat, egyedi mĂ©rlegelĂ©s alapján. Amennyiben az elsĹ‘dleges tĂĽdĹ‘rák onkolĂłgiailag megfelelĹ‘ mĂłdon kezelhetĹ‘, Ăşgynevezett metasztazektĂłmiával a magányos agyi, tĂĽdĹ‘-, vagy mellĂ©kvese-áttĂ©t sebĂ©szileg eltávolĂthatĂł. A sugárterápiában a számĂtĂłgĂ©pes besugárzástervezĂ©s, az Ăşj sugárforrások megjelenĂ©se hatĂ©konyabb kezelĂ©st tesz lehetĹ‘vĂ©. A sejtmĂ©rgeket alkalmazĂł (citotoxikus), kombinált kemoterápia vonatkozásában az Ăşjabb, hatĂ©konyabb, Ăşgynevezett harmadik generáciĂłs szerek megjelenĂ©se mutatja az elĹ‘relĂ©pĂ©st.
A közeljövő a célzott kemoterápia alkalmazása a tüdőrák kezelésében, és számos molekuláris szinten ható vegyület áll kipróbálás alatt. A klinikai gyakorlatban jelenleg egy, sejten belül (intracellulárisan) ható enzimgátló vegyület van törzskönyvezve a világ néhány országában, nem kissejtes tüdőrák esetében.
A tĂĽdĹ‘daganatok terápiájában az utĂłbbi Ă©vtizedben kifejezett fejlĹ‘dĂ©s mutatkozik. Ezt bizonyĂtja az is, hogy a hatĂ©konyabb kezelĂ©s eredmĂ©nyekĂ©ppen egy adott idĹ‘szakban mind több tĂĽdĹ‘rákos beteg van Ă©letben. A hosszĂş távĂş tĂşlĂ©lĂ©si mutatĂłk sajnos csak lassan javulnak, viszont kifejezett elĹ‘relĂ©pĂ©s van a rövid távĂş, kĂ©t-három Ă©ves tĂşlĂ©lĂ©s tekintetĂ©ben.
A tĂ©mában további rĂ©szletes informáciĂłkat olvashatnak a Daganatok.hu - Ĺ‘szintĂ©n a daganatos betegsĂ©gekrĹ‘l cĂmű honlapon, ahol a tĂĽdĹ‘gondozĂłk Ă©s a dohányzásrĂłl valĂł leszokást segĂtĹ‘ rendelĂ©sek elĂ©rhetĹ‘sĂ©gĂ©t is megtalálhatják.
(Következik: A tüdőrák - Megelőzési lehetőségek - A tüdőszűrés fontossága)
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 040804)