A szervezet stabil vĂĄzĂĄt a csontrendszer alkotja. A csontok Ă©lĆ csontszövetbĆl Ă©s a bennĂŒk lerakĂłdott szervetlen ĂĄllomĂĄnybĂłl, jĂłrĂ©szt kalciumsĂłkbĂłl ĂĄllnak.
A csontokat alakjuk, szerkezetĂŒk szerint lehet csoportosĂtani. A hosszĂș csöves csontok elsĆsorban a vĂ©gtagokban talĂĄlhatĂłk. Lapos csontok pĂ©ldĂĄul a koponya csontjai. Köbös csontok a csigolyĂĄk, a kĂ©z- Ă©s lĂĄbtĆcsontok.
Minden csontnak van egy â csontonkĂ©nt vĂĄltozĂł vastagsĂĄgĂș â tömör kĂŒlsĆ kĂ©reg- Ă©s belsĆ szivacsos ĂĄllomĂĄnya. A hosszĂș csöves csontok egy rĂ©szĂ©ben ezenkĂvĂŒl a velĆƱrnek nevezett ĂŒreg is megtalĂĄlhatĂł. A szivacsos ĂĄllomĂĄnyt Ă©s a velĆƱrt csontvelĆ tölti ki. Ez a szövettĂpus vesz rĂ©szt a vĂ©rkĂ©pzĂ©sben, a vĂ©r sejtes elemeinek a termelĂ©sĂ©ben.
Az egĂ©szsĂ©ges felĂ©pĂtĂ©sƱ Ă©s összetĂ©telƱ csont igen ellenĂĄllĂł a fizikai behatĂĄsokkal szemben, mĂg a beteg csontĂĄllomĂĄnynak (pl. csontritkulĂĄs esetĂ©n) ez a teherbĂrĂł kĂ©pessĂ©ge lĂ©nyegesen lecsökken.
A csontokban a kĂŒlsĆ erĆk hatĂĄsĂĄra kialakulĂł sĂ©rĂŒlĂ©seket törĂ©seknek nevezzĂŒk. A beteg csontokban igen kis fizikai terhelĂ©sre bekövetkezĆ törĂ©seket kĂłros vagy patolĂłgiĂĄs törĂ©snek hĂvjĂĄk.
A törĂ©seket sokfĂ©lekĂ©ppen lehet csoportosĂtani. A tört csontvĂ©gek eredeti helyĂŒkön maradhatnak, vagy egymĂĄshoz kĂ©pest elmozdulhatnak. Ez utĂłbbiak az elmozdulĂĄssal jĂĄrĂł törĂ©sek. Az elmozdulĂĄs irĂĄnya lehet oldalirĂĄnyĂș: a tört csontvĂ©g a tengelye mentĂ©n elfordulhat, a csont eredeti tengelyĂ©hez kĂ©pest szöglettörĂ©s alakulhat ki benne. Ezek a törĂ©sek ĂĄltalĂĄban a vĂ©gtagok hosszĂș csöves csontjaira jellemzĆek.
Ha a csontvĂ©gek Ășgy mozdulnak el, hogy a törött csont vĂ©ge ĂĄtszĂșrja a bĆrt, akkor nyĂlt, egyĂ©bkĂ©nt zĂĄrt törĂ©srĆl van szĂł. Baleseti sebĂ©szeti szempontbĂłl az is nyĂlt törĂ©snek szĂĄmĂt, ha a törĂ©shez közeli terĂŒleten nem a törött csontvĂ©g sĂ©rti a bĆrt, hanem pĂ©ldĂĄul az esĂ©s, gĂĄzolĂĄs következtĂ©ben alakul ott ki valamilyen seb.
A törĂ©s lehet vonalas jellegƱ, ilyenkor vĂ©kony törĂ©svonal hĂșzĂłdik ĂĄt a csonton. Lehet egyszeres vagy többszörös, annak megfelelĆen, hogy pĂ©ldĂĄul a hosszĂș csöves csont kĂ©t vagy több, egymĂĄstĂłl tĂĄvol esĆ terĂŒleten sĂ©rĂŒl-e. Darabos a törĂ©s, ha egy adott terĂŒleten a csont több aprĂł darabkĂĄra törik.
SpeciĂĄlis esete a csonttörĂ©seknek az Ășgynevezett zöldgally-törĂ©s. Ez a gyermekkorban elĆfordulĂł törĂ©sfajta attĂłl kĂŒlönleges, hogy a csont eltörik ugyan, de a rugalmas, erĆs csonthĂĄrtya nem szakad el. Ez összetartja az eltört csontot. (Egy fiatal, rugalmas faĂĄgat sem lehet könnyedĂ©n kettĂ©törni.)
CsigolyĂĄknĂĄl gyakori az Ășgynevezett összenyomatĂĄsos vagy kompressziĂłs törĂ©s, amikor a csigolyatest puha, szivacsos ĂĄllomĂĄnya a fĂŒggĆleges irĂĄnyĂș erĆk (pl. magasbĂłl törtĂ©nĆ esĂ©s) hatĂĄsĂĄra összeroppan, a csigolya magassĂĄga kisebb lesz, esetleg Ă©k alakĂșvĂĄ vĂĄlik.
A lapos koponyacsontokon a vonalas törĂ©s a gyakori, vagy az, hogy a koponyĂĄt Ă©rĆ nagy, kĂŒlsĆ erĆ hatĂĄsĂĄra a koponyacsont beszakad, Ă©s a kitört darab az agyĂĄllomĂĄny felĂ© benyomĂłdik.
A törĂ©sek â elsĆsorban vĂ©gtagtörĂ©sek â legjellegzetesebb tĂŒnetei a sĂ©rĂŒlĂ©s helyĂ©n fellĂ©pĆ fĂĄjdalom, duzzanat, elmozdulĂĄsos törĂ©snĂ©l a vĂ©gtag alakjĂĄnak megvĂĄltozĂĄsa, deformĂĄlĂłdĂĄsa (csuklĂł-, alkartörĂ©seknĂ©l gyakori), illetve a kĂłros helyen (vagyis nem az ĂzĂŒletben) kialakulĂł mozgathatĂłsĂĄg.
A fenti tĂŒnetek közĂŒl csak az utĂłbbi kettĆ a törĂ©s biztos jele. Duzzanat Ă©s fĂĄjdalom ĂzĂŒleti rĂĄndulĂĄs, zĂșzĂłdĂĄs jele is lehet. Ugyanakkor nem biztos, hogy ha csak ezek a tĂŒnetek tapasztalhatĂłak, akkor nincs törĂ©s. A törĂ©st egyĂ©rtelmƱen csak röntgenvizsgĂĄlattal lehet kimutatni. A röntgenfelvĂ©tel nemcsak a törĂ©s tĂ©nyĂ©t igazolja, hanem megmutatja annak jellegĂ©t, a törvĂ©gek helyzetĂ©t, azok elmozdulĂĄsĂĄt, az elmozdulĂĄs nagysĂĄgĂĄt is.
TörĂ©s gyanĂșja esetĂ©n a törött vĂ©gtagot a talĂĄlt helyzetben kell rögzĂteni. Ez azt jelenti, hogy bĂĄrmilyen, arra alkalmas eszközzel (faĂĄg, szerszĂĄmnyĂ©l, vonalzĂł, stb.) Ă©s pĂłlyĂĄval, sĂĄllal, fĂĄslival meg kell akadĂĄlyozni a törvĂ©gek elmozdulĂĄsĂĄt. A törött kart fel kell kötni, a lĂĄbat felpolcolni, mentĆt kell hĂvni, vagy baleseti sebĂ©szeti szakrendelĂ©sre, illetve traumatolĂłgiai osztĂĄlyra kell vinni a sĂ©rĂŒltet.
Koponya- Ă©s gerincsĂ©rĂŒlĂ©s gyanĂșja (gĂĄzolĂĄs, autĂłbaleset, magasbĂłl törtĂ©nĆ esĂ©s) esetĂ©n kĂŒlönös gonddal kell eljĂĄrni, hisz a sĂ©rĂŒlt Ăłvatlan mozdĂtĂĄsĂĄval sĂșlyos agy- vagy gerincvelĆ-sĂ©rĂŒlĂ©st okozhatunk. Ha mĂłd van rĂĄ, a mentĆk Ă©rkezĂ©sĂ©ig ne mozgassuk meg a beteget, kivĂ©ve akkor, ha az alapvetĆ Ă©letfunkciĂłk (ĂĄtjĂĄrhatĂł lĂ©gutak biztosĂtĂĄsa, lĂ©gzĂ©s, vĂ©rkeringĂ©s) pĂłtlĂĄsĂĄra ehhez feltĂ©tlenĂŒl szĂŒksĂ©g van.
A törĂ©sek kezelĂ©se a tört csontok kĂŒlsĆ (gipsz vagy vĂzre megkemĂ©nyedĆ, mƱanyag rögzĂtĆkötĂ©s) vagy belsĆ (csavarok, lemezek, szegek) stabil rögzĂtĂ©se. A csonttörĂ©s gyĂłgyulĂĄsi ideje fĂŒgg â többek között â a törĂ©s tĂpusĂĄtĂłl Ă©s az egyĂ©ni gyĂłgyhajlamtĂłl. A gyĂłgyulĂĄs heteket, hĂłnapokat vehet igĂ©nybe, Ă©s ezt követĆen sokszor mĂ©g hĂłnapokig tartĂł gyĂłgytornĂĄra, rehabilitĂĄciĂłra van szĂŒksĂ©g.
Dr. Kökény Zoltån
forrĂĄs: archĂvum
(Patika TĂŒkör)
Tisztelt doktor Ăr!
6 hete 5.lĂĄbközĂ©pcsont darabos törĂ©sem volt, a csont elcsĂșszott.
6 hete mƱtĂ©ttel 3 drĂłttal rögzĂtette az orvos. 4 hĂ©t fekvĆgipszsin, 2 hĂ©t jĂĄrĂłgipsz. A gipszet levettĂ©k a csont terhelĂ©sre mozgĂĄsra fĂĄj , csontĂĄtĂ©pĂŒlĂ©s nem teljes ez van a röntgenen Ă©s alsĂł irĂĄnyĂș enyhe elmozdulĂĄs. Az orvos azt mondta jĂĄrjak rajta, fĂĄjdalom esetĂ©n a sarkamon jĂĄrjak, gyĂłgytornĂĄt Ărt.
Mit tegyek fĂĄjdalmas a jĂĄrĂĄs. Mennyi idĆ mĂșlva terhelhetem teljesen a lĂĄbamat?
Sorai alapjĂĄn Ășgy gondoljuk, hogy megfelelĆ ellĂĄtĂĄst Ă©s instrukciĂłkat kapott. Minden eset mĂĄs, a teljes terhelĂ©s idĆpontjĂĄt illetĆen is tĂĄmaszkodhat orvosĂĄra/gyĂłgytornĂĄszĂĄra. FĂĄjdalom ellen finoman hƱtheti, hidegen borogathatja, ill. jegelheti az Ă©rintett terĂŒletet.
2 nappal ezelĆtt elcsĂșsztam, bedagadt a lĂĄbfejem Ă©s elsĆ nap nem bĂrtam rĂĄĂĄllni Ă©s jĂĄrĂĄsra fĂĄjdalmas. Ez törĂ©s lehet?
AkĂĄr törĂ©s is lehet. Ilyen esetekben kĂ©palkotĂł vizsgĂĄlat nĂ©lkĂŒl nehĂ©z diagnĂłzist alkotni. Röntgen nĂ©lkĂŒl orvos vagy gyĂłgytornĂĄsz is csupĂĄn valĂłszĂnƱsĂteni tud bizonyos tĂŒnetek alapjĂĄn.