A fogyókúra reneszánszát éljük. Különféle diéták terjednek, egyre több, biztos fogyással kecsegtető receptkönyv jelenik meg. Sok olyan módszer él a köztudatban, amelyek – rövid távon – biztos sikerrel járnak. Azonban a tartós "kilók feletti győzelem" nem következik be, mivel a leadott súly gyorsan visszarakódik. Ennek oka legtöbbször az, hogy olyan diétás megoldásokkal próbálkozunk, amelyek távol állnak a kiegyensúlyozott táplálkozástól, hosszú távon nem tarthatók, az anyagcserét – sokszor a hormonrendszer működését is – előnytelenül befolyásolják.
Az alábbi összeállĂtásban emlĂtĂ©st teszĂĽnk olyan fogyĂłkĂşrákrĂłl, amelyek nagy rĂ©sze csak rövid távon vezet sikerhez. Akadnak köztĂĽk olyanok, is, amelyeknek hosszĂş távĂş hatását nem ismerjĂĽk mĂ©g, mások pedig bizonyos betegsĂ©gek fennállásakor lehetnek segĂtsĂ©gĂĽnkre. Lássunk közĂĽlĂĽk nĂ©hányat.
Atkins-diéta
Egy amerikai táplálkozási szakemberrĹ‘l kapta a nevĂ©t ez a fogyĂłkĂşratĂpus, amelynek lĂ©nyege, hogy teljesen szĂ©nhidrátmentesen kell Ă©tkezni, ám a bĹ‘sĂ©ges fehĂ©rjebevitel Ă©s - kisebb mennyisĂ©gben - a zsĂrok fogyasztása engedĂ©lyezett. A diĂ©ta igen nĂ©pszerű volt szerte a világon, ám hosszĂş távon nem váltotta be a hozzá fűzött remĂ©nyeket
Barlanglakó-diéta
Az Ĺ‘skori barlanglakĂłk diĂ©táját modellezĹ‘ fogyĂłkĂşrában a hangsĂşly a hĂşsra, a magvakra, a növĂ©nyekre helyezĹ‘dik. A finomĂtott Ă©telek, a rizs, a kenyĂ©r, a liszt teljesen hiányoznak e fogyĂłkĂşra követĹ‘inek Ă©tlapjárĂłl. A diĂ©ta veszĂ©lyes lehet, mivel meglehetĹ‘sen magas zsĂrbevitellel jár egyĂĽtt.
Body building diéta
A body building - magyarul testĂ©pĂtĹ‘ - diĂ©ta az izomtömeg növelĂ©sĂ©re Ă©s a testzsĂr csökkentĂ©sĂ©re irányul. A diĂ©ta alapját az edzĂ©sprogram jelenti, amely 45 perc kardio- trĂ©ninggel (alacsony intenzitásĂş, ciklikus, folyamatos mozgás, kocogás, evezĂ©s, kerĂ©kpározás) kezdĹ‘dik. Reggelire zabkását, fehĂ©rjesavĂłt Ă©s tojásfehĂ©rjĂ©t javasol. Három Ăłrával kĂ©sĹ‘bb csirkemellet kell kĂ©szĂteni egy evĹ‘kanál lenmagolajjal. A következĹ‘ kĂ©t Ă©tkezĂ©sben grĂ©pfrĂştlĂ© szerepel, a reggelihez kĂ©pest több fehĂ©rjesavĂłval, ugyanannyi tojásfehĂ©rjĂ©vel. Ezt követĹ‘en kĂ©tĂłránkĂ©nt folytatĂłdik az evĂ©s, amely leginkább csirkemellet, proteinport Ă©s tojást tartalmaz. Ha valaki nem vĂ©gez magas intenzitásĂş, hosszan tartĂł edzĂ©st naponta kĂ©tszer, akkor a fentiekben Ărt diĂ©ta egyáltalán nem javasolt Ă©s kifejezetten veszĂ©lyes lehet! Meg kell jegyezni, hogy a rendkĂvĂĽl magas fehĂ©rjebevitel csak abban az esetben indokolt, ha az illetĹ‘ szteroidkĂ©szĂtmĂ©nyt szed. JĂłmagam mĂ©lysĂ©gesen ellenzem a tiltott szerek alkalmazását Ă©s ezzel egyĂĽtt a body building diĂ©tát!
Body for life diéta
A body for life - magyarul test az Ă©letĂ©rt - diĂ©tát elsĹ‘sorban azoknak az embereknek ajánlják, akik nagy hangsĂşlyt helyeznek testĂĽk tökĂ©letessĂ© formázására. A diĂ©ta 12 hĂ©tig tart Ă©s intenzĂv fizikai aktivitással párosul. A fehĂ©rje Ă©s komplex szĂ©nhidrátok fogyasztása kĂ©pezi az alapját. A tojás Ă©s tejtermĂ©kek mellett kĂĽlön fehĂ©rjekoncentrátum is szerepel a menĂĽválasztĂ©kban. Naponta hatszor kell Ă©tkezni, reggelire szĂ©nhidrátot fogyasztani, a nap hátralevĹ‘ rĂ©szĂ©ben pedig csirkehĂşst, mivel az sok fehĂ©rjĂ©t tartalmaz, kevĂ©s zsĂr mellett. Minden nap edzeni kell, amely kardio- Ă©s sĂşlyzĂłs mozgásprogrambĂłl tevĹ‘dik össze. A diĂ©ta Ă©s a megfelelĹ‘ edzĂ©sprogram nagy hányadban kiegyensĂşlyozott fogyást Ă©s kedvezĹ‘ testösszetĂ©tel-változást eredmĂ©nyezhet.
Celebrity diéta
A celebrity - magyarul ĂĽnnepelt - diĂ©ta azoknak a fogyĂłkĂşráknak a gyűjtĹ‘neve, amelyeket hĂressĂ©gek alkalmaztak saját magukon. TöbbsĂ©gĂĽk alacsony szĂ©nhidrát- Ă©s kalĂłriabevitellel, emellett magas fehĂ©rjetartalmĂş Ă©telekkel jellemezhetĹ‘. NĂ©hány diĂ©tában egy "mágikus" hatásĂş ital is szerepel, amely a fogyást gyorsĂtja. Más tĂpusoknál a grĂ©pfrĂştfogyasztást teszi kötelezĹ‘vĂ© a főétkezĂ©sek mellett. A celebrity diĂ©ta meglehetĹ‘sen szĂ©lsĹ‘sĂ©ges megoldást kĂnál a fogyáshoz, Ă©ppen ezĂ©rt veszĂ©lyes mellĂ©khatásokat hozhat lĂ©tre (hormonzavart, anyagcserezavart, szĂvműködĂ©si zavarokat), ezĂ©rt alkalmazását nem javasolom.
Evers-diéta
Az Evers-diĂ©ta egy nĂ©met orvostĂłl (dr. Joseph Evers) származik, aki hitt abban, hogy a legtöbb betegsĂ©g a mestersĂ©ges anyagokat tartalmazĂł Ă©telek fogyasztásának köszönhetĹ‘. A diĂ©ta alapja a tartĂłsĂtĂłszer Ă©s adalĂ©kanyag nĂ©lkĂĽli nyers Ă©telek fogyasztása, mint a teljes kiĹ‘rlĂ©sű kenyĂ©r, sajt, friss tej, tojás, vaj, mĂ©z, friss sonka. A termĂ©szetes bor Ă©s brandy megengedett, viszont a sĂł, a cukor, az Ă©dessĂ©gek a tiltott listán szerepelnek. A zöld növĂ©nyek, mint pĂ©ldául a fejes saláta, a spárga, a karfiol szintĂ©n veszĂ©lyesek, ezĂ©rt nem javasoltak. A diĂ©tát sclerosis multiplex kezelĂ©sĂ©ben alkalmazzák leginkább.
"Faragó"-diéta
A kilĂłfaragĂł-diĂ©ta egy tapasz felragasztását takarja, amely kĂ©t vegyĂĽletet rejt magában. Az egyik a Fucus Vesicolosus, amely a tengeri hĂnár egyik alkotĂłeleme, a másik a Garcinia Cambogia, amely egy nĂ©pszerű keleti herbárium. MindkĂ©t komponens az emĂ©sztĂ©st serkenti, ezáltal a sĂşlyvesztĂ©st fokozza. A tapasz alkalmazása elĹ‘tt mindenkĂ©ppen javasolt az orvosi konzultáciĂł.
Fehérjepor-diéta
A fehĂ©rjepor-diĂ©tát elĹ‘ször 1996-ban publikálták. Nagyon hasonlĂt az Atkins-, illetve a ZĂłna-diĂ©tára. Magas fehĂ©rje Ă©s zsĂrbevitelre Ă©pĂt, emellett nagyon kevĂ©s szĂ©nhidrátot engedĂ©lyez (30-50g/nap). Az aktivitás szintjĂ©tĹ‘l fĂĽgg, hogy mennyi többlet szĂ©nhidrát fogyaszthatĂł. A diĂ©ta alatt mindent pontos adagokban kell fogyasztani Ă©s csak a meghatározott idĹ‘pontokban. Emellett szĂĽksĂ©ges fehĂ©rjeport fogyasztani. A diĂ©ta nehĂ©zsĂ©ge az, hogy szinte lehetetlen pontosan regisztrálni a bevitt szĂ©nhidrát mennyisĂ©gĂ©t, arrĂłl nem is beszĂ©lve, hogy sokszor cukorhiány jön lĂ©tre. Semmi bizonyĂtĂ©kunk nincs arra, hogy az állandĂł inzulinmonitorozás segĂt a sĂşlycsökkentĂ©sben.
Fit for Life-diéta
A diĂ©ta eredete az 1980-as Ă©vekbe nyĂşlik vissza, Harvey Ă©s Marilyn Diamond nevĂ©hez fűzĹ‘dik, akik Ăşgy tartották, hogy bizonyos Ă©telek egyĂĽttfogyasztása esetĂ©n emĂ©sztĂ©si zavarok lĂ©pnek fel. DiĂ©tájuk lĂ©nyege az, hogy gondosan meg kell válogatni az Ă©teleket, Ă©s nem szabad keverni Ĺ‘ket: a nap elsĹ‘ felĂ©ben csak gyĂĽmölcsöt szabad enni, amely segĂt a szervezet mĂ©regtelenĂtĂ©sĂ©ben. Fontos kikötĂ©s, hogy a gyĂĽmölcsök nem keverhetĹ‘k más Ă©telekkel. Az ebĂ©det mindenki kedvĂ©re állĂthatja össze. Javasolnak egy olyan Ă©tkezĂ©st, amely lĂ©nyegĂ©ben összetett szĂ©nhidrátbĂłl áll (pl. bab, borsĂł, gabona), Ă©s egy másikat, amelyben egy magas fehĂ©rjetartalmĂş Ă©tel szerepel zöldsĂ©gfĂ©lĂ©vel. Alapszabály, hogy ne keverjĂĽk az egyszerű szĂ©nhidrátokat zöldsĂ©gekkel. A diĂ©tának nincs tudományos alapja, emellett vitaminhiányhoz vezethet. Akik gyomorsavtĂşltengĂ©sben szenvednek, azoknak ez a diĂ©ta egyáltalán nem, vagy csak nagy körĂĽltekintĂ©s mellett javasolt.
Gerson-diéta
A Gerson-gyĂłgymĂłdnak kĂ©t cĂ©lja van: az egyik a test mĂ©regtelenĂtĂ©se, a másik a szervezet ellenállĂł-kĂ©pessĂ©gĂ©nek fokozása.
Reggel 8 Ă©s este 7 Ăłra között 13 pohár vegyszermentes zöldsĂ©g Ă©s gyĂĽmölcslĂ© javasolt az alábbiakbĂłl: sárgarĂ©pa, zöldsaláta, zöldpaprika, alma, vöröskáposzta, petrezselyemgyökĂ©r, vĂzizsázsa.
A leveken kĂvĂĽl három Ă©tkezĂ©s ajánlott:
Reggeli: vĂzben fĹ‘tt zabkása, vĂzben párolt gyĂĽmölcsök, aszalt szilva, mazsola, szárĂtott sárgabarack, nagy pohár frissen facsart narancslĂ©, banán.
Az ebéd és a vacsora azonos: nagy adag nyers saláta, zöldségleves, héjában sült burgonya párolt főzelékkel, friss gyümölcs. Bizonyos súlyos betegségek fennállásakor kifejezetten kedvező hatást vált ki.
GI-diéta
Az Ă©telek glikĂ©miás indexe alapján összeállĂtott Ă©trend, amelyben a fĹ‘szerepet az alacsony glikĂ©miás indexű Ă©telek, Ă©lelmiszerek játsszák. Az Ă©trend csak olyan Ă©telekbĹ‘l áll, amelyek kis mĂ©rtĂ©kben, vagy lassan emelik a vĂ©rcukorszintet.
A glikĂ©miás index azt mutatja meg, hogy az adott Ă©lelmiszer vĂ©rcukoremelĹ‘ hatása százalĂ©kos arányban hogyan viszonyul a cukorhoz. PĂ©ldául a fehĂ©r kenyĂ©r ugyanakkora vĂ©rcukor-emelkedĂ©st hoz lĂ©tre, mint maga a cukor, Ăgy glikĂ©miás indexe (GI): 100. Az index kiszámĂtásánál azonos mennyisĂ©geket veszĂĽnk figyelembe. PĂ©ldául egy kanál mĂ©z vagy egy falat kenyĂ©r s ennek megfelelĹ‘ mennyisĂ©gű cukor. A glikĂ©miás indexnek azĂ©rt van jelentĹ‘sĂ©ge, mert a magas vĂ©rcukorszint után egy Ăşgynevezett "visszacsapás" jön lĂ©tre: ilyenkor a vĂ©rcukorszint lecsökken.
Az ételeket glikémiás indexük alapján három nagy csoportba sorolhatjuk: magas (burgonya, banán, mazsola, cukor stb.), közepes (spagetti, zabkása, narancs, szőlő stb.), alacsony (alma, lencse, bab, tej, paradicsomleves stb.) GI-jű. Különböző állapotokban (edzés, illetve verseny előtt), betegségekben (cukorbetegség) különféle ajánlások születtek, hogy milyen glikémiás indexű ételt fogyasszunk.
Az élelmiszerek vércukoremelő hatását természetesen számos tényező befolyásolja.
Rosttartalom: minĂ©l magasabb az Ă©lelmiszerek rosttartalma, annál kevĂ©sbĂ© emelkedik a vĂ©rcukorszint. Oka az, hogy a vĂzoldĂ©kony rostok csökkentik az Ă©telek vĂ©konybĂ©lben tartĂłzkodásának idejĂ©t, fokozzák a bĂ©lmozgást, ezáltal csökkentik a cukrok bontásának ĂĽtemĂ©t is.
ZsĂr Ă©s fehĂ©rje: minĂ©l magasabb az Ă©telek zsĂrtartalma, annál többet idĹ‘znek a gyomorban, ezáltal a cukor vĂ©konybĂ©lben törtĂ©nĹ‘ felszĂvĂłdása csökken. A fehĂ©rje fokozza az inzulinválaszt, ezáltal a glĂĽkĂłzszint kevĂ©sbĂ© emelkedik.
AmilĂłz-amilopektin arány: az amilĂłz fĹ‘zĂ©s során gátolja a kemĂ©nyĂtĹ‘ duzzadását, s mivel hidrogĂ©nkötĂ©seket hoz lĂ©tre, ezĂ©rt az emĂ©sztĂ©s ĂĽtemĂ©t csökkenti. MinĂ©l magasabb az Ă©tel amilĂłztartalma, annál kevĂ©sbĂ© emelkedik a vĂ©rcukorszint Ă©tkezĂ©s után.
ÉtelkĂ©szĂtĂ©s: a fĹ‘zĂ©s, Ĺ‘rlĂ©s, tartĂłsĂtás mind elsĹ‘dlegesen befolyásolja a cukrok felszĂvĂłdásának sebessĂ©gĂ©t. A magas kemĂ©nyĂtĹ‘tartalmĂş Ă©telek fĹ‘zĂ©s hatására elvesztik állagukat, Ăgy emĂ©szthetĹ‘sĂ©gĂĽk javul. A fĹ‘zĂ©si idĹ‘ növelĂ©sĂ©vel a cukor felszĂvĂłdási kĂ©pessĂ©ge nĹ‘. Az Ĺ‘rölt alapanyagbĂłl kĂ©szĂĽlt Ă©telek több vizet vesznek fel fĹ‘zĂ©s közben, ezáltal könnyebben ĂĽrĂĽlnek a gyomorbĂłl Ă©s a cukorválasz nĹ‘. A tartĂłsĂtás hatására nĹ‘ a cukorválasz. Ha összehasonlĂtjuk a friss alma, a tisztĂtott alma Ă©s az almalĂ© vĂ©rcukoremelĹ‘ hatását, azt látjuk, hogy a lĂ© növeli leginkább a cukorszintet, de nem tartĂłsan, hanem igen rövid ideig marad magas szinten. A hámozott alma közepes mĂ©rtĂ©kben, a friss alma legkevĂ©sbĂ© emeli a vĂ©rcukorszintet.
Hay-diéta
Az amerikai orvos, dr. Hay sajátos Ă©trendet talált ki az emĂ©sztĂ©si folyamatok figyelembe vĂ©tele szerint. A lĂ©nyeg az, hogy bizonyos Ă©telek nem fogyaszthatĂłk egy idĹ‘ben. PĂ©ldául a kemĂ©nyĂtĹ‘ Ă©s cukor nem ehetĹ‘ fehĂ©rjĂ©vel vagy savas gyĂĽmölccsel egyĂĽtt. Ha az adott Ă©tel cukrot, fehĂ©rjĂ©t Ă©s savat is tartalmaz, akkor nagyon keveset lehet csak enni belĹ‘le. Minimum nĂ©gy Ăłrát kell várni a kĂ©tfĂ©le Ă©tel elfogyasztása között. A diĂ©ta tudományos alapokon nyugszik, amelynek alapja 5000 Ă©vvel ezelĹ‘ttre, az Ăłkori keletre nyĂşlik vissza. Napjainkban nehĂ©z, de nem lehetetlen megvalĂłsĂtani.
Háromnapos diéta
A háromnapos diĂ©ta - mint ahogy a neve is elárulja - három napig tart. Azt követĹ‘en kĂ©t "szabadnap" jön, majd a fogyĂłkĂşra Ăşjraindul. Az elsĹ‘ nap kávĂ©val kezdĹ‘dik (cukor nĂ©lkĂĽl), majd egy fĹ‘tt tojás, egy szelet pirĂtĂłs kenyĂ©r Ă©s fĂ©l banán következik. EbĂ©dre egy adag tĂşrĂł vagy tonhal, Ă©s 8 darab korpovit keksz kerĂĽl terĂtĂ©kre. A vacsora 2 marhaszeletet, egy csĂ©sze brokkolit, fĂ©l csĂ©sze rĂ©pát, fĂ©l banánt, fĂ©l adag vanĂlia jĂ©gkrĂ©met takar. A másik kĂ©t nap majdnem ugyanezt jelenti. A siker addig tart, amĂg a fogyĂłkĂşra tart, mivel az energiabevitel igen alacsony. Az esetek jelentĹ‘s hányadában a leadott kilĂłk visszarakĂłdnak.
Hollywood-diéta
A diéta Hollywoodból indult, ezért kapta ezt a nevet. Kétnapos csodakúráról van szó, amely 2,5-5 kg fogyást eredményez. A diéta alatt nem fogyasztható kávé, tea, alkohol és a cigaretta sem megengedett. Ehelyett kizárólag gyümölcsleveket ihatunk. A diéta nagyon alacsony kalóriabevitelt jelent, ezért sokszor gyengeség, fáradtság jelentkezhet. A legtöbb esetben a leadott kilók hirtelen "visszajönnek".
Norbi Update
A Norbi Update mĂłdszere Ă©trendi alternatĂva, amely egy kĂłdrendszeren alapul. Minden egyes Ă©tel Ă©s ital egyes, kettes vagy hármas kĂłdot visel, amely kĂ©t alapvetĹ‘ dologtĂłl, az Ă©telek vĂ©rcukorszint-emelĹ‘ hatásátĂłl, illetve a zsĂrtartalmátĂłl fĂĽgg. Egyes számot azok az Ă©telek kapnak, amelyek a vĂ©rcukorszintet legkevĂ©sbĂ© emelik. Kettest a közepes mĂ©rtĂ©kben, 3-ast a nagymĂ©rtĂ©kben emelĹ‘k kapják. A mĂłdszer ajánlást ad arra, hogy az eltĂ©rĹ‘ Update-kĂłddal ellátott Ă©teleket melyik napszakban fogyasszuk. A Norbi Update szerint javasolt a napi nĂ©gy Ă©tkezĂ©s: reggeli, ebĂ©d, uzsonna, vacsora. MennyisĂ©gi korlát gyakorlatilag nincs, viszont az Ă©telek napszaki elosztását nagyon fontosnak tartja. A mĂłdszer akkor járhat sikerrel, ha megfelelĹ‘ edzĂ©sprogrammal társul.
Az eredményes és egészséges fogyókúra
Lehet-e egy "drasztikus" fogyĂłkĂşrát sokáig tartani? Meg lehet-e állni, hogy szinte semmit ne egyĂĽnk? Vannak, akik akár kĂ©t hĂłnapig is bĂrják, de sokan egy-kĂ©t hĂ©t után feladják. Érdemes egyáltalán megkĂsĂ©relni egy-egy ilyen látványos, de "szenvedĂ©sekkel teli" mĂłdszert, ha a leadott kilĂłk villámgyorsan visszarakĂłdnak? A megoldást nem ezek jelentik.
AlapvetĹ‘en háromfĂ©le tápanyag szolgáltat energiát: a szĂ©nhidrát, a zsĂr Ă©s a fehĂ©rje. A zsĂrokat Ă©s a szĂ©nhidrátokat szervezetĂĽnk kĂ©pes raktározni, viszont a fehĂ©rjĂ©ket nem. A fehĂ©rjĂ©kre azonban nagyon nagy szĂĽksĂ©gĂĽnk van sejtjeink működĂ©sĂ©hez, hormonjaink szintĂ©zisĂ©hez, immunrendszerĂĽnk Ă©psĂ©gĂ©hez Ă©s mĂ©g ezenkĂvĂĽl megszámlálhatatlan anyagcsere-folyamat lebonyolĂtásához. Mi következik ebbĹ‘l? Az, hogy ha az energiabevitelt nagyon lecsökkentjĂĽk - 1200 kalĂłriánál kevesebbet eszĂĽnk naponta -, akkor nem tudjuk azt a fehĂ©rjemennyisĂ©get bejuttatni szervezetĂĽnkbe, melyre minimálisan szĂĽksĂ©gĂĽnk lenne. (A szĂĽksĂ©glet nem sportolĂł, egĂ©szsĂ©ges felnĹ‘ttek esetĂ©ben kb. 1-1,3 gramm/testsĂşlykg). Ekkor szervezetĂĽnk elkezdi saját izmaink bontását, hogy fehĂ©rjĂ©hez jusson.
LegĂşjabb tudományos vizsgálatok szerint a drasztikus fogyĂłkĂşra hatására minden leadott másfĂ©l kilogrammbĂłl fĂ©l kilĂł fogyás az izomtömegbĹ‘l törtĂ©nik. Mivel az izmokban játszĂłdik le anyagcsere-folyamatok nagy rĂ©sze, ezĂ©rt az izomtömeg- csökkenĂ©s alapanyagcserĂ©nk csökkenĂ©sĂ©t eredmĂ©nyezi. Ekkor egyre kevesebb energiát használunk föl, melynek következmĂ©nye az, hogy egy idĹ‘ után - akarva-akaratlanul - a diĂ©tánk mellett is hĂzni kezdĂĽnk. Leadott kilĂłink Ă©szrevĂ©tlenĂĽl visszarakĂłdnak, kezdĂĽnk "jojĂłzni" a testtömegĂĽnkkel.
JojĂł-effektus
A jojĂłeffektussal szinte mindenki találkozott már, aki valaha sĂşlyfölöslegtĹ‘l akart megszabadulni, ugyanis a helytelen fogyĂłkĂşrák jellegzetes kĂsĂ©rĹ‘jelensĂ©ge. Mikor az energiabevitelt drasztikusan csökkentjĂĽk, látványos fogyást Ă©szlelĂĽnk. Azonban amint abbamarad a nem evĂ©s, Ă©szrevĂ©tlenĂĽl ismĂ©t hĂzni kezdĂĽnk Ă©s kĂ©t nap alatt visszaszedjĂĽk azt, amit leadtunk, rosszabb esetben mĂ©g több kilĂł rakĂłdik ránk. Ezt a testtömeg-ingadozást nevezik jojĂłeffektusnak.
A legfontosabb az, hogy a fogyást zsĂrraktáraink csökkentĂ©sĂ©vel Ă©rjĂĽk el. Hogy mindez sikerĂĽljön, Ă©rdemes nĂ©hány alapszabályra odafigyelnĂĽnk, melyek a következĹ‘k:
- A fogyás mértéke ne legyen több, mint heti egy kiló.
- Havonta mĂ©ressĂĽnk testzsĂrarányt.
- CsökkentsĂĽk a telĂtett zsĂrtartalmĂş Ă©telek fogyasztását.
- Kerüljük a "kommersz" diétásprogramokat.
- Ne alkalmazzunk gyógyszert vagy "boszorkányfőzetet", de a bőséges folyadék-fogyasztásra figyeljünk oda.
- Kerüljük a cukorfogyasztást, ehelyett a komplex szénhidrátok (zöldségek, gyümölcsök) bevitele javasolt.
- Emeljük a rostbevitelt zöldség, gyümölcs, zabkorpa formájában.
- Fogyasszunk több Omega-3 zsĂrsavat (halolaj).
- NöveljĂĽk a kondicionálĂł edzĂ©sek számát. Kis sĂşlyokkal, nagy ismĂ©tlĂ©sszámban vĂ©gzett gyakorlatot Ă©s az alakformálĂł tornát. Ezzel az izomrostok közötti zsĂr csökkenthetĹ‘.
- VĂ©gezzĂĽnk mindennap alacsony intenzitásĂş, hosszan tartĂł aerob edzĂ©st (kocogás, gyaloglás, kerĂ©kpározás, evezĂ©s, Ăşszás). Ezzel elĂ©rhetĹ‘ a bĹ‘r alatti zsĂrrĂ©teg csökkentĂ©se.
- Legjobb a reggeli testmozgás, mivel utána még 18 órán keresztül magasabb az alapanyagcsere.
Mi a testtömegindex? (Body Mass Index - BMI)
KiszámĂtásához ismernĂĽnk kell a testsĂşlyt Ă©s a testmagasságot. Az Ă©rtĂ©ket Ăşgy kapjuk meg, ha a kilogrammban mĂ©rt testsĂşlyt elosztjuk a mĂ©terben mĂ©rt testmagasság nĂ©gyzetĂ©vel. Ha pĂ©ldául egy 1 mĂ©ter 60 centis hölgynek 60 kg a sĂşlya, akkor testtömegindexe 23,4. (60: 1,6²=23,4)
A BMI-t normálisnak tekintik 20-25 között a férfiak, 19-24 között a nők esetében.
Dr. Boros Szilvia
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 060328)