Az asztma mintegy 300 millió embert érint világszerte, hazánkban több mint 300 ezer diagnosztizált asztmás él, a valós szám ennél bizonyosan több, a betegség pedig kezelés hiányában akár halálhoz is vezethet.
Az allergénspecifikus immunterápiát kevesen ismerik, pedig jó eséllyel képes megakadályozni az allergiás náthás betegeknél az asztma kialakulását, illetve a már kialakult allergiás asztma súlyosbodását.
A TĂĽdĹ‘központ munkatársai az Asztma Világnapja alkalmábĂłl a magyar lakosságot reprezentálĂł felmĂ©rĂ©st kĂ©szĂtettek az asztmával kapcsolatos ismeretekrĹ‘l. A Szinapszis PiackutatĂł Ă©s TanácsadĂł IntĂ©zet bevonásával kĂ©szĂĽlt kutatásban a szakĂ©rtĹ‘k arra voltak kĂváncsiak, hogy milyen alapvetĹ‘ ismeretekkel Ă©s tĂ©vhitekkel rendelkeznek a magyarok az asztma kezelĂ©sĂ©vel kapcsolatban.
Az 500 fős vizsgálatból kiderült, hogy az asztmában személyesen érintettek aránya 8 százalék, amelyet az epidemiológiai adatok is alátámasztanak. Az érintettség tekintetében a nemek között nincs különbség. A fiatalok körében nagyobb az asztmások száma, a betegség családi halmozódást mutat.
Az asztma a lĂ©gutak krĂłnikus gyulladásos betegsĂ©ge, amelyet ismĂ©tlĹ‘dĹ‘ lĂ©gszomj Ă©s zihálás rohama jellemez, amelyek sĂşlyossága Ă©s gyakorisága szemĂ©lyenkĂ©nt változik. Az asztmás roham során a lĂ©gutak szűkĂĽlnek, csökken a lĂ©gáramlás a tĂĽdĹ‘ben, Ă©s jelentkezik a klasszikus asztmás sĂpolĂł lĂ©gzĂ©s. Az asztma kezelĂ©s hiányában akár halálhoz is vezethet.
Az asztma okai nem teljesen tisztázottak, kialakulását vĂ©lhetĹ‘leg genetikai Ă©s környezeti tĂ©nyezĹ‘k kombináciĂłja okozza. Az asztmás rohamot kiváltĂł tĂ©nyezĹ‘k közĂĽl az allergĂ©nek (por, állatszĹ‘r, penĂ©sz, pollenek), valamint a dohányzás Ă©s a kĂĽlönbözĹ‘ kemikáliák szerepe szĂ©les körben ismert. Kevesebben tudják, hogy a felsĹ‘ lĂ©gutak vĂrusos Ă©s bakteriális fertĹ‘zĂ©sei, a kĂĽlönbözĹ‘ idĹ‘járási jelensĂ©gek, a mozgás Ă©s egyes gyĂłgyszerek is provokálhatnak rohamot. A legtöbb válaszadĂł tudja, hogy asztmás roham az Ă©v bármely szakában, bármelyik Ă©vszakban jelentkezhet.
Az emberek többsĂ©ge tisztában van azzal, hogy az asztma nem gyĂłgyĂthatĂł, de a szemĂ©lyre szabott gyĂłgyszeres kezelĂ©s kĂ©pes szabályozni a tĂĽneteket, Ă©s lehetĹ‘vĂ© teszi a páciensek számára, hogy Ă©letminĹ‘sĂ©gĂĽk javuljon. A felmĂ©rĂ©sbĹ‘l kiderĂĽlt, hogy mĂ©g mindig vannak (20%), akik Ăşgy vĂ©lik, hogy a rohamok elkerĂĽlhetetlenek, ezĂ©rt fontos, hogy az Ă©rintettek megismerhessĂ©k a rendelkezĂ©sre állĂł terápiákat.
Az allergénspecifikus immunterápiát kevesen ismerik
A magyarok fele tisztában van az asztma tĂĽneteinek enyhĂtĂ©sĂ©re leggyakrabban alkalmazott inhalátorok hatásosságával, mĂg az allergiás asztma esetĂ©ben a kiváltĂł okokat hosszĂş távon enyhĂtĹ‘ mĂłdszer, az allergĂ©nspecifikus immunterápia hatĂ©konyságát kevesen ismerik.
“Az immunterápia elĹ‘nye abban rejlik, hogy az allergiához vezetĹ‘ kĂłros immunreakciĂłt visszatereli a toleráns immunválasz medrĂ©be, vagyis az immunrendszer elfogadja az allergĂ©n jelenlĂ©tĂ©t. Ezzel az adott allergĂ©nre kialakult panaszok megszűnnek, valamint Ăşgy tűnik, hogy csökkenti annak az esĂ©lyĂ©t, hogy Ăşjabb környezeti tĂ©nyezĹ‘re alakuljon ki allergia. Ismert, hogy az allergiás náthások egyharmada elĹ‘bb-utĂłbb asztmássá is válik, az immunterápia segĂt ennek megelĹ‘zĂ©sĂ©ben. A már kialakult asztmánál az adott allergĂ©n miatt fellĂ©pĹ‘ asztmás fellángolást ki tudjuk vĂ©deni, Ăgy a tĂĽnetek hosszabb távon csökkennek, nincs szĂĽksĂ©g az alapgyĂłgyszerek dĂłzisának emelĂ©sĂ©re. Teljes tartĂłs panaszmentessĂ©g olyan betegeknĂ©l Ă©rhetĹ‘ el, akiknĂ©l kizárĂłlag az adott allergĂ©n vált ki asztmás panaszt” - Dr. Potecz Györgyi, tĂĽdĹ‘gyĂłgyász, allergolĂłgus Ă©s klinikai ImmunolĂłgus, TĂĽdĹ‘központ.
Az otthoni immunterápia kĂ©nyelmes mĂłdszer, amelynek lĂ©nyege, hogy a páciens meghatározott allergĂ©n mennyisĂ©get cseppek vagy tabletta formájában a nyelv alá juttat, ahonnan az felszĂvĂłdik. EnnĂ©l a kezelĂ©snĂ©l a beteg a kĂ©szĂtmĂ©nyt magának adagolja, ezĂ©rt kĂĽlönösen fontos a beteg Ă©s orvosa közötti kommunikáciĂł támogatása.
Immunregiszter segĂti a páciensek utánkövetĂ©sĂ©t
A Prima Medica Egészséghálózat 2018-ban kezdett bele az Immunregiszter fejlesztésébe, melynek célja az allergénspecifikus immunterápiában részesülő páciensek utánkövetése, az orvosi munka támogatása, az immunterápiás folyamat nyomonkövetése és hatékonyságának mérése.
“A páciens az online elĂ©rhetĹ‘ regiszterben rendszeres idĹ‘közönkĂ©nt Ă©rtĂ©keli a tĂĽneteit, ezáltal orvosa valĂłs idĹ‘ben követheti az állapotváltozást. A Magyar AllergolĂłgiai Ă©s Klinikai ImmunolĂłgiai Társasággal (MAKIT) egyĂĽttműködve azon dolgozunk, hogy országosan elĂ©rhetĹ‘vĂ© tegyĂĽk a fejlesztĂ©st, Ă©s integráljuk a rendszerbe az otthoni lĂ©gzĂ©sfunkciĂłs kĂ©szĂĽlĂ©kek használatát is. Ennek a fejlesztĂ©snek köszönhetĹ‘en az orvos valĂłs idĹ‘ben lesz kĂ©pes megfigyelni a páciens állapotának változását, hatĂ©konyabban tudja szabályozni a gyĂłgyszerelĂ©st, illetve állapotromlás esetĂ©n könnyebben tud beavatkozni” - dr. Babai LászlĂł, az EgĂ©szsĂ©ghálĂłzat alapĂtĂłja.
Infografika az asztmáról a médiatárban.