Ritka betegsĂ©geknek hĂvjuk azokat a betegsĂ©geket, amelyek elĹ‘fordulása a nĂ©pessĂ©gben kevesebb, mint 1/2000, azaz kĂ©tezer emberbĹ‘l legfeljebb egyet sĂşlyt.
Azonban több ezer ilyen betegsĂ©get tartanak nyilván, amelyek egyĂĽttesen már jelentĹ‘s rĂ©szĂ©t Ă©rintik az embereknek – ezĂ©rt is hĂvják fel a figyelmet február utolsĂł napján a ritka betegsĂ©gekre.
2020 szökőév, Ăgy idĂ©n az a ritka, csak nĂ©gyĂ©vente elĹ‘fordulĂł helyzet állt elĹ‘, hogy február 29-re esik a Ritka BetegsĂ©gek Világnapja. Bár a ritka betegsĂ©gek mindegyike világszerte csak igen kevĂ©s embert Ă©rint, ha a ritka betegsĂ©gek összessĂ©gĂ©t nĂ©zzĂĽk, akkor 300 milliĂł emberrĹ‘l beszĂ©lĂĽnk!
Magyarországon a ritka betegsĂ©ggel Ă©lĹ‘k száma meghaladja a 700 ezret, Ă©s ezzel az egyik legnagyobb betegcsoportot kĂ©pezik az Ă©rintettek a szĂv- Ă©s Ă©rrendszeri megbetegedĂ©sekben szenvedĹ‘k mellett. A ritka betegsĂ©gekre jellemzĹ‘, hogy kevĂ©s ismerettel rendelkezĂĽnk rĂłluk, lĂ©nyegesen kisebb erĹ‘források jutnak a kutatásukra, mint a gyakoribb betegsĂ©gek esetĂ©ben Ă©s sokszor a felismerĂ©sĂĽk is nehĂ©zsĂ©gekbe ĂĽtközik. Ugyanakkor e betegsĂ©gek a legtöbb esetben az Ă©letminĹ‘sĂ©g Ă©s az Ă©letkilátás jelentĹ‘s romlásával járnak.
A szkleroderma közel 2000 embert érint
A szkleroderma is a nehezen felismerhetĹ‘ ritka betegsĂ©gek közĂ© tartozik, a magyarországi elĹ‘fordulások számát a szakemberek 1500 – 2000 közöttire becsĂĽlik, világszerte pedig mintegy 2,5 milliĂł betegrĹ‘l beszĂ©lhetĂĽnk. A betegsĂ©g kialakulásának oka egyelĹ‘re ismeretlen. JellemzĹ‘en a 25. Ă©s 55. Ă©letĂ©vĂĽk közötti nĹ‘ket támadja meg, akiknĂ©l addig semmilyen elĹ‘jele nem volt a betegsĂ©gnek – erejĂĽk teljĂ©ben lĂ©vĹ‘, aktĂv emberekrĹ‘l van szĂł, akiknek a betegsĂ©g diagnosztizálása után az addigi Ă©letĂĽk csaknem minden szegmensĂ©t át kell tervezniĂĽk.
TöbbfĂ©le tĂpusa lĂ©tezik
A szkleroderma krĂłnikus, hosszĂş lefolyásĂş autoimmun betegsĂ©g, amelynek kĂ©t fĹ‘ tĂpusa lĂ©tezik: a lokalizált tĂpus - mely fĹ‘kĂ©nt a bĹ‘rre korlátozĂłdik - Ă©s a szisztĂ©más tĂpus - amely szisztĂ©más szklerĂłzis nĂ©ven is ismert - a szervezet kötĹ‘szöveteit is megtámadja, a belsĹ‘ szervekben gyulladást Ă©s hegesedĂ©st okozva. A szisztĂ©más szklerĂłzis sĂşlyosabb, Ăşgynevezett diffĂşz formájánál gyakori a belsĹ‘ szervek Ă©rintettsĂ©ge Ă©s az Ă©rintett szervek működĂ©sĂ©nek zavarai pedig komoly mĂ©rtĂ©kben ronthatják a beteg Ă©letminĹ‘sĂ©gĂ©t.
A tünetektől a diagnózisig
A szkleroderma felismerĂ©se sok esetben nehĂ©z, mert a tĂĽnetek könnyen összekeverhetĹ‘ek más betegsĂ©gek tĂĽneteivel. JellemzĹ‘ elsĹ‘ tĂĽnet, hogy az ujjakban Ă©s a vĂ©gtagokban hidegsĂ©g-Ă©rzet keletkezik, a betegnek szinte mindig fázik a keze. Az ujjak vĂ©ge váltakozva fehĂ©r Ă©s kĂ©keslila szĂnű, melyek gyakran puffadttá is válnak. Sok esetben bĹ‘rgyĂłgyász vagy reumatolĂłgus szűri ki a betegsĂ©get. Az elsĹ‘ tĂĽnetek jelentkezhetnek a tĂĽdĹ‘ Ă©rintettsĂ©ge miatt is, ilyenkor a beteg enyhĂ©bb vagy akár sĂşlyosabb lĂ©gszomjat tapasztal. A diagnĂłzis után a lehetĹ‘ leghamarabb tisztázni kell a betegsĂ©g tĂpusát Ă©s a belsĹ‘ szervi Ă©rintettsĂ©get, mert ez határozza meg az alkalmazandĂł terápiát. A pontos diagnĂłzis felállĂtásához több kĂĽlönbözĹ‘ szakember – általában reumatolĂłgus, immunolĂłgus, kardiolĂłgus, bĹ‘rgyĂłgyász, tĂĽdĹ‘gyĂłgyász, gasztroenterolĂłgus – egyĂĽttműködĂ©se szĂĽksĂ©ges.
Ha a tĂĽdĹ‘t is megtámadja a betegsĂ©g, hegesedĂ©s Ă©s gyulladás alakul ki a lĂ©ghĂłlyagokban, a tĂĽdĹ‘ merevvĂ© válik Ă©s sokat veszĂt a kapacitásábĂłl. A betegnĂ©l nehĂ©zlĂ©gzĂ©s, rendszeres száraz köhögĂ©s alakul ki.
A szisztĂ©más szklerodermában szenvedĹ‘ betegeknĂ©l a leggyakoribb halálok a tĂĽdĹ‘ nagyfokĂş Ă©rintettsĂ©ge, ezĂ©rt az egyik legfontosabb vizsgálat a szklerodermával kapcsolatban erre a szervre terjed ki. ElĹ‘ször lĂ©gzĂ©sfunkciĂłs vizsgálattal, ha pedig szĂĽksĂ©ges, nagy felbontásĂş CT-vel derĂthetĹ‘ ki a betegsĂ©g fennállása. Autoimmun betegsĂ©g lĂ©vĂ©n, az alapkezelĂ©s immunszupresszĂv, azaz az immunrendszert befolyásolĂł beavatkozás, melyet kiegĂ©szĂthetnek kĂĽlönbözĹ‘ más kezelĂ©sek is, szervi Ă©rintettsĂ©gtĹ‘l fĂĽggĹ‘en.
Mit lehet tenni?
A korai felismerĂ©snek Ă©s a jĂłl beállĂtott kezelĂ©snek meghatározĂł szerepe lehet a betegsĂ©g lefolyásában, vagyis a beteg Ă©letkilátásának alakulásában, hiszen Ăgy lehet az állapotromlást hatĂ©konyan lassĂtani. Nagyon fontos, hogy már az elsĹ‘ tĂĽneteknĂ©l – a hideg Ă©s/vagy puffadt ujjak, illetve lĂ©gszomj esetĂ©n – forduljunk orvoshoz, aki meg tudja állapĂtani, hogy fennáll-e a szkleroderma gyanĂşja Ă©s hogy szĂĽksĂ©g van-e Ăşjabb vizsgálatokra.
A betegeknek amellett, hogy meg kell kĂĽzdeniĂĽk a diagnĂłzissal, a betegsĂ©g tudatával, a mindennapok átszervezĂ©sĂ©nek nehĂ©zsĂ©geivel, sokszor mĂ©g az elĹ‘ĂtĂ©letek is nehezĂtik a napjaikat. Kevesen tudják ugyanis, hogy a szkleroderma nem fertĹ‘zĹ‘ betegsĂ©g.
Ha a betegek vagy a hozzátartozĂłk pontos Ă©s megbĂzhatĂł informáciĂłhoz szeretnĂ©nek jutni a betegsĂ©gre vonatkozĂłan, Ă©rdemes felvenni a kapcsolatot betegszervezetekkel, amelyek nagyon sokat tesznek az ismeretek terjesztĂ©séért Ă©s a betegek megfelelĹ‘ Ă©rdekkĂ©pviseletéért. Az Országos Scleroderma KözhasznĂş EgyesĂĽlet (http://www.szkleroderma.hu/) Ă©s a RIROSZ (Ritka Ă©s VeleszĂĽletett RendellenessĂ©ggel Ă©lĹ‘k Országos SzövetsĂ©ge, http://www.rirosz.hu/) rendszeresen szervez elĹ‘adásokat, egĂ©szsĂ©gmegĹ‘rzĹ‘ programokat.