A mĂ©h- Ă©s darázsmĂ©reg allergia a legritkábban elĹ‘fordulĂł allergiás betegsĂ©g. EnyhĂ©bb esetben bĹ‘rpĂrt, duzzanatot, fájdalmat okoz, sĂşlyosabb esetekben hörgĹ‘görcs Ă©s sokk, majd lĂ©gzĂ©sbĂ©nulás Ă©s keringĂ©smegállás következik be. Évente hazánkban átlagosan egy-kĂ©t allergiás beteg hal meg a sĂşlyos tĂĽneteket kiváltĂł csĂpĂ©sek következtĂ©ben.
Magyarországon a felnĹ‘tt lakosság 4%-a, a gyermekek 0,4-0,5%-a fokozottan Ă©rzĂ©keny mĂ©h- illetve darázscsĂpĂ©sre. Klinikai tesztelĂ©sek bizonyĂtják, ha a csĂpĂ©s valakinĂ©l általános rosszullĂ©tet okozott, akkor 100 betegbĹ‘l 75-ben egy következĹ‘ „baleset” ugyancsak rosszullĂ©thez vezet.
Ezeket, a betegeket mindenkĂ©ppen kezelni kell, mivel a rovarmĂ©reg allergia, szemben egyĂ©b allergiás betegsĂ©gekkel, gyĂłgyĂthatĂł.<br>A Magyar AllergolĂłgiai Ă©s Klinikai ImmunolĂłgiai Társaság ajánlása szerint sok mindenre oda kell figyelni, hogy egy-egy rovarcsĂpĂ©s alkalmával ne törtĂ©njen tragĂ©dia.
Sokan nem is gondolják, milyen veszĂ©lyes lehet egy mĂ©h – vagy a darázs támadása. TavasztĂłl Ĺ‘szig szorgalmasan szaporodĂł fullánkost "harapĂłssá" teszi a nyári hĹ‘sĂ©g, hiszen a nagy melegben felgyorsulnak az Ă©letfunkciĂłi, agresszĂvebbĂ© válnak Ă©s egyik percrĹ‘l a másikra már bele is engedtĂ©k fullánkjukat az áldozatukba.
A csĂpĂ©s pillanatában mĂ©reganyagot juttat az ember szervezetĂ©be. A vĂ©ráramba kerĂĽlt allergĂ©n gyorsan szĂ©tterjed a testben, Ă©s nagy mennyisĂ©gű hisztamin felszabadulását eredmĂ©nyezi. Az Ăgy kialakult reakciĂł többfĂ©le lehet, ugyanakkor az sem mellĂ©kes, hogy melyik testrĂ©szĂĽnket veszi cĂ©lba a hártyásszárnyĂş.
KevĂ©sbĂ© ártalmas a karon vagy a lábon szerzett csĂpĂ©s, melynek következtĂ©ben fájdalom Ă©s viszketĂ©s lĂ©phet fel. Ezek csökkentĂ©sĂ©re kiválĂł gyĂłgyĂr lehet az ecetes, hideg vizes borogatás, a fájdalomcsillapĂtĂł valamint az antihisztaminos kenĹ‘cs használata.
Sokkal nagyobb problĂ©mát idĂ©zhet elĹ‘, ha a lágy szöveteket, kĂ©nyesebb testrĂ©szeket – nyakat, szájat, szemet – Ă©ri a támadás. A nyálkahártyába ĂĽrĂtett mĂ©reg nyomán anafilaxiás sokk alakulhat ki, amely általában robbanásszerű hirtelensĂ©ggel következik be. Perceken belĂĽl kiĂĽtĂ©sek jelennek meg a bĹ‘rön, a laza arcszövetek felpuffadnak, az ajkak megdagadnak, a torok összeszorul, a nyelv Ă©s a száj környĂ©ki szövetek duzzanata következik be. Az ilyen beteg vĂ©rnyomása hirtelen leesik, szĂvverĂ©se szaporává válik Ă©s meg-megszĂ©dĂĽl. A legsĂşlyosabb esetekben hörgĹ‘görcs Ă©s sokk, majd lĂ©gzĂ©sbĂ©nulás Ă©s keringĂ©smegállás következik be.
Az egyszerűbb eseteket ellátja a háziorvos, a szakorvosi ügyelet, injekcióval csökkentve a reakció nagyságát. A fulladásveszély vagy a súlyosabb tünetek már kórházi ápolást igényelnek.
Allergiás reakciĂł jelentkezĂ©se nemtĹ‘l Ă©s kortĂłl fĂĽggetlen. Nem befolyásolja a csĂpĂ©sek száma, akár egyetlen támadás is vĂ©gzetes lehet. A gyermekek esetĂ©ben, testi adottságaiknál fogva a tĂĽnetek mĂ©g intenzĂvebben jelentkezhetnek. Ha valaki valamilyen allergiás megbetegedĂ©sben szenved, mindig hordja magánál az orvos által javasolt gyĂłgyszereket.
Sokan abban a tĂ©vhitben Ă©lnek, hogy ha valaki a rovarcsĂpĂ©sre fokozottan Ă©rzĂ©keny, elegendĹ‘ a „jĂłl bevált” kalciumtabletta, holott az adrenalin a leghatĂ©konyabb gyĂłgyszere az általános allergiás reakciĂłnak. Éppen ezĂ©rt nagyon fontos, hogy ha valaki allergiás, minden esetben legyen a táskájában adrenalin tartalmĂş injekciĂł, amit a rosszullĂ©t kezdetĂ©n azonnal a bĹ‘r alá kell befecskendezni.
Az adrenalin megfelelĹ‘ adagjának az ampullábĂłl törtĂ©nĹ‘ felszĂvására, majd beadására a felnĹ‘tt betegek általában megtanĂthatĂłk, de az ettĹ‘l idegenkedĹ‘k számára rendelkezĂ©sre állnak adrenalin tartalmĂş önbelövĹ‘ fecskendĹ‘k is. Ez az elsĹ‘segĂ©lynyĂşjtĂł injekciĂł tizenhĂ©tezer forintba kerĂĽl, ugyanakkor mindössze kĂ©tĂ©ves a szavatossága. A szomorĂş az, hogy az egĂ©szsĂ©gbiztosĂtĂł ezt a kĂ©szĂtmĂ©nyt sem támogatja. „A szakma emiatt már többször felemelte a hangját, eddig mindhiába” – hangsĂşlyozta a társaság elnöke.
A szűrĹ‘vizsgálat, amellyel a mĂ©reg elleni immunglobulint lehet kimutatni megbĂzhatatlan, akár a vĂ©rbĹ‘l, akár bĹ‘rprĂłbával törtĂ©nik. Ez elsĹ‘sorban nem a laboratĂłriumi mĂ©rĂ©stechnikai pontatlansággal magyarázhatĂł, hanem azt jelenti, hogy a kĂłros, mĂ©reg elleni immunglobulin jelenlĂ©te nem feltĂ©tlenĂĽl jelent klinikai allergiát is, azaz a vizsgálattal veszĂ©lyeztetettnek bizonyulĂł, mĂ©reg ellenes immunglobulint hordozĂł szemĂ©lyek, nem lesznek törvĂ©nyszerűen rosszul a csĂpĂ©s hatására.
A darázs- Ă©s mĂ©hcsĂpĂ©s allergia gyĂłgyĂthatĂł vakcina kĂşrával. A kezelĂ©s, amit mĂ©regspecifikus immunterápiának nevezĂĽnk, gyárilag preparált, tisztĂtott mĂ©h-Ă©s darázsmĂ©reg oldatok injekciĂłs kĂşráját jelenti. A mĂ©reg nagyon kis mennyisĂ©gĂ©vel kezdve, az adagokat fokozatosan növelve, általában kĂ©tcsĂpĂ©snyi mĂ©regnek megfelelĹ‘ mennyisĂ©ggel folyik 3-5 Ă©ven át a kezelĂ©s (4-8 hetente 1-1 injekciĂł). A betegek 85-90%-a 3-5 Ă©ven belĂĽl elveszĂti tĂşlĂ©rzĂ©kenysĂ©gĂ©t, megszűnik a mĂ©reg elleni immunglobulin termelĹ‘dĂ©s.
MegelĹ‘zĂ©skĂ©ppen a Magyar AllergolĂłgiai Ă©s Klinikai ImmunolĂłgiai Társaság azt javasolja, ha szabadba megyĂĽnk, mindenkĂ©ppen kerĂĽljĂĽk az Ă©lĂ©nkszĂnű öltözĂ©ket, ne használjunk Ă©des illatĂş kozmetikumokat. Érdemes zárt cipĹ‘ben tĂşrázni, hogy a talpakat ne Ă©rhesse csĂpĂ©s. MindenkĂ©ppen tartĂłzkodni kell a rovarok hessegetĂ©sĂ©tĹ‘l, mivel a hadonászástĂłl megijednek, Ă©s vĂ©dekezĂ©sbĹ‘l támadásba lendĂĽlnek. Ha a bĹ‘rĂĽnkre száll, ne ĂĽssĂĽk agyon, hanem finoman seperjĂĽk le.
A nagy melegben a „fullánkosok” életfunkciói felgyorsulnak, mohón, idegesen keresik a táplálékot és a folyadékot. A darázs gyomor- és bélbántalmakat idézhet elő, mert kórokozókkal erősen szennyezett testével miközben repked, könnyen megfertőzheti az élelmiszereket, ezért mindig takarjuk le, csomagoljuk be azokat.
Nagyon kell vigyázni, hogy a kĂłlás Ă©s a sörös ĂĽvegeket a szabadban ne hagyjuk nyitva, mivel a mĂ©hecskĂ©k, a darazsak könnyen belerepĂĽlhetnek, s ismĂ©telt kortyolás esetĂ©n a szánkba jutva a csĂpĂ©st követĹ‘en gĂ©gevizenyĹ‘t okozhatnak. Az ajkak, a nyelv, a száj belsĹ‘ rĂ©sze Ă©s a garat 1-2 perc alatt többszörösĂ©re duzzad, feszĂĽl, Ă©s mechanikusan elzárhatja a levegĹ‘ Ăştját.
Ilyenkor azonnal forduljunk orvoshoz, az egyszerűbb esetekben elegendĹ‘ egy injekciĂł, azonban elĹ‘fordulhat, hogy csak a kĂłrházi ellátás segĂthet, amikor a gyĂłgyszeres kezelĂ©s mellett a lĂ©gutak biztosĂtására, vagy egy esetleges gĂ©gemetszĂ©sre is szĂĽksĂ©g lehet.
A darázscsĂpĂ©s igen nagyfokĂş megterhelĂ©st jelenthet a beteg számára, elĹ‘fordult már olyan eset is, amikor másodlagos betegsĂ©get szĂvinfarktus okozott. Ennek elkerĂĽlĂ©se vĂ©gett mindig legyĂĽnk Ăłvatosak.
Egy mĂ©hecske vagy darázs csĂpĂ©se, annak elhessegetĂ©se derűs látvány lehet a szemlĂ©lĹ‘nek, azonban az elszenvedĹ‘jĂ©nek akár az Ă©letĂ©be is kerĂĽlhet – ezĂ©rt nem árt komolyan venni!