ĂŤrásunk cĂme nĂ©mileg talányos, de ha szán rá három percet, a vĂ©gĂ©n mindenre fĂ©ny derĂĽl, mĂ©ghozzá szigorĂşan az evidencia alapĂş orvoslás határain belĂĽl maradva.
Mindannyian tudjuk, hogy a szezonális influenza megbetegedés megelőzése érdekében oltásra van szükség.
Az influenzát persze enélkül is meg lehet úszni, és ehhez még remetének sem kell lenni: immunrendszerünk állapota, korábbi fertőzés(ek), keresztreakciók és számos más tényező játszhat itt szerepet.
A megbetegedés jó eséllyel (de nem garantáltan) történő elkerüléséhez azonban a vakcina időben történő beadása elengedhetetlen.
Az influenza vĂrusa változĂ©kony. EzĂ©rt kell Ă©vrĹ‘l Ă©vre felĂĽlvizsgálni az oltĂłanyag összetĂ©telĂ©t. Gondos szakmai mĂ©rlegelĂ©s elĹ‘zi meg, hogy mely vĂrustörzsek inaktivált virionjai kerĂĽljenek bele, kĂĽlön a Föld Ă©szaki Ă©s kĂĽlön annak dĂ©li fĂ©ltekĂ©jĂ©t illetĹ‘en. ElĹ‘fordul, hogy az oltás többnyire három vĂrustörzse közĂĽl egy-egy, olykor kettĹ‘ is azonos az elmĂşlt szezon vakcinájában találhatĂłakkal. Mi több, az oltĂłanyag összetĂ©tele akár változatlan is maradhat, ahogy ezt Ă©ppen most, az aktuális 2014/2015-ös járvány Ă©s felkĂ©szĂĽlĂ©s kapcsán tapasztalhatjuk.
Joggal merülhet fel tehát a kérdés, hogy az oly sokszor hangoztatott változékonyság okán javasolt évenkénti oltás vajon ebben a szezonban, a hozzáférhető vakcinák változásának hiányában is indokolt-e?
Közismert, hogy a kĂĽlönbözĹ‘ betegsĂ©gek megelĹ‘zĂ©sĂ©re szolgálĂł oltĂłanyagok változĂł idĹ‘tartamra biztosĂtanak vĂ©dettsĂ©get. Ezek rövidebb idĹ‘szakoktĂłl, Ăşjraoltásokkal megerĹ‘sĂtett közĂ©ptávĂş vĂ©delmen át, akár Ă©lethosszig terjedhetnek.
Az influenza esetĂ©ben is vĂ©geztek olyan vizsgálatokat, melyek az oltĂłanyag hatĂ©konyságát hosszabb távon is nyomon követtĂ©k. EgĂ©szsĂ©ges immunrendszer esetĂ©n az oltás után átlagban 2-3 hĂ©tnek kell eltelnie, hogy az ellenanyagszint elĂ©rje maximumát. Ez nĂ©ha 4-5 hĂ©tig is eltarthat, másrĂ©szt akár már egy hĂ©t után vĂ©dettsĂ©get biztosĂtĂł (de tetĹ‘pontját mĂ©g el nem Ă©rĹ‘) mennyisĂ©gű ellenanyag kĂ©pzĹ‘dhet a szervezetben.
A maximum elĂ©rĂ©se után az antitestek szintje körĂĽlbelĂĽl fĂ©l Ă©v alatt a felĂ©re esik vissza. A vizsgálatok szerint ez a szint is megfelelĹ‘ vĂ©delmet biztosĂt, amit az a gyakorlati tapasztalás is megerĹ‘sĂt, hogy a korán (akár már szeptemberben) beoltott embereknek februári, márciusi járvány esetĂ©n sem kell szembesĂĽlniĂĽk emelkedĹ‘ megbetegedĂ©si kockázattal.
Ugyanezen vizsgálatok azt is megállapĂtották, illetve megerĹ‘sĂtettĂ©k, hogy a fĂ©l Ă©v után a maximum kb. 50%-ára visszaesett ellenanyagszint átlagban 2 Ă©vig, esetenkĂ©nt (fiatalabbakban) akár 3 Ă©vig is stagnálhat „fĂ©lárbocon”, mielĹ‘tt mennyisĂ©ge ismĂ©t csökkenĂ©snek indulna.
Mi következik ebből?
A vakcina változatlansága okán az, hogy aki tavaly beoltatta magát influenza ellen, az nagy valĂłszĂnűsĂ©ggel ebben a szezonban is vĂ©dettsĂ©get Ă©lvez. Nagyobb vĂ©dettsĂ©get, mint az, aki tavaly nem oltatta be magát Ă©s megbetegedett, hiszen meglĂ©vĹ‘ masszĂv immunitása a most is aktuális vĂrustörzs-triĂł kizárĂłlag azon tagjával szemben áll fenn, amit a járvány során sajnálatos mĂłdon elkapott. Ez mĂ©g akkor is Ăgy van, ha feltĂ©telezĂĽnk nĂ©mi keresztimmunitást.
Aki tavalyelĹ‘tt beoltatta magát (de tavaly nem), annak is maradhatott vĂ©dettsĂ©ge, de csupán a H1N1 (A/California/7/2009) vĂrussal szemben, mivel a 2012/2013-as szezonhoz kĂ©pest az oltĂłanyag kĂ©t másik vĂrus összetevĹ‘je megváltozott. Aki pedig tavalyelĹ‘tt kapott oltást Ă©s tavaly influenzás lett, az idĂ©n elvileg kĂ©tszeresen vĂ©dett, de mĂ©g mindig nem lehet nyugodt, hiszen ott a harmadik vĂrustörzs, ami ellen az immunrendszere nincs (elegendĹ‘en) felkĂ©szĂtve, ellentĂ©tben a mĂşlt szezonban oltásban rĂ©szesĂĽlĹ‘kkel.
Ha az oltĂłanyag összetĂ©tele a következĹ‘ szezonra is változatlan maradna (valĂłszĂnűsĂ©ge csekĂ©ly), akkor elmĂ©letileg – az emlĂtett vizsgálatok eredmĂ©nyeibĹ‘l kiindulva – a 2013/2014-es szezonban oltottak mĂ©g a 2015/2016-os influenza szezonban is vĂ©dettek lennĂ©nek.
ÉrdekessĂ©g, hogy akiket 1976-ban beoltottak egy a 2009-ben cirkulálĂł H1N1 vĂrushoz hasonlĂł kĂłrokozĂł kivĂ©dĂ©sĂ©re, azokban szignifikánsan erĹ‘sebb immunválasz alakult ki a több mint három Ă©vtizeddel kĂ©sĹ‘bb cĂmlapokra kerĂĽlĹ‘ vĂrussal szemben. További adalĂ©k a hosszĂş távĂş immunitáshoz, hogy a hĂrhedt 1918-as spanyolnáthát tĂşlĂ©lĹ‘ idĹ‘s emberekbĹ‘l 90 Ă©vvel kĂ©sĹ‘bb kellĹ‘ mennyisĂ©gű ellenanyagot tudtak kivonni ahhoz, hogy megakadályozza a betegsĂ©g kialakulását kĂsĂ©rleti egerekben (ugyanazon vĂrus esetĂ©n). Noha mindkĂ©t pĂ©lda hosszĂş távĂş immunitásrĂłl tesz tanĂşbizonyságot, lĂ©nyeges kĂĽlönbsĂ©g, hogy a vakcináciĂł kiváltotta immunitás lĂ©nyegesen alacsonyabb szintű Ă©s rövidebb távĂş, mint egy termĂ©szetes mĂłdon lekĂĽzdött influenzás megbetegedĂ©sĂ©.
A fentebb olvashatóak tudományos ismeretterjesztés célját szolgálják, adott időszakot vesz górcső alá, és nem jelent ajánlást sem szélesebb körben, sem egyedi esetekben. Az influenza elleni oltásról – indikációjáról és esetleges kockázatairól – orvosával szükséges konzultálnia!
Váli Béla Edgár
orvosiLexikon.hu
CikkĂĽnk egy korábbi idĹ‘szak influenza vakcináinak összetĂ©telĂ©bĹ‘l, azok komponenseinek összehasonlĂtásábĂłl indult ki. A jelenlegi Ă©s az utĂłbbi Ă©vek influenza oltĂłanyagainak vonatkozásában – Ă©rtĹ‘ olvasással – elveiben Ă©s megközelĂtĂ©sĂ©ben mĂ©rvadĂł.