Az Ă©des Ăz szeretete velĂĽnk szĂĽletett tulajdonság. Az Ă©des kifejezĂ©s – eredeti jelentĂ©se mellett – a mindennapi szĂłhasználatban is kellemes Ă©rzĂ©shez kapcsolĂłdik, pl.: Ă©des álom, Ă©des csĂłk. Édesnek hĂvjuk a szeretett lĂ©nyt, a vĂ©r szerinti szĂĽlĹ‘t vagy testvĂ©rt, pl.: Ă©desanya, Ă©destestvĂ©r, Ă©s az anyanyelvĂĽnk is Ă©des anyanyelv. Édes kettesben eltöltött idĹ‘nek tartjuk a bizalmas egyĂĽttlĂ©tet, s a rĂ©gi barátok is mondják nĂ©ha egymásnak, hogy Ă©des barátom.
Aki szereti az Ă©des Ăzt, azt az emberek Ă©desszájĂşnak nevezik. Az Ă©des Ăz emlĂtĂ©sekor elsĹ‘sorban a nagy cukortartalmĂş Ă©dessĂ©gek, cukorkák, csokoládĂ©k, nápolyik, sĂĽtemĂ©nyek, torták, aszalt gyĂĽmölcsök, ĂĽdĂtĹ‘italok jutnak eszĂĽnkbe, de ki tudná felsorolni azt a sok finomságot, amelyek naponta csábĂtják az embert.Vannak, akik cukorbetegsĂ©gĂĽk, mások pedig sĂşlyfeleslegĂĽk miatt tartĂłzkodnak az Ă©dessĂ©gektĹ‘l, attĂłl fĂ©lve, hogy az energiaszĂĽksĂ©glet felett bevitt többletkalĂłria zsĂr formájában lerakĂłdhat. E helyen most nem foglalkozunk azzal a kĂ©rdĂ©ssel, hogy a tĂşlzott szĂ©nhidrát- vagy a tĂşlzott zsĂrbevitel jelent-e nagyobb kockázatot az elhĂzás vonatkozásában, csak a szĂĽksĂ©gletet meghaladĂł energiabevitelrĹ‘l beszĂ©lĂĽnk.
Nem is gondolnánk, hogy pl. az ĂĽdĂtĹ‘italokkal – Ă©szrevĂ©tlenĂĽl – milyen sok energia kerĂĽl a szervezetĂĽnkbe. Az ĂĽdĂtĹ‘italok cukortartalma általában 10-12 százalĂ©k körĂĽl mozog, ami literenkĂ©nt legalább 10 dkg cukor elfogyasztásának felel meg, ez pedig több mint 400 kcal bevitelĂ©t jelenti. Megalapozott tehát azoknak a fogyasztĂłknak az igĂ©nye, akik alacsony energiájĂş, vagy energiát nem adĂł Ă©desĂtĹ‘szereket használnak Ă©telek, illetve italok kĂ©szĂtĂ©sĂ©hez.
A cukorpĂłtlĂł Ă©desĂtĹ‘szerekrĹ‘l (pl. fruktĂłz) nem beszĂ©lĂĽnk, mert ezen cukorhelyettesĂtĹ‘knek az energiatartalma a cukor nagyságrendjĂ©hez közel állhat (de glikĂ©miás indexĂĽk termĂ©szetesen kĂĽlönbözhet); ez alkalommal a mestersĂ©ges Ă©desĂtĹ‘szerekrĹ‘l ejtĂĽnk nĂ©hány szĂłt.
Éppen a tĂşlzott energiabevitel elkerĂĽlĂ©se miatt sokan az energiamentes (cukormentes), mestersĂ©ges Ă©desĂtĹ‘szerekkel ĂzesĂtik teájukat, kávĂ©jukat, ezeket használják a salátalevek, a mártások, s ha kell, a gyĂĽmölcssaláták stb. kĂ©szĂtĂ©sĂ©re, s az Ăşgynevezett „light”, energiamentes, vagy alacsony energiatartalmĂş ĂĽdĂtĹ‘italokat választják.
MestersĂ©ges Ă©desĂtĹ‘szerek
A legfontosabb mestersĂ©ges Ă©desĂtĹ‘szerek (intenzĂv Ă©desĂtĹ‘szereknek is nevezik Ĺ‘ket):
- szacharin
- ciklamát
- aceszulfám-K
- aszpartám
Hatalmas, szinte áttekinthetetlen választĂ©kban, gyakran egymással kombinálva, tabletta, folyadĂ©k Ă©s por alakban állnak a vásárlĂłk rendelkezĂ©sĂ©re. Az aszpartám kivĂ©telĂ©vel, mely kĂ©t aminosav összekapcsolĂłdásábĂłl áll, ezĂ©rt akár „termĂ©szetesnek” is tekinthetĹ‘, mestersĂ©gesen előállĂtott kĂ©miai anyagok. Egymással kombinálva Ă©desĂtĹ‘erejĂĽk növekszik.
A mestersĂ©ges Ă©desĂtĹ‘szerek energiaĂ©rtĂ©ke (az aszpartám kivĂ©telĂ©vel) nulla, ezĂ©rt az energiaszegĂ©ny Ă©trendekbe jĂłl beilleszthetĹ‘k. TulajdonkĂ©ppen az aszpartámbĂłl is olyan kis mennyisĂ©ggel Ă©rhetĹ‘el az Ă©desĂtĹ‘hatás, hogy energiaĂ©rtĂ©kĂ©vel nem kell számolni.
Valamennyi Ă©desĂtĹ‘ ereje nagyobb, mint a cukorĂ©. A szacharin háromszázszor, a ciklamát harmincszor, az aceszulfát száz-kĂ©tszázszor, az aszpartám is kĂ©tszázszor Ă©desebb, mint a cukor, tehát rendkĂvĂĽl kis mennyisĂ©get kell belĹ‘lĂĽk fogyasztani. A szacharinrĂłl vannak, akik Ăşgy tartják, hogy fĂ©mes utĂłĂze van, mások ezt nem Ă©szlelik, de ami talán mĂ©g nagyobb hátrányt jelent, hogy magas hĹ‘ hatására elbomlik, Ăgy nemigen lehet fĹ‘zni, sĂĽtni vele, de az Ă©lelmiszerekben általában stabil.
HĹ‘re, fĂ©nyre az aszpartám is bomlik, ez az oka annak, hogy az aszpartámmal ĂzesĂtett ĂĽdĂtĹ‘italok a szavatossági idĹ‘ lejárta után elvesztik az ĂzĂĽket. A mestersĂ©ges Ă©desĂtĹ‘szerek csaknem mindenkiben a cukor Ă©des ĂzĂ©nek az illĂşziĂłját keltik. További elĹ‘nyt jelent az is, hogy nincs fogszuvasodást okozĂł hatásuk.
Van-e rákkeltĹ‘ hatása az Ă©desĂtĹ‘szereknek?
A kĂ©rdĂ©ssel a Patika TĂĽkör egyik olvasĂłja keresett meg, mert valahol olvasott errĹ‘l a tĂ©márĂłl, Ă©s tudni szeretnĂ©, hogy van-e daganatot okozĂł hatása a mestersĂ©ges Ă©desĂtĹ‘szereknek.
A mestersĂ©ges Ă©desĂtĹ‘szereket Ă©vtizedek Ăłta használják: epidemiolĂłgiai vizsgálatok sora bizonyĂtja, hogy embereknĂ©l, abban a mennyisĂ©gben, amennyiben az Ă©lelmiszerekben elĹ‘fordulnak, nincs káros hatásuk.
A szacharin Ă©s a ciklamát kerĂĽlt – ebben a vonatkozásban – ismĂ©telten a vádlottak padjára, mert extrĂ©m nagy dĂłzisokban adva állatkĂsĂ©rletekben hĂłlyagrákot okozott. Az adalĂ©kanyagok közĂĽl talán a legtöbbet ezeket az anyagokat vizsgálták, s minden vizsgálat azzal zárult, hogy az alkalmazott mennyisĂ©gben biztonsággal fogyaszthatĂłk, nem növelik a daganatos megbetegedĂ©sek kialakulásának veszĂ©lyĂ©t. Emberben sohasem okozott daganatos megbetegedĂ©st, Ă©s olyan nagy dĂłzis bevitele, mint amennyivel az állatkĂsĂ©rlet törtĂ©nt, embernĂ©l nem fordulhat elĹ‘. Persze igaz az is, hogy mĂ©g vĂzbĹ‘l sem ihatunk több tĂz litert bĂĽntetlenĂĽl, fĂ©l kilogramm konyhasĂł egyszerre törtĂ©nĹ‘ elfogyasztására sem gondol senki. A mestersĂ©ges Ă©desĂtĹ‘szereket a FAO/WHO adalĂ©kanyag-szakĂ©rtĹ‘ bizottsága elĹ‘Ărásainak betartása mellett szerte a világon forgalmazzák.
ĂŤzlĂ©srĹ‘l persze nem lehet vitatkozni, van, aki a kávĂ©ját keserűen issza, s van, aki csak Ă©desen kĂ©pes elfogyasztani. De ha mestersĂ©ges Ă©desĂtĹ‘szert használ, nyugodtan, kockázat nĂ©lkĂĽl teheti.
Dr. Barna Mária
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 030110)
ArchĂvum
Archivált Ărás. A benne foglaltak aktualitása nem garantált, vagy nem feltĂ©tlenĂĽl tĂĽkrözik a vonatkozĂł tudományterĂĽletek jelenlegi ismeretanyagát, szempontjait Ă©s hangsĂşlyait.