Kevesen vannak azok a szerencsĂ©sek, akik a herpesz fertĹ‘zĂ©s semmilyen formájával nem találkoztak. Akinek valaha már megjelentek a száján vagy a teste egyĂ©b terĂĽletĂ©n a tĂpusos hĂłlyagocskák, tudja, hogy ez a látszĂłlag jelentĂ©ktelen elváltozás milyen kellemetlen lehet annak, akinek a bĹ‘rĂ©n kialakul.
A betegsĂ©get viszonylag nagymĂ©retű vĂrusok okozzák, melyek a humán herpeszvĂrusok csoportjába tartoznak. Ezen a csoporton belĂĽl nyolcfĂ©le herpeszvĂrust kĂĽlönböztetĂĽnk meg. Ezek közĂĽl leggyakrabban a a HSV-1-es Ă©s 2-es tĂpusa, ill. a varicella-zoster vĂrus okoz a bĹ‘rön tĂĽneteket.
RĂ©gebben szinte minden esetben lehetett tudni, hogy az 1-es tĂpus a szájon lĂ©vĹ‘ tĂĽnetekĂ©rt felelĹ‘s, a 2-es pedig a nemi szerveken lĂ©vĹ‘ hĂłlyagcsákat okozza, mára azonban a kĂ©tfĂ©le vĂrus keveredik, mindkettĹ‘ kimutathatĂł lehet a szájon ill. a nemi szervek környĂ©kĂ©n elĹ‘fordulĂł tĂĽnetekbĹ‘l egyaránt.
A varicella zoster vĂrus a bárányhimlĹ‘ ill. az övsömör kĂłrokozĂłja. JellemzĹ‘, hogy a klinikai gyĂłgyulás után a vĂrus a szervezetben továbbra is megmarad, az Ă©rzĹ‘idegek mentĂ©n az egĂ©sz Ă©let során tovább Ă©l.
A herpesz szimplex betegsĂ©get a HSV-1-es Ă©s HSV-2 tĂpus okozza. A kĂ©tfĂ©le vĂrus által okozott tĂĽnetek ránĂ©zĂ©sre nem kĂĽlönböztethetĹ‘k meg egymástĂłl. Az elsĹ‘ fertĹ‘zĂ©s gyulladásos tĂĽnetei általában hevesek, ezt az Ă©let kĂ©sĹ‘bbi idĹ‘szakában enyhĂ©bb lefolyásĂş kiĂşjulások követhetik. A fertĹ‘zĂ©s lappangási ideje mindkĂ©t esetben 2-7 nap. (keretes)
A fertĹ‘zĂ©sen mĂ©g át nem esett gyermeken vagy fiatal felnĹ‘ttön az elsĹ‘dleges fertĹ‘zĂ©s magas láz kĂsĂ©retĂ©ben az ajkak ill. a száj-garat nyálkahártyáján fájdalmas, Ă©lĂ©nkvörös terĂĽleteken sok kis hĂłlyag kialakulásával jár, melyek rövid idĹ‘ alatt 2-4 mm átmĂ©rĹ‘jű felĂĽletes fekĂ©lyekkĂ© változnak. A beteg nyugtalan, a táplálkozás - elsĹ‘sorban a fájdalom miatt - nehezĂtett. A terĂĽleten lĂ©vĹ‘ nyirokcsomĂłk is fájdalmasan megduzzadnak.
Ritkán az állra Ă©s az orrbemenetre is ráterjedhet a folyamat. HasonlĂł csoportos hĂłlyagok jelenhetnek meg a nemi szervek környĂ©kĂ©n is, nagyfokĂş duzzanattal, bĹ‘rpĂrral, valamint lázzal Ă©s a környĂ©ki nyirokcsomĂłk duzzanatával kĂsĂ©rve. A hĂłlyagcsák megnyĂlása után szĂĽrkĂ©ssárga lepedĂ©kkel fedett, zeg-zugos szĂ©lű hámfosztott terĂĽletek maradnak vissza.
Gyermekek esetĂ©ben a betegsĂ©g nem szexuális Ăşton terjed. A leromlott, szerzett vagy veleszĂĽletett immunhiányos betegsĂ©gben szenvedĹ‘ csecsemĹ‘k, kisgyermekek esetĂ©ben a szájat, bĹ‘rt Ă©s a nemi szervek környĂ©kĂ©t egyaránt megbetegĂtĹ‘, nagyon sĂşlyos tĂĽnetekkel járĂł kĂłrkĂ©pet láthatunk. A bĹ‘r Ă©s nyálkahártya tĂĽneteket láz, fejfájás, hasmenĂ©s, fáradtság is kĂsĂ©rheti.
Az elsĹ‘dleges fertĹ‘zĂ©s lezajlása után a herpesz vĂrus hosszĂş ideig a szövetekben marad, Ă©s kiváltĂł tĂ©nyezĹ‘k hatására a herpesz elleni vĂ©dekezĂ©s csökkenĂ©sekor vagy Ăşjabb fertĹ‘zĂ©s esetĂ©n helyi, az elsĹ‘dleges fertĹ‘zĂ©snĂ©l enyhĂ©bb lefolyásĂş tĂĽneteket okoz.
A recidiválĂł (visszatĂ©rĹ‘) herpesz kiváltĂł tĂ©nyezĹ‘je sokfĂ©le lehet: lázzal járĂł betegsĂ©g, fertĹ‘zĂ©s, sĂ©rĂĽlĂ©s, stressz, gyomor-bĂ©l zavar, pl. hasmenĂ©ses állapot, menstruáciĂł, erĹ‘s napfĂ©ny behatás. A tĂĽnetek megjelenĂ©sĂ©t helyileg Ă©gĹ‘ Ă©rzĂ©s, esetleg bĹ‘rpĂr, ritkán rossz közĂ©rzet elĹ‘zi meg.
A "gyakorlott" herpeszesek ilyenkor már tudják, hogy hamarosan számĂthatnak az aprĂł, csoportos hĂłlyagcsák megjelenĂ©sĂ©re az Ă©rintett terĂĽleten. Ez a terĂĽlet leggyakrabban a száj ill. környĂ©ke, de lokalizálĂłdhatnak a hĂłlyagok a test más rĂ©szĂ©re, a fenĂ©kre, nemi szervekre is. Vannak olyan páciensek, akiknĂ©l szinte minden menstruáciĂł elĹ‘tt ill. lázas betegsĂ©gnĂ©l megjelennek a kellemetlen tĂĽnetek, másoknál - Ă©letĂĽk során - esetleg csak egyszer-kĂ©tszer tűnnek fel.
Az 1-3 mm-es nagyságĂş, tiszta bennĂ©kű hĂłlyagocskák nĂ©hány nap alatt zavarossá válnak, megnyĂlnak, pörkösek lesznek, Ă©s 7-10 nap alatt általában nyom nĂ©lkĂĽl gyĂłgyulnak. A betegsĂ©g azonos egyĂ©nnĂ©l általában azonos helyen jelentkezik, esetleg csak nĂ©hány mm eltĂ©rĂ©ssel. Szinte minden esetben fájdalmasan megduzzadnak a környĂ©ki nyirokcsomĂłk, nĂ©ha már a hĂłlyagokat megelĹ‘zĹ‘en. A szájon az azonos terĂĽleten gyakran kialakulĂł herpesz helyĂ©n tartĂłs duzzanat is kialakulhat.
SĂşlyos immunhiányos állapotokban - pl. HIV fertĹ‘zĂ©s, ill. rosszindulatĂş vĂ©rkĂ©pzĹ‘szervi betegsĂ©g esetĂ©n, daganatos betegsĂ©gek kezelĂ©se kapcsán kialakult állapotban - felnĹ‘tteken is kialakulhatnak testszerte szĂłrĂłdĂł herpeszes hĂłlyagcsák, melyekbĹ‘l - összefolyva - nagyobb fekĂ©lyek lehetnek, láz Ă©s rossz közĂ©rzet kĂsĂ©retĂ©ben. Ha a belsĹ‘ szervek is Ă©rintettek, a sĂşlyos állapot akár halállal is vĂ©gzĹ‘dhet.
A herpesz vĂrusok másik ismert csoportja a varicella-zoster vĂrus, a bárányhimlĹ‘ Ă©s az övsömör kĂłrokozĂłja. Sokan nem tudják, hogy a kĂ©t kĂĽlönbözĹ‘nek tűnĹ‘ Ă©s az Ă©let más-más idĹ‘szakában megjelenĹ‘ betegsĂ©get ugyanaz a kĂłrokozĂł okozza. Az elsĹ‘ fertĹ‘zĂ©s minden esetben a varicella, vagyis bárányhimlĹ‘.
A vĂrus cseppfertĹ‘zĂ©ssel terjed, Ă©s 2-3 hĂ©t lappangási idĹ‘ után elsĹ‘kĂ©nt a lĂ©gutak nyálkahártyáján telepszik meg. Innen a vĂ©ráramon keresztĂĽl jut el a bĹ‘rbe, ahol általában enyhe hĹ‘emelkedĂ©ssel, fejfájással járĂł bevezetĹ‘ tĂĽnetek után tipikus, behĂşzĂłdott közepű hĂłlyagcsákat okoz.
Az első kiütések a törzsön, az arcon jelennek meg, és általában a test többi részére, még a nyálkahártyákra is átterjednek. A már kialakult hólyag 2-3 nap múlva beszárad, pörkösödik, ugyanakkor más területeken még friss jelenségek vannak. Előfordul, hogy a tünetek felülfertőződnek. Ilyenkor nagyobb az esélye, hogy a bőr mélyebb rétegei is érintettek, és a gyógyulás után hegek maradnak vissza. Mivel a kiütések, különösen a beszáradás időszakában, viszketnek, a vakarással nagyobb az esély a felülfertőzésre és a hegek megmaradására. A bárányhimlő másik szövődménye, az agyvelőgyulladás szerencsére ritka.
A bárányhimlĹ‘ megelĹ‘zĹ‘sĂ©re ma már vĂ©dĹ‘oltást kaphatnak a gyermekek. A terhessĂ©g elsĹ‘ idĹ‘szakában, ha az anya mĂ©g nem volt bárányhimlĹ‘s, kerĂĽlni kell a betegekkel valĂł kontaktust, mert a vĂrus a magzat károsodását okozhatja.
Az övsömör a bárányhimlĹ‘n már átesett egyĂ©neken jelentkezhet, általában akkor, ha a szervezet vĂ©dekezĂ©se valamilyen okbĂłl, - pl. fizikai vagy lelki trauma, idĹ‘s kor, más vĂrusfertĹ‘zĂ©s, daganatos betegsĂ©g, cukorbetegsĂ©g -, legyengĂĽl, vagy a beteg ismĂ©telten találkozik a vĂrussal. A bárányhimlĹ‘ lezajlása után a vĂrusok nyugvĂł állapotban megmaradnak az idegdĂşcokban, Ă©s a fenti aktiválĂł tĂ©nyezĹ‘k fennállása esetĂ©n innen az Ă©rintett gerincvelĹ‘i dĂşcnak megfelelĹ‘ bĹ‘rterĂĽleten okoznak csoportos hĂłlyagcsákat, fĂ©loldali, sávszerű terĂĽleten (a derĂ©ktájon az övnek megfelelĹ‘en, innen a nĂ©v).
FelnĹ‘ttek esetĂ©ben a kiĂĽtĂ©sek megjelenĂ©sĂ©t megelĹ‘zheti, Ă©s a bĹ‘rtĂĽnetek gyĂłgyulása után is megmaradhat az Ă©rintett ideg lefutásának megfelelĹ‘ terĂĽleten fellĂ©pĹ‘ erĹ‘s fájdalom. Gyakran a beteg már a hĂłlyagok megjelenĂ©se elĹ‘tt orvoshoz fordul, mert a fájdalom epehĂłlyag gyulladás vagy akár szĂvinfarktus gyanĂşját is keltheti.
Dr. Vass Ilona
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 060328)