Sokan tudnak olyan esetről az ismeretségi körükből, amikor valakinek a viselkedéséből eredően kedvezőtlen irányba változik a viszonya a környezetével. Szorongás, depresszió, egy kialakuló és egyre erősödő téveszme, esetleg alkohol- vagy drogproblémák – csak néhány példa arra, hogy mik terhelhetik meg egy ember családi, baráti viszonyait vagy a szakmájában való helytállását.
Ezekben a problĂ©mákban közös az, hogy elkerĂĽlhetetlenĂĽl kiváltja a környezet egy rĂ©szĂ©bĹ‘l a negatĂv hozzáállást, Ă©s közös az is, hogy egy mentális betegsĂ©g, a szkizofrĂ©nia következmĂ©nyei is lehetnek.
A szkizofrĂ©nia egy összetett, krĂłnikus mentális betegsĂ©g, amelyet számos tĂĽnet jellemez, beleĂ©rtve a hallucináciĂłkat, a tĂ©veszmĂ©ket, a dezorganizált viselkedĂ©st Ă©s beszĂ©det. Ezek a szkizofrĂ©nia Ăşgynevezett pozitĂv tĂĽnetei, emellett azonban az ugyancsak jellemzĹ‘ negatĂv tĂĽnetek (pĂ©ldául csökkent Ă©rzelmi reagálĂłkĂ©pessĂ©g, a motiváciĂł Ă©s örömkĂ©pessĂ©g hiánya) valamint a kognitĂv tĂĽnetek (a figyelem, a gondolkodás, a beszĂ©d Ă©s kommunikáciĂł zavarai) is nagymĂ©rtĂ©kben hozzájárulnak a betegsĂ©g sĂşlyos következmĂ©nyeihez. A skizofrĂ©niával Ă©lĹ‘k gyakran szembesĂĽlnek társadalmi elszigeteltsĂ©ggel, a tĂĽneteik megnehezĂthetik a munkavĂ©gzĂ©st is, Ă©s a sĂşlyosabb esetekben ez a lĂ©tfenntartásban is gondokat okoz.
Gyakori tĂ©vhitek a szkizofrĂ©niával kapcsolatban, hogy az tudathasadással Ă©s kettĹ‘s, vagy többszörös szemĂ©lyisĂ©ggel jár, valamint az, hogy a szkizofrĂ©niával Ă©lĹ‘k agresszĂvek, Ă©s veszĂ©lyesek a környezetĂĽkre. Ezek az alaptalan tĂ©vhitek is közrejátszanak abban, hogy sokan távolságtartással kezelik a szkizofrĂ©niával Ă©lĹ‘ket, ezĂ©rt elengedhetetlen a közössĂ©g bevonása Ă©s tájĂ©koztatása a szkizofrĂ©niával kapcsolatban.
Hányan élnek szkizofréniával?
NehĂ©z pontosan megbecsĂĽlni a szkizofrĂ©niával Ă©rintettek számát, már csak a diagnĂłzis összetettsĂ©ge, más rendellenessĂ©gekkel valĂł átfedĂ©se Ă©s a diagnĂłzisok meghatározásának kĂĽlönbözĹ‘ mĂłdszerei miatt is. A betegek száma a világ nĂ©pessĂ©gĂ©nek 0,5 – 1 %-a lehet, Ă©s valĂłszĂnűleg Magyarországon is ezzel az aránnyal lehet számolni.
A szkizofrĂ©nia pontos oka egyelĹ‘re nem ismert, de a kutatĂłk Ăşgy vĂ©lik, hogy a genetikának is szerepe van a betegsĂ©g kialakulásában, ugyanis azoknál, akiknek a családjában elĹ‘fordult szkizofrĂ©nia, nagyobb a valĂłszĂnűsĂ©ge ennek a rendellenessĂ©gnek. Ezen felĂĽl kockázatot jelenthet a tudatmĂłdosĂtĂł szerek használata, az erĹ‘sen stresszes környezet, vagy a szĂĽletĂ©s elĹ‘tt Ă©s csecsemĹ‘korban a toxikus anyagoknak Ă©s vĂrusoknak valĂł kitettsĂ©g.
Diagnózis és kezelés
Nincs egyetlen cĂ©lirányos teszt a szkizofrĂ©nia megállapĂtására. KĂĽlönbözĹ‘ jellegű vizsgálatok (pl. pszichiátriai vizsgálat, kĂ©palkotĂł mĂłdszerek) Ă©s az egyĂ©ni Ă©s családi betegsĂ©gtörtĂ©net feltárása segĂthet az orvosnak a szkizofrĂ©nia (vagy a tĂĽnetekĂ©rt felelĹ‘s más okok) megállapĂtásában. Jelenleg a szkizofrĂ©nia nem gyĂłgyĂthatĂł, azonban vannak olyan kezelĂ©sek, amelyek a tĂĽnetek sĂşlyosságát csökkenthetik, akár jelentĹ‘s mĂ©rtĂ©kben is.
A család Ă©s barátok szerepe kulcsfontosságĂş lehet a szkizofrĂ©niával Ă©rintettek támogatásában, az Ă©letkilátásaik javĂtásában. Sokat segĂthetnek a betegnek azzal, hogy tudatosĂtják bennĂĽk az orvosi ellátás szĂĽksĂ©gessĂ©gĂ©t, elkĂsĂ©rik Ĺ‘ket a kezelĂ©sekre, ösztönzik Ĺ‘ket a gyĂłgyszerek szedĂ©sĂ©re. Ezen felĂĽl a családtagok biztonságos Ă©s szeretetteljes környezetet biztosĂthatnak a beteg számára, aki Ăgy Ă©rezheti, hogy meghallgatják Ă©s megĂ©rtik a problĂ©máit. A szkizofrĂ©niával Ă©lĹ‘k segĂtĂ©sĂ©ben aktĂv szemĂ©lyeknek ugyanakkor a saját mentális egĂ©szsĂ©gĂĽkrĹ‘l sem szabad megfeledkezniĂĽk, Ă©s ehhez Ă©rdemes szakember támogatását igĂ©nybe venniĂĽk.
Május 24. a SzkizofrĂ©nia Világnapja. CĂ©lja, hogy felhĂvja a figyelmet ezen mentális betegsĂ©ggel kĂĽzdĹ‘k gondjaira, csökkentse a velĂĽk szembeni megbĂ©lyegzĂ©st, Ă©s elĹ‘segĂtse irányukba a társadalom megĂ©rtĂ©sĂ©t Ă©s támogatását. CĂ©lja továbbá, hogy a szkizofrĂ©niával Ă©lĹ‘k Ă©s hozzátartozĂłik informálĂłdjanak a szkizofrĂ©niárĂłl, jobban megĂ©rtsĂ©k a betegsĂ©get Ă©s a kezelĂ©si lehetĹ‘sĂ©geket. A megfelelĹ‘ tájĂ©koztatás Ă©s az empátia elĹ‘segĂtheti, hogy a szkizofrĂ©niával Ă©lĹ‘k teljesebb Ă©s boldogabb Ă©letet Ă©lhessenek.