Nyári fertőzések Strandszezonban semmire sem vágyunk jobban, mint hogy kellemes környezetben egy medencében hűsölhessünk. Nem is gondolunk arra, hogy esetleg valamilyen fertőzést szedhetünk össze, vagy „felfázhatunk". Ezek a fertőzések megegyeznek az úgynevezett nemi úton terjedő betegségek nagy részével. Hogyan lehet ezeket megelőzni, gyógyítani?
herpesz
A herpeszt okozó vírusnak két fajtája van, az 1-es és a 2-es típus. Az előbbi elsősorban az arcon, ajkakon kialakuló hólyagos bőrbetegségért, míg az utóbbi inkább a nemi szerveken kialakuló herpeszfertőzésért okolható. Míg az ajkakon jelentkező herpesz legelső fertőzése rendszerint már kisgyermekkorban lezajlik, addig a nemi szervek fertőzése sokkal inkább a pubertás környékén következik be.
Kevesen vannak azok a szerencsések, akik a herpesz fertőzés semmilyen formájával nem találkoztak. Akinek valaha már megjelentek a száján vagy a teste egyéb területén a típusos hólyagocskák, tudja, hogy ez a látszólag jelentéktelen elváltozás milyen kellemetlen lehet annak, akinek a bőrén kialakul.
Fertőzések, elváltozások
A sportolás - ma úgy tartják - mindenki számára előnyös. Így aztán a sport különböző ágazatai folyamatosan fejlődnek, a részvétel egyre nő, és mind több és több időt áldozunk a sportolásra, és még több pénzt költünk a sporteszközökre.
Ám az előnyök mellett néha hátrányok és káros következmények is előfordulhatnak, melyekről mindenképpen beszélnünk kell. Ezek egy része bőrgyógyászati jellegű: ezek lehetnek fertőzéses, traumatikus és klimatikus eredetűek, illetve már fennálló bőrfolyamatok sportolástól súlyosbodhatnak.
Fertőző következmények
Hüvelyi és húgyúti fertőzések és megelőzésük
Itt a nyár, így megint aktuálissá vált a hüvelyi és húgyúti fertőzésekről beszélni. Természetesen ezek nemcsak nyáron fordulnak elő, de ilyenkor sokkal több a fertőzési lehetőség. Melegben az izzadságmirigyek fokozott működése, a divatos, szűk, műszál tartalmú, hosszú nadrágok viselése, a strandok többnyire nem kifogástalan tisztaságú vize, a melegben jóleső, mezítlábas séta, a légkondicionált helyiségek gyakoribbá teszik a hüvelyi és húgyúti fertőzések megjelenését.
DIAGNÓZIS, TÜNETEK
A herpeszvírus különböző fajtái más-más helyen okoznak megbetegedéseket a szervezetben. A különböző vírusokat az orvosi szakirodalomban egy számmal jelölik (HSV-1, HSV-2 stb.).
A bőr ápolásáról, esetleges betegségeiről sok helyen és számtalan megközelítésben olvashatunk, ám az intim testtájak problematikája sajnos nem tartozik a "csontig lerágott" témakörök közé.
Noha a tüneteket okozó fertőzés gyakorta nem sorolható a nemi betegségek közé, az érintettek mégis szégyenkeznek miatta és csak szerencsés esetben kérnek/kapnak segítséget a terápiát kiegészítő bőrápoláshoz.
Szexuális úton terjedő betegségnek azokat a fertőző betegségeket nevezzük, melyek leggyakrabban nemi úton terjednek. Korábban öt betegséget soroltak ide: a szifiliszt, a gonorreát, a lágyfekélyt, a limfogranuloma venereumot és a granuloma inguinalét.
ÖVSÖMÖR (HERPES ZOOSTER)
DEFINÍCIÓ
Az övsömör vírusos bőrbetegség, amelyet a bőrön, csoportosan elhelyezkedő folyadéktartalmú hólyagok jelenléte jellemez. A vírus az úgynevezett varicella zooster gyermekeken a bárányhimlőt hozza létre, ugyanez a vírus a felnőtteken az övsömör okozója.
Gonorrhoea, herpesz, gomba...
Az előző századok rettegett, tomboló nemi betegségei - hála a modern antibiotikumoknak és a penicillinnek - mára megszelídültek. Ám mivel napjainkban is gyakran felbukkannak, így kezelésük mindig napirenden van.
• Gonorrhoea
(kankó, tripper)
A húgycső gonococcus baktérium által okozott gyulladása, mely sárgászöldes húgycsőfolyással jár. A húgycső ég, a vizelés fájdalommal jár. Kezeletlen esetek húgycsőszűkülethez vezethetnek. Nőknél többnyire nem okoz panaszt, esetleg hüvelygyulladás fordulhat elő.
