A hipertermia (hĹ‘kezelĂ©s, lázkezelĂ©s) alternatĂv daganatkezelĂ©si mĂłdszer, amely azon alapul, hogy magas hĹ‘mĂ©rsĂ©klet hatására elpusztulnak bizonyos tumorsejtek. A test egĂ©szĂ©t (Ăşn. teljestest-hipertermia) vagy a kĂĽlönbözĹ‘ testtájakat (Ăşn. lokális hipertermia) egy speciális kĂĽlsĹ‘ hĹ‘forrás segĂtsĂ©gĂ©vel melegĂtik fel, aminek hatására egyes tumorsejtek károsodnak, illetve fokozottan Ă©rzĂ©kennyĂ© válhatnak a kemoterápia Ă©s/vagy sugárterápia iránt.
Szász András professzor, a Szent István Egyetem biofizikusa alkotta meg azt a technikai hátteret, mely lehetĹ‘vĂ© tette az eljárás biztonságos alkalmazását, Ă©s amelyet 1990 Ăłta használnak NĂ©metországban. Az eljárás az onkolĂłgiai gyakorlatban elektro-hipertermia nĂ©ven vált ismerttĂ©, de szĂ©lesebb körben egyre elfogadottabb Ă©s szĂvesebben használt az onkotermia kifejezĂ©s. A hipertermia mint általános eljárás a közelmĂşltban már a radiolĂłgusok Ă©s az onkolĂłgusok nemzetközi kĂ©zikönyveibe is bekerĂĽlt.
Az onkotermiai eljárást azonban Magyarországon - a kĂĽlföldi tapasztalatok Ă©s pozitĂv eredmĂ©nyek ellenĂ©re is - csak korlátozottan lehetett alkalmazni, 1998-tĂłl. Nagy vihart kavarĂł szakmai viták, vĂ©lemĂ©nycsaták Ă©s etikai tiltások után hazánkban az onkotermiai mĂłdszer alkalmazása szinte lehetetlennĂ© vált. 2005-ben a hazai onkolĂłgiai szakmának irányt adĂł testĂĽlet, a Sugárterápiás Ă©s onkolĂłgiai Szakmai KollĂ©gium kĂĽlön bizottságot hozott lĂ©tre a hipertermia helyzetĂ©nek vizsgálatára.
A bizottság jelentĂ©se alapján a Szakmai KollĂ©gium rutinszerűen alkalmazhatĂł eljárásnak minĹ‘sĂtette a lokális hipertermiát, Ă©s hat hazai intĂ©zmĂ©nyben feltĂ©telek nĂ©lkĂĽl elfogadta annak alkalmazását. A közelmĂşltban tett bejelentĂ©s szerint ezzel gyakorlatilag megszűntek az eddigi korlátozások, amelyek eddig csak klinikai prĂłbák keretei között engedĂ©lyeztĂ©k az eljárást. A mĂłdszer hazai elfogadását alapvetĹ‘en az tette lehetĹ‘vĂ©, hogy mostanra itthon is kiteljesedtek azok a vizsgálatok, amelyek igazolják az eredmĂ©nyessĂ©get. A Magyar onkolĂłgusok Társaságán belĂĽl lĂ©trejött a Hipertermia SzekciĂł.
Fontos kiemelni, hogy az engedĂ©lyek csak a lokális terápiára vonatkoznak, amelynek hatĂ©konyságát már szigorĂş vizsgálatok igazolták. A teljestest-hipertermia mĂ©g mindig kĂsĂ©rleti stádiumban van. A teljestest-hipertermiás kezelĂ©snĂ©l az utĂłbbi Ă©vekben megjelent közlemĂ©nyek szerint bizonyos esetekben mellĂ©khatások jelentkezhetnek a betegeken, pĂ©ldául sokszervi elĂ©gtelensĂ©g, a kemoterápiás gyĂłgyszerek hatásainak megváltozása miatt pedig máj- Ă©s veseelĂ©gtelensĂ©g.
Ugyancsak fontos hangsúlyozni, hogy a hipertermia nem önálló kezelés, hanem a hagyományos sugár- és kemoterápiás eljárások mellett alkalmazható, ha ezekre nem reagál a beteg szervezete. A kombináció ugyanis akkor is eredményes lehet, ha az egyik vagy a másik kezelés külön-külön nem hatásos.
A kezelĂ©s az alább felsorolt intĂ©zmĂ©nyekben vehetĹ‘ igĂ©nybe, 15 kĂĽlönfĂ©le ráktĂpusban (többek között vastagbĂ©l-, máj-, hasnyálmirigy-, mĂ©hnyak-, gyomor-, nyelĹ‘csĹ‘-, tĂĽdĹ‘rák Ă©s agydaganatok kezelĂ©sĂ©ben):
- Bács-Kiskun Megyei Kórház, onkoradiológiai Központ, Kecskemét
- Békés Megyei Képviselőtestület Pándy Kálmán Kórháza, Megyei onkológiai Központ, Gyula
- Fővárosi onkoradiológiai Központ, Budapest
- Országos onkológiai Intézet, Budapest
- Semmelweis Egyetem Radiológiai és onkológiai Klinika, Budapest
- Vas Megyei Markusovszky Kórház-rendelőintézet, onkoradiológiai Osztály, Szombathely
A kĂĽlföldi tapasztalatok szerint a kezelĂ©s 15-20 százalĂ©kkal növelte az öt-, illetve tĂzĂ©ves tĂşlĂ©lĂ©s arányát.
- m -
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 051105)
ArchĂvum
Archivált Ărás. A benne foglaltak aktualitása nem garantált, vagy nem feltĂ©tlenĂĽl tĂĽkrözik a vonatkozĂł tudományterĂĽletek jelenlegi ismeretanyagát, szempontjait Ă©s hangsĂşlyait.