A mozgásszervi betegsĂ©gek - szerte a világ civilizált országaiban - immár csakĂşgy nĂ©pbetegsĂ©gnek számĂtanak, mint pĂ©ldául az allergia vagy a csontritkulás. A nemzetközi egĂ©szsĂ©gstatisztikai adatok szerint az iparilag fejlett országokban - elsĹ‘sorban - a mozgásszegĂ©ny, stresszes Ă©letmĂłd következtĂ©ben a felnĹ‘tt lakosságnak csaknem 90 százalĂ©ka szenved Ă©letĂ©nek egy periĂłdusában nyak-, hát- vagy derĂ©kfájástĂłl.
E fájdalmak gyakran minden elĹ‘zmĂ©ny nĂ©lkĂĽl (egy rossz mozdulattĂłl, erĹ‘s fizikai megterhelĂ©sre, valamely stresszes idĹ‘szakban) törnek rá a magukat egyĂ©bkĂ©nt egĂ©szsĂ©gesnek tudĂłkra, ám nem ritka, hogy fokozatosan jelentkeznek, tartĂłssá vagy egyre gyakrabban visszatĂ©rĹ‘vĂ© válnak, megkeserĂtve ezzel a betegek Ă©letĂ©t, rontva Ă©letĂĽk minĹ‘sĂ©gĂ©t.
A visszatĂ©rĹ‘, illetve krĂłnikus nyak-, hát- Ă©s derĂ©kfájdalmat leggyakrabban a gerinc degeneratĂv betegsĂ©gei (melyeknek kiváltĂł oka lehet valamilyen sĂ©rĂĽlĂ©s vagy akár maga az öregedĂ©s is), valamint a gerinc statikai rendellenessĂ©gei okozzák.
A gerincpanaszok leggyakrabban az izmok, a szalagok, a csigolya közti kisĂzĂĽletek, a csontok tĂşlterhelĂ©sĂ©bĹ‘l, a csigolya közti porckorong kopásábĂłl, sĂ©rĂĽlĂ©seibĹ‘l, a csigolyák Ă©s az ezeket összekötĹ‘ szalagok gyulladásábĂłl, a csigolyák betegsĂ©geibĹ‘l (daganat, csontritkulás stb.) erednek.
TĂĽnetek, panaszok
A gerincoszlop csigolyáit elválasztĂł porckorongoknak igen fontos szerepĂĽk van a gerinc egĂ©szsĂ©ges működĂ©sĂ©ben, tehermentesĂtĂ©sĂ©ben. A porckorongok mindegyike egy erĹ‘sebb kĂĽlsĹ‘, Ă©s egy puhább belsĹ‘ rĂ©szbĹ‘l áll. A puha rĂ©sz biztosĂtja a gerinc rugalmasságát, terhelhetĹ‘sĂ©gĂ©t. Ha a porckorongok degenerálĂłdnak, a puhább belsĹ‘ rĂ©sz elĹ‘reboltosulhat, kitĂĽremkedhet, vagy áttörhet a kemĂ©ny kĂĽlsĹ‘ rĂ©tegen.
A porckorongnak ez a kiszakadt rĂ©sze nyomhatja, ingerelheti, sĹ‘t meg is sĂ©rtheti az ideggyököket. A beteg ilyenkor attĂłl fĂĽggĹ‘en Ă©rez a kĂĽlönfĂ©le testtájain (nyak, hát, derĂ©k, vĂ©gtagok) fájdalmat, illetve izomgyengesĂ©get, zsibbadást, esetleg attĂłl fĂĽggĹ‘en válik Ă©rzĂ©ketlennĂ© valamely vĂ©gtagja, hogy hol törtĂ©nt a porckorongszakadás. MĂg az izomgyengesĂ©g, zsibbadás, Ă©rzĂ©kvesztĂ©s elsĹ‘sorban a vĂ©gtagok valamelyikĂ©t Ă©rinti, addig a fájdalom nem csak a nyak-, hát- vagy derĂ©ktájon jelenik meg, hanem az ĂĽlĹ‘ideg mentĂ©n is kisugárzik.
Az ilyen porckorongsérv - vagy ahogy a köznyelvben jobban ismert: gerincsérv - akadályozhatja a hólyag- és bélműködést is, ezért sürgős orvosi beavatkozásra lehet szükség.
Ha a derékfájás tünetei súlyosbodnak (pl. a fájdalom lesugárzik az alsó végtagba, zsibbadás, érzékelési zavar, reflexeltérés jelentkezik, vagy izomműködési zavarok lépnek fel), felmerülhet a porckorongsérülés, azaz a porckorongsérv gyanúja.
Ugyancsak sĂ©rvre gyanakodhat az, akinek heves nyakfájdalma van, mely a kar felĂ© sugárzik, a nyaki gerinc mozgása jelentĹ‘sen korlátozottá válik. A fájdalom Ă©s a gyulladás erĹ‘s hatásĂş fájdalomcsillapĂtĂłkkal, gyulladáscsökkentĹ‘kkel mĂ©rsĂ©kelhetĹ‘. Amennyiben borogatás, gyĂłgyszeres kezelĂ©s, pihenĂ©s a nyaki csigolyák tehermentesĂtĂ©se (szivacs nyakmerevĂtĹ‘ gallĂ©r viselĂ©se) nyomán sem szűnik a fájdalom, vagy izomgyengesĂ©g alakul ki a vĂ©gtagokban, idegsebĂ©szeti vizsgálatra van szĂĽksĂ©g, amelynek eredmĂ©nyĂ©tĹ‘l fĂĽggĹ‘en dönt a kezelĹ‘orvos a porckorongsĂ©rv eltávolĂtása mellett.
Gerincóvó tanácsok
- A magas sarkú cipő viselése megterheli a gerincoszlopunkat, ezért ne viseljük egész nap.
- Amikor csak lehet, járjunk mezĂtláb.
- Ne sokáig álljunk egy helyben, mert az állás megterheli a láb és a medence izomzatát.
- Ne üljünk órákig egy helyben. Aki ülő munkát végez, óránként álljon fel, sétáljon, nyújtózzon.
- A reggeli felkelĂ©s után fokozatosan járassuk be az ĂzĂĽleteinket.
- Cipekedéskor egyenlő arányban osszuk el a súlyt, hogy mindkét kezünkbe egyforma teher jusson.
- Ügyeljünk a rendszeres mozgásra és a testsúlyunkra.
Terápiás lehetőségek
Azt, hogy milyen terápiára van valĂłjában szĂĽksĂ©g, a diagnĂłzis fĂĽggvĂ©nyĂ©ben dönti el a szakorvos. Ennek felállĂtásban igen fontos szerepĂĽk van a tĂĽneteknek Ă©s a kĂłrelĹ‘zmĂ©nyek (a fájdalom kezdete, kialakulásának körĂĽlmĂ©nyei, helye, erĹ‘ssĂ©ge, provokálhatĂłsága, kisugárzása) tisztázásának, illetve annak, hogy a beteg beszámol-e zsibbadásrĂłl, Ă©rzĂ©kelĂ©si zavarrĂłl, izomgyengesĂ©grĹ‘l, vagy arrĂłl, hogy köhögĂ©s, tĂĽsszentĂ©s hatására fokozĂłdik-e a fájdalom, illetve gátolt-e a vizelet- vagy szĂ©kletĂĽrĂtĂ©se.
A pszichĂ©s tĂ©nyezĹ‘k (hangulati Ă©s alvászavar, szorongás, kimerĂĽltsĂ©g, családi vagy munkahelyi konfliktus) is hajlamosĂtanak e betegsĂ©g kialakulására, ezĂ©rt az elĹ‘zmĂ©nyek tisztázásakor a szakorvos általában ezek meglĂ©tĂ©re is rákĂ©rdez.
Mindezen ismeretek birtokában kerülhet sor a fizikális, azaz a tapintásos (a reflexeket, az izomerőt, a nyomásérzékenységet, az érzőműködést feltáró), majd a műszeres/képalkotó CT- (komputertomográfia), MRI- (mágneses rezonancia) vizsgálatokra, illetve a gerincfestésre (mielográfia). (A közhiedelemmel ellentétben a gerincsérvet a hagyományos röntgenvizsgálattal nem lehet kimutatni, mert az csak a csigolyaközi rések beszűkülését mutatja.)
A gerincsĂ©rv enyhĂ©bb esetekben visszahĂşzĂłdhat, Ă©s a panaszok ekkor megszűnnek. A szakorvosok ezĂ©rt sem javasolják a betegek többsĂ©gĂ©nek a műtĂ©tet. Az orvos által irányĂtott, tĂĽrelmes, komplex kezelĂ©s ugyanis - legtöbbször - kockázatmentes Ă©s eredmĂ©nyes. Az otthoni pihenĂ©s, nĂ©hány napos ágynyugalom, kĂĽlönfĂ©le fájdalomcsillapĂtĂłk, nem szteroid gyulladáscsökkentĹ‘k, helyi izomlazĂtĂłk hatására a porckorongsĂ©rves betegek nagy hányada sebĂ©szeti beavatkozás nĂ©lkĂĽl is meggyĂłgyul.
Hatásos lehet a kemĂ©ny alapĂş fekhelyen valĂł fekvĂ©s, szĂĽksĂ©g esetĂ©n párnák segĂtsĂ©gĂ©vel törtĂ©nĹ‘ kitámasztás is. A betegnek csak addig kell ágyhoz kötöttnek lennie, amĂg a fájdalom ellehetetlenĂti, vagy korlátozza a mozgását. A heves fájdalom elmĂşltával gyorsĂthatja a gyĂłgyulást a gyĂłgytorna, amelynek gyĂłgytornász által megtanĂtott, begyakorolt, egyĂ©nre szabott gyakorlatait ki-ki maga is elvĂ©gezheti naponta.
SĂşlyos esetekben azonban a fenti gyĂłgymĂłdok elĂ©gtelennek bizonyulhatnak... Ilyenkor, vagyis izomgyengesĂ©gben, Ă©rzĂ©kkiesĂ©sben, sĂşlyos mozgáskorlátozottságban, erĹ‘s fájdalmakban, vizelĂ©si Ă©s szĂ©kelĂ©si zavarokban megnyilvánulĂł porckorongsĂ©rv meglĂ©tĂ©nĂ©l azonnali műtĂ©tre is sor kerĂĽlhet. A műtĂ©tkor eltávolĂtják a sĂ©rĂĽlt porckorongot.
Ma már egyre elterjedtebb az a mikrosebĂ©szeti eljárás, amelynek során csak aprĂł sebet ejtenek a sebĂ©szek, amely kis bemetszĂ©sen keresztĂĽl eltávolĂtják a sĂ©rĂĽlt porckorongot.
Ha ez a nyaki gerinccsigolyák között van, akkor a műtét helyett a gerincoszlop nyújtását és támasztó gallér viselését javasolják a szakorvosok. Ezzel az eljárással növelik a csigolyák közti rést, és csökkentik a rájuk nehezedő nyomást. Amennyiben a nyújtás nem járt sikerrel (a fájdalom továbbra is erős, esetleg a súlyos idegkárosodás jelei mutatkoznak), műtétre lehet szükség.
T. Puskás Ildikó
Szakértő: dr. Perényi Gizella
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 051005)
ArchĂvum
Archivált Ărás. A benne foglaltak aktualitása nem garantált, vagy nem feltĂ©tlenĂĽl tĂĽkrözik a vonatkozĂł tudományterĂĽletek jelenlegi ismeretanyagát, szempontjait Ă©s hangsĂşlyait.