A lábunkkal kapcsolatos problémák nem tartoznak az életveszélyes betegségek közé, de mivel testünknek ez a része viseli teljes testünk terhét, a legkisebb baj is komoly kellemetlenséget okoz.
Bár a betegségek legnagyobb része a csontozattal kapcsolatos - mint pl. a helytelen cipő viselése miatt kialakuló kalapácsujj, bütyök -, ezektől függetlenül is kialakulhatnak lábainkon azok a betegségek, melyek bőrgyógyászati kezelést igényelnek.
TyĂşkszem
Az ujjakon kialakulĂł elváltozások közĂĽl leggyakoribb a mindenki által ismert tyĂşkszem, amely inkább az idĹ‘sebb korosztályt sĂşjtja. A lábujjak ĂzĂĽletei felett, a 4-5. lábujjak összefekvĹ‘ oldalain, nĂ©ha a talp nyomásának kitett terĂĽleteken kialakulĂł, fájdalmas, fokozottan elszarusodott növedĂ©k, melynek csĂşcsa a mĂ©lybe hatol.
Keletkezésében a szűk cipő, a lábujjak egymáshoz préselődése miatti csontdeformitás játszik szerepet. A tyúkszem a szervezet egyféle védekezése: a keményebb bőr a csontot védi az irritációtól. Ha a két egymás melletti ujj összefekvő területein alakul ki a kellemetlen elváltozás, "csókolózó" tyúkszemekről szoktak beszélni. Nem ritka, hogy ezek a jelentéktelennek tűnő bőrkinövések szinte elviselhetetlen szúró-égető fájdalmat okoznak.
KezelĂ©sĂĽk az esetek nagy rĂ©szĂ©ben egyszerű, a tyĂşkszemre helyezett gyűrű alakĂş párnával Ă©s a tyĂşkszem megfaragásával megoldhatĂł, ill. tyĂşkszemtapasszal, ecsetelĹ‘vel javĂthatĂł az állapot. Fontos a kĂ©nyelmes, bĹ‘ cipĹ‘ viselĂ©se. Makacs esetekben szĂĽksĂ©g lehet műtĂ©ti beavatkozásra.
Szemölcs
Sokszor gondolják tyĂşkszemnek a láb kĂĽlönbözĹ‘ terĂĽletein kialakulĂł vĂrusos szemölcsöket. Ezek okozĂłja a human papilloma vĂrusok (HPV) közĂ© tartozik. A 3-10 mm átmĂ©rĹ‘jű, egyetlen felszĂnű, a környezetĂ©nĂ©l kemĂ©nyebb tapintatĂş növedĂ©k, a nĂ©pessĂ©g 7-10 százalĂ©kánál fordul elĹ‘. Az elĹ‘zetes hámsĂ©rĂĽlĂ©s behatolási kapukĂ©nt szerepelhet. A talpon az izzadás, felázás elĹ‘segĂti kialakulásukat. Leggyakrabban uszodák vizĂ©bĹ‘l, közös zuhanyzĂłkbĂłl "szerezhetĹ‘ be" a fertĹ‘zĂ©s.
KezelĂ©se egyszerűnek tűnik: erre a cĂ©lra kifejlesztett ecsetelĹ‘kkel, makacsabb esetekben bĹ‘rgyĂłgyászati rendelĹ‘ben vĂ©gzett folyĂ©kony nitrogĂ©nnel valĂł fagyasztással, esetleg lĂ©zeres vagy sebĂ©szi Ăşton törtĂ©nĹ‘ eltávolĂtással lehet segĂteni a gondon. Sajnos, bármilyen mĂłdon távolĂtjuk is el, nagy a kiĂşjulás esĂ©lye. Legjobb, ha az immunrendszer maga kĂ©pes megkĂĽzdeni a szervezetbe hatolĂł vĂrussal. Vannak olyan, szájon át szedhetĹ‘ kĂ©szĂtmĂ©nyek, melyek ezt segĂtik elĹ‘.
Körömbajok
A lábon egyre gyakrabban találkozunk a körmöket Ă©rintĹ‘ problĂ©mákkal. Ezek közĂĽl leggyakoribb a gombás fertĹ‘zĂ©s. Ennek hatására a körömlemez megvastagodik, sárgásan elszĂnezĹ‘dik. Okozhatják fonalas, sarjadzĂł vagy penĂ©szgombák. UtĂłbbiak feketĂ©s, vagy zöldes szĂnt is kölcsönözhetnek a megtámadott terĂĽletnek.
Legtöbbször a bĹ‘r gombásodása terjed át a körmökre, melyek aztán egymást is megfertĹ‘zik. Ha a teljes körömlemez Ă©rintett, kezelĂ©se már nem oldhatĂł meg kĂĽlsĹ‘leg alkalmazott kenĹ‘csökkel vagy ecsetelĹ‘kkel, de szájon át szedhetĹ‘, erre a cĂ©lra kifejlesztett tabletták alkalmasak a körömgomba gyĂłgyĂtására. A rĂ©gen kaphatĂł gyĂłgyszerekkel szemben ezeknek mellĂ©khatásai - megfelelĹ‘ alkalmazás mellett - elenyĂ©szĹ‘ek.
A körömmel kapcsolatos panaszok között kell megemlĂteni a benĹ‘tt köröm problĂ©máját. Legtöbbször helytelen körömvágás következtĂ©sben alakul ki. Ha a köröm sarkát tĂşlzottan kivágják, a lenövĂ©skor szĂşrni kezdi a köröm melletti szöveteket. Ez a rendszeres irritáciĂł Ă©s esetleges felĂĽlfertĹ‘zĹ‘dĂ©s miatt fájdalmassá válik, sokszor váladĂ©kozik, hosszabb fennállás esetĂ©n pedig ezen a terĂĽleten a szövetek burjánzására is számĂtani lehet. GyĂłgyĂtása - a gyulladás csökkentĂ©se után - gyakran csak sebĂ©szi beavatkozással lehetsĂ©ges. A vĂ©gleges gyĂłgyuláshoz meg kell tanulni a helyes körömvágási technikát.
Dr. Vass Ilona
bőrgyógyász
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 050805)