A túlzott alkoholfogyasztás amellett, hogy a szervezet legtöbb szervének működését hátrányosan befolyásolja leginkább a májon fejti ki kedvezőtlen hatását.
Ennek magyarázata az, hogy a máj felelĹ‘s a szervezet mĂ©regtelenĂtĂ©séért, tehát az alkohol lebontásában központi szerepet játszik. A közĂ©p-kelet EurĂłpai országokban, Ăgy Magyarországon is az alkoholos eredetű májbetegsĂ©g a halálozás egyik fĹ‘ oka.
Az elfogyasztott alkohol mennyisége a betegség súlyosságával csak részben mutat összefüggést. A nem, az örökletes tényezők és az alkohol minősége befolyásolják azt, hogy a máj milyen mértékben károsodik.
Az alkoholt lebontó enzim az úgynevezett alkohol-dehidrogenáz nőkben alacsonyabb mennyiségben van jelen, ezért azonos mennyiségű alkohol nőkre károsabb hatást fejt ki. Az enzim mennyisége a keleti rasszokban szintén kevesebb.
A rossz minĹ‘sĂ©gű, pancsolt kannás borok olyan adalĂ©kanyagokat tartalmaznak, amelyek a májkárosodást szintĂ©n elĹ‘segĂtik. A rendszeres (napi) alkoholfogyasztás összehasonlĂtva az alkalmi fogyasztással lĂ©nyegesen nagyobb kockázattal jár.
A betegség súlyosságtól függően alapvetően három stádiumba osztható.
- ZsĂrmáj esetĂ©n a májsejtjeiben zsĂrlerakĂłdás alakul ki a máj megnagyobbodik, az alkohol elhagyására ez a stádium mĂ©g visszafordĂthatĂł.
- Alkoholos májgyulladás esetĂ©n a máj állománya begyullad, akár Ă©letet fenyegetĹ‘ állapot is kialakulhat, azonban az alkohol teljes elhagyásával a folyamat mĂ©g szintĂ©n visszafordĂthatĂł.
- CirrĂłzis (májzsugorodás) esetĂ©n a máj állománya kötĹ‘szövetesen visszafordĂthatatlanul átĂ©pĂĽl, a máj sĂşlyosan károsodik, mĂ©regtelenĂtĹ‘ Ă©s egyĂ©b funkciĂłját ellátni már nem kĂ©pes. A cirrĂłzis halálos betegsĂ©g.
TĂśNETEK
SĂşlyos májcirrĂłzis esetĂ©n a máj kemĂ©ny tapintatĂş, Ă©les szĂ©lű, a hasĂĽregben szabad vĂz jelenik meg (hasvĂzkĂłr).
A hasĂĽregben akár 10-15 liter folyadĂ©k is felszaporodhat. A bĹ‘r Ă©s a nyálkahártyák valamint a szem Ănhártyája sárgásan elszĂnezĹ‘dik.
A bőrön pók, illetve csillag alakú értágulatok jelennek meg. A beteg étvágytalan, súlyos esetben a tudatállapot is romlik, kézremegés, zavartság, aluszékonyság, majd kóma lép fel.
A máj kötőszövetes átépülése miatt a májvénákban a vérnyomás nő, emiatt a vénák kitágulnak és megrepedhetnek.
Abban az esetben, ha a vénafal megrepedése a nyelőcsőben következik be, vérhányás lép fel, nemritkán halálhoz vezetve.
KEZELÉS
Az alkoholos májbetegsĂ©g harmadik stádiuma a cirrĂłzis visszafordĂthatatlan, azonban a tĂĽnetek csillapĂthatĂłk. Bár az alkohol elhagyása a folyamatot nem fordĂtja vissza, mĂ©gis a tĂşlĂ©lĂ©sre kedvezĹ‘ hatással van.
HasvĂzkĂłr esetĂ©n megfelelĹ‘ vĂzhajtĂłk adásával a hasĂĽregi szabad folyadĂ©k mennyisĂ©ge csökken, gyĂłgyszerre nem reagálĂł esetben hascsapolás szĂĽksĂ©ges.
Hascsapolás során egy tűt szĂşrnak a hasba, onnan a folyadĂ©kot leeresztik. Abban az esetben, ha a hasi szabad folyadĂ©k a vĂzhajtĂłk, illetve a hascsapolás ellenĂ©re Ăşjra termelĹ‘dik speciális műtĂ©ti eljárással a hasvizet az Ăşgynevezett nagy combvĂ©nába vezetĂ©sĂ©re van lehetĹ‘sĂ©g.
A nyelőcső alsó harmadában található vénák megrepedése esetén, a beteg orrán keresztül egy ballonos szondát vezetnek a nyelőcsőbe, melynek felfújásával a vérzést tamponálni lehet.
SzĂĽksĂ©g esetĂ©n Ăşgynevezett endoszkĂłpos szkleroterápia vĂ©gzendĹ‘, amely során a vĂ©rzĂ©st egy speciális folyadĂ©knak a nyelĹ‘csĹ‘i vĂ©nák falába valĂł injektálásával állĂtják el.
Az Ăşgynevezett bĂ©tareceptor blokkolĂłk a vĂ©nákban a nyomást csökkentik, ezáltal kiegĂ©szĂtik a terápiát. A vĂ©nákban uralkodĂł nyomás csökkentĂ©sĂ©re bizonyos speciális műtĂ©ti eljárások is ismertek.
VĂ©gsĹ‘ esetben – 6 hĂłnapi teljes alkohol elhagyás után – májátĂĽltetĂ©sre nyĂlhat lehetĹ‘sĂ©g. A transzplantáciĂł (szervátĂĽltetĂ©s) további feltĂ©tele, hogy egyĂ©b szervkárosodás ne álljon fenn.
Dr. Igaz Iván
belgyógyász, gasztroenterológus szakorvos