Hazai tájaink Ă©ghajlatát szem elĹ‘tt tartva tekintjĂĽk át az általuk kĂnált fĹ‘bb terápiás lehetĹ‘sĂ©geket.
Alföldi klĂmánkat nagy napi Ă©s Ă©vi hĹ‘mĂ©rsĂ©kleti ingadozás jellemzi. Sok a napfĂ©ny, csekĂ©ly a páratartalom Ă©s a felhĹ‘zet, a csapadĂ©kmennyisĂ©g kevĂ©s, a szĂ©l mĂ©rsĂ©kelt erĹ‘ssĂ©gű. IngerklĂma, azaz a szervezettĹ‘l alkalmazkodást követel. Rheumás betegeknĂ©l jĂłtĂ©kony, kĂĽlönösen, ha gyĂłgyvĂz is rendelkezĂ©sre áll. Emellett kedvezĹ‘en hathat az anĂ©miára.
ErdĹ‘s-dombos vidĂ©keink klĂmája (150-300 mĂ©ter magasság) kiegyensĂşlyozottabb, mint az AlföldĂ©. Az erdĹ‘ vĂ©d a szelek Ă©s az erĹ‘s napfĂ©ny ellen. A megnyugtatĂł negatĂv ion-tĂşlsĂşly segĂti a pihenĂ©st, alvást. A hĹ‘mĂ©rsĂ©klet ingadozása kisebb mĂ©rtĂ©kű. IpartĂłl távol, megfelelĹ‘ levegĹ‘minĹ‘sĂ©g esetĂ©n tipikus kĂmĂ©lĹ‘ klĂma. NeurĂłzis, alvászavarok, fizikai- Ă©s szellemi kimerĂĽltsĂ©g esetĂ©n, de vĂ©rszegĂ©nyeknek, szĂvbetegeknek is.
KözĂ©phegysĂ©gi klĂma (300-1000 mĂ©ter) kedvezĹ‘en befolyásolja a neurastheniások, a kiegyensĂşlyozatlan, vegetatĂv idegrendszeri zavarban Ă©s/vagy álmatlanságban szenvedĹ‘ egyĂ©nek állapotát. MĂ©rsĂ©kelt ingerklĂma, enyhĂĽl az ideges eredetű emĂ©sztĂ©si zavar, a reflux, kedvezĹ‘ a gyomorfekĂ©ly gyĂłgyulásához. Asztmás, magas vĂ©rnyomással kĂĽszködĹ‘k, Ă©rbetegek is jĂłl reagálnak a közĂ©phegysĂ©gi klĂmára. ErĹ‘s kimerĂĽltsĂ©g esetĂ©n az egyik legjobb ĂĽdĂĽlĹ‘kĂşra környezet.
Klasszikus magashegysĂ©gi klĂmát (1000-1800 m) itthon már nem találunk, de nĂ©hány 900-950 mĂ©ter feletti hazai hegy, kĂĽlönösen a KĂ©kestetĹ‘ – speciális földrajzi viszonyai miatt – mutathat ilyen jellegzetessĂ©geket.
IngerklĂma a javábĂłl, Ă©lettani rugalmasságot kĂván, idĹ‘sebbeknek fokozatosság javasolt. CsökkenĹ‘ lĂ©gnyomás, erĹ‘sebb UV-sugárzás, legtöbbször "haraphatĂłan" tiszta levegĹ‘. Ennek ellenĂ©re nem minden lĂ©gzĹ‘szervi betegnek ajánlhatĂł. EmfizĂ©másoknak kerĂĽlendĹ‘, s bár a klasszikus asztmára (asthma bronchiale) kedvezĹ‘en hathat, az esetek 40%-ában ezzel is kĂĽzdĹ‘ COPD-betegeknek már nem javasolt, ahogy szervi szĂvbetegeknek sem. VĂ©rszegĂ©nysĂ©gben Ă©s a pajzsmirigy tĂşlműködĂ©sĂ©ben azonban elĹ‘nyös lehet.
Tavi klĂmában a hĹ‘mĂ©rsĂ©klet kiegyenlĂtettebb, de ez csak nagyobb tavaknál Ă©rhetĹ‘ igazán tetten, nemkĂĽlönben a kiterjedt vĂzfelĂĽlet miatt számottevĹ‘en erĹ‘sebb UV-sugárzás (fĹ‘kĂ©nt Balaton Ă©s Velencei tĂł). IngerklĂmát jelent, kedvezĹ‘en hat a vĂ©rszegĂ©ny, Ă©tvágytalan gyermekekre, kevĂ©sbĂ© javasolt azonban gyenge vagy lábadozĂł betegek számára. EllentĂ©tben a magashegyi klĂmával, nyáron a tavi környezet hipertireĂłzis esetĂ©n inkább kerĂĽlendĹ‘.
Speleoterápia
Speciális klĂmaviszonyokat találunk a barlangokban. Hazánkban csak hideg barlangok találhatĂłk. HĹ‘mĂ©rsĂ©kletĂĽk 10 C körĂĽli, bár lehetnek ennĂ©l kissĂ© melegebbek is. LevegĹ‘jĂĽk nedvessĂ©gtartalma 98-100%, pormentes, ingerszegĂ©ny környezetet jelentenek. A gyĂłgybarlangok indikáciĂłs terĂĽlete az idĂĽlt Ă©s allergiás lĂ©gĂşti hurutok, fĹ‘kĂ©nt az asthma bronchiale. Legismertebb kĂ©pviselĹ‘jĂĽk a jĂłsvafĹ‘i BĂ©ke-barlang.
Váliné Fekete Szilvia
orvosiLexikon.hu
Radnóti Miklós: Június Nézz csak körül, most dél van és csodát látsz, |
Radnóti Miklós: Július Düh csikarja fenn a felhőt, |
Radnóti Miklós: Augusztus A harsány napsütésben |