Jelentés a dohányzásról – Szeretnénk leszokni?

Az Egészségügyi Világszervezet útmutatásai alapján 2001-2002-ben elkészült az elsô hazai országos reprezentatív egészségfelmérés. Ebből született a Jelentés a dohányzásról című munka.

Naponta nyolcvan, évente harmincezer honfitársunk halála hozható a füstöléssel összefüggésbe. Vagyis kétszer több, mint ahányan - összesen! - baleset, erőszakos halál, öngyilkosság, alkoholizmus, illetve kábítószer-fogyasztás következtében meghalnak.

A felmérésben az egészségi állapottal, az egészségügyi rendszer igénybevételével, a dohányzással, a táplálkozással, az alkoholfogyasztással és a fizikai aktivitással foglalkozó kérdések szerepeltek. Csaknem hatezer személynek postázták a kérdőívet, amit - értékelhetően - 3096 megkeresett küldött vissza.

Csak néhány adat

A felmérésből kiderült, hogy a dohányzók 33,3 százaléka szív el naponta fél, 51,1 százaléka egy egész, 5,3 százaléka két doboz cigarettát. A jelenleg dohányzók 54,4 százaléka szeretne a szenvedélyéről leszokni - mondja dr. Vadász Imre tüdőgyógyász, a dohányzásról való leszoktatás népegészségügyi koordinátora. Mint hozzátette, az sem segít, illetve rombolja kevésbé az egészséget, ha könnyebb, úgynevezett light cigit szív valaki.

Nemcsak a dobozon szereplő nikotin- és kátrányadatok vezetik félre a fogyasztókat, hanem az is, hogy a géppel mért kisebb méregmennyiségekre hivatkozva a gyártók - a leszokás helyett - a könnyebb cigaretták szívására ösztönzik a dohányosokat, miközben a dohányzás egészségkárosító hatása változatlanul fennmarad.

A vizsgálat előtti évben a rendszeresen dohányzók 40 százaléka a napi cigarettamennyiséget csökkentette, 31,1 százaléka pedig "light" cigarettára tért át. A jelenleg is dohányos betegek közül - akik a vizsgálatot megelőző évben orvossal találkoztak - 40 százaléka kapott leszokási tanácsot orvosától. A fogorvosok a dohányzó betegek
12 százalékának ajánlották, hogy hagyják abba a dohányzást. Leggyakrabban - az esetek közel 70 százalékában - azonban a családtagok tanácsolják a cigaretta végleges elhagyását.

Leszokási tanácsot 3,8-szor gyakrabban kap a dohányzással összefüggő betegségben szenvedő, és az a páciens is, akinek alapbetegségét - magas vérnyomás, cukorbetegség, szívizominfarktus, fizikai munka során fellépő mellkasi fájdalom, szívelégtelenség, idült hörghurut, tüdőasztma - a dohányzás negatívan befolyásolja, mint azok, akik "csak" dohányoznak - tudtuk meg Vadász doktortól.

Naponta nyolcvan ember...

Magyarországon a dohányosok száma folyamatosan nő, s a fiatalok is egyre korábban gyújtanak rá első cigarettájukra. A világ országait tekintve hazánk igen előkelő helyen áll – az első tízben szerepel –, ha a dohányzó lakosság arányát vagy a naponta elszívott cigaretta mennyiségét nézzük. Száz honfitársunkból negyvenöt dohányzik, s az összes dohányost beleszámolva évente harmincmilliárd szálat szívnak el.

A fogyasztással egyenes arányban áll, hogy kiugróan magas a dohányzás okozta megbetegedésekben elhunytak száma is: tavalyi adatok szerint naponta nyolcvan, évente harmincezer honfitársunk halála hozható összefüggésbe a füstöléssel.

Hazánkban például az orvosok csaknem harminc százaléka dohányzik, míg a kontinens többi országában ez az arány jóval tíz százalék alatt marad. Az országban százhuszonnégy helyen egyébként ingyenes, a dohányzásról való leszokást segítő rendelés is működik (a helyi tüdőgondozókban érdeklődjenek!), létezésükről azonban csak kevesen tudnak. A szenvedélyüktől megszabadulni igyekvők emellett csupán saját kitartásukra számíthatnak, a leszokáshoz segítséget nyújtó gyógy- és segédeszközöket az OEP ugyanis nem támogatja.

 

Szakértő: dr. Vadász Imre tüdőgyógyász

forrás: archívum
(Patika Tükör – 050505)

Archívum

Archivált írás. A benne foglaltak aktualitása nem garantált, vagy nem feltétlenül tükrözik a vonatkozó tudományterületek jelenlegi ismeretanyagát, szempontjait és hangsúlyait.

GYÓGYTORNAPRAXIS.hu – Gyógyítás a teljesség igényével

Egyszerű szöveg

  • A HTML jelölők használata nem megengedett.
  • A webcímek és e-mail címek automatikusan kattintható hivatkozásokká alakulnak.
  • A sorokat és bekezdéseket a rendszer automatikusan felismeri.