A megnyerĹ‘ kĂĽlsĹ‘höz, a jĂł megjelenĂ©shez elengedhetetlen a szĂ©p, egĂ©szsĂ©ges bĹ‘r. A kiegyensĂşlyozott táplálkozás, az optimális tápláltsági állapot bĹ‘rĂĽnkön is láthatĂł, mĂg egyes tápanyagok hiánya bĹ‘rĂĽnkön is nyomot hagy. Táplálkozásunk általában energiában Ă©s egyes tápanyagokban bĹ‘sĂ©ges, más tápanyagokbĂłl viszont gyakran kisebb hiány mutatkozik.
BĹ‘rĂĽnkön keresztĂĽl Ă©rintkezĂĽnk a környezettel, s bĹ‘rĂĽnk vĂ©d meg a környezet káros hatásaitĂłl is. FelszĂne 1,6-1,8 m2. Rugalmassága vĂ©di az alatta lĂ©vĹ‘, sebezhetĹ‘ kĂ©pleteket, tompĂtja a nyomás Ă©s az ĂĽtĂ©s erĹ‘ssĂ©gĂ©t. Egyik fĹ‘ funkciĂłja a fĂ©nyvĂ©delem; elnyeli az UV-sugarak nagy rĂ©szĂ©t.
DöntĹ‘ szerepe van a testhĹ‘mĂ©rsĂ©klet szabályozásában. Savas vegyhatásának köszönhetĹ‘en gátolja a baktĂ©riumok Ă©s gombák megtelepedĂ©sĂ©t. Megakadályozza a vĂz Ă©s az elektrolitok kiáramlását a kĂĽlvilágba, másrĂ©szt gátat szab a bĹ‘rre kerĂĽlĹ‘ anyagok felszĂvĂłdásának.
Ha bĹ‘rĂĽnk egy rĂ©sze károsodik – pĂ©ldául Ă©gĂ©s hatására –, akkor szervezetĂĽnk sok folyadĂ©kot, fehĂ©rjĂ©t, elektrolitot Ă©s vitaminokat veszĂt. Az Ă©gett beteg tápanyagszĂĽksĂ©glete – az Ă©gett bĹ‘rfelĂĽlet kiterjedĂ©sĂ©nek fĂĽggvĂ©nyĂ©ben – sokszorosan megnĹ‘. A bĹ‘r sokoldalĂş működĂ©se mellett meghatározĂł szerepet tölt be az egyĂ©n Ă©letĂ©ben – szĂ©psĂ©gĂ©t, fiatalságát szeretnĂ©nk minĂ©l tovább megĹ‘rizni.
Bőrünk szépségének megóvása azon is múlik, hogy táplálékaink tartalmaznak-e megfelelő mennyiségben esszenciális tápanyagokat, vagy egy, esetleg több tápanyagból, elsősorban vitaminokból és ásványi anyagokból hiányt szenvedünk. Bár hiánybetegséggel a hazai táplálkozási viszonyok között csak ritkán találkozunk, marginális tápanyaghiánnyal gyakran szembesülhet a szakember.
PĂ©ldául: vashiányos vĂ©rszegĂ©nysĂ©g fennállását jelezheti a bĹ‘r Ă©s a láthatĂł nyálkahártyák sápadtsága, az Ăny Ă©s a nyelv gyulladása, a szájzug berepedĂ©se stb. A bĹ‘relváltozások mellett a körmök alakja is megváltozhat, Ă©s a hajhullás sem szokatlan tĂĽnet.
Az Ă©hezĂ©snĂ©l (nĂ©lkĂĽlözĂ©s, rosszul beállĂtott fogyĂłkĂşra) a fehĂ©rjehiány hosszĂş ideig rejtve maradhat, mert a szervezet a tĂşlĂ©lĂ©s Ă©rdekĂ©ben alkalmazkodik a koplaláshoz. A szöveti fehĂ©rjevesztesĂ©ggel lelassul az anyagcsere. Az ebben az állapotban bekövetkezĹ‘ stressz, műtĂ©t, fertĹ‘zĂ©s mĂ©lyrehatĂł változást okozhat a szervezet anyagcserĂ©jĂ©ben, s már akár kĂ©t hĂ©t alatt is kialakulhat a fehĂ©rjeenergia alultápláltság sĂşlyos kĂ©pe.
SzerencsĂ©re ilyen kĂłrállapot csak ritkán (általában sĂşlyos betegsĂ©g kapcsán) fordul elĹ‘. A fehĂ©rjehiány következtĂ©ben ödĂ©ma, vizenyĹ‘ alakulhat ki, a fertĹ‘zĂ©sre valĂł fokozott Ă©rzĂ©kenysĂ©gen kĂvĂĽl – egyĂ©b tĂĽnetek mellett – bĹ‘rgyulladás, hajhullás is tarkĂthatja a kĂ©pet.
C-vitamin-hiány esetĂ©n növekszik a fertĹ‘zĂ©sek iránti fogĂ©konyság, csökkenhet a könny- Ă©s nyálkĂ©pzĹ‘dĂ©s, a bĹ‘rön Ă©s a nyálkahártyákon aprĂł vĂ©rzĂ©sek mutatkozhatnak. TĂ©lutĂłn, ha nem eszĂĽnk elĂ©g friss zöldsĂ©get, gyĂĽmölcsöt, megeshet, hogy fogmosásnál, dörzsölĂ©sre vĂ©rzik a fogĂnyĂĽnk. C-vitaminra Ă©s megfelelĹ‘ fehĂ©rjebevitelre van szĂĽksĂ©g a kollagĂ©nkĂ©pzĹ‘dĂ©shez is, hiány esetĂ©n a bĹ‘r Ă©rzĂ©kenyebb a károsĂtĂł hatásokra, elhĂşzĂłdĂłbb a sebgyĂłgyulás.
Riboflavin, B2-vitamin hiánya esetĂ©n elĹ‘ször Ă©gĹ‘ Ă©rzĂ©s jelentkezik a száj körĂĽl, az ajkakon, a nyelven, a nemi szerveken, majd vĂ©rbĹ‘sĂ©g, hámlĂł bĹ‘rgyulladás fejlĹ‘dik ki a száj, a szem Ă©s az orr körĂĽl, esetleg a fĂĽlkagylĂłn is. A nemi szervek (herezacskĂł, kisajkak) is Ă©rintettek lehetnek. A szájzugban nehezen gyĂłgyulĂł berepedĂ©sek keletkeznek. A nyelv gyulladt, vörös, sima felszĂnű, mintha lelakkozták volna.
Piridoxin, B6-vitamin hiánya megjelenĂ©sĂ©ben nagyon emlĂ©keztet a riboflavinhiányra. MĂg ez utĂłbbi csak hosszĂş ideig tartĂł hiányos B2-vitaminbevitel után fejlĹ‘dik ki, a B6-vitamin-hiány bĹ‘rtĂĽnetei már nĂ©hány heti elĂ©gtelen ellátás után jelentkezhetnek. Kifejezett hiánya ritka, a marginális hiány gyakoribb. JellemzĹ‘ tĂĽnet az ajak Ă©s a nyelv gyulladása, az ajak fájdalmas berepedĂ©se, Ă©s a szem Ă©s az orr körĂĽl Ă©szlelhetĹ‘ fokozott faggyĂşmirĂgy-működĂ©s.
A niacin Ă©s elĹ‘anyagának a triptofánnak egyĂĽttes hiánya pellagrát okoz. A pellagra szĂł Ă©rdes, repedezett bĹ‘rt jelent. A csaknem kizárĂłlag kukoricát fogyasztĂł nĂ©pcsoportoknál fordul elĹ‘. EgyĂ©b tĂĽnetek mellett kĂĽlönösen a napnak kitett helyeken a bĹ‘r gyulladt, hámlĂł, pikkelyes, repedezett, Ă©s sötĂ©ten elszĂnezĹ‘dött, a hajlatokban nedvedzĹ‘ gyulladás, a nyelv Ă©s a szájnyálkahártya gyulladása is nehezĂti a beteg helyzetĂ©t.
A rĂ©gebben H-vitaminnak nevezett biotin ritkán elĹ‘fordulĂł hiányának is lehetnek bĹ‘rtĂĽnetei. Száraz, pikkelyes bĹ‘rgyulladáson kĂvĂĽl a nyelv ĂzlelĹ‘bimbĂłi is sorvadtak, Ă©s hajhullás is bekövetkezhet.
Az A-vitamint hámvĂ©dĹ‘ vitaminnak is nevezik. A látásban, a szem sötĂ©thez valĂł alkalmazkodásában betöltött szerepĂ©t a rĂ©gi idĹ‘ktĹ‘l ismerik. KĂnában 3500 Ă©vvel ezelĹ‘tt már májjal gyĂłgyĂtották a farkasvakságot (szĂĽrkĂĽleti vakság). Hiánya a fejlĹ‘dĹ‘ országokban ma is gyakori, nálunk általában csak betegsĂ©gekhez kapcsolĂłdva fordulhat elĹ‘.
Jellemző tünet, hogy a nyálmirigyek sorvadnak, a nyálkahártyák kiszáradnak, szájgyulladás, a bőrön pedig elszarusodás lép fel. A szem kötőhártyájának, illetve szaruhártyájának a kiszáradása látásromláshoz, illetve vaksághoz vezethet.
A folyadĂ©kfelvĂ©tel is befolyásolja bĹ‘rĂĽnk állapotát, hiszen valamennyi Ă©letfolyamat vizes közegben játszĂłdik le. FolyadĂ©k tartja nedvesen a nyálkahártyákat Ă©s vĂ©di meg a kiszáradástĂłl, s szerepet játszik a sejtek alakjának Ă©s struktĂşrájának a kialakĂtásában is. A vĂzhiányos bĹ‘r szárazzá válik. A fiatalság, a szĂ©psĂ©g egyik titka, hogy sikerĂĽl e testĂĽnk vĂztartalmát minĂ©l tovább megĹ‘rizni.
Az egĂ©szsĂ©ges, kiegyensĂşlyozott vegyes Ă©trend fedezi a tápanyagszĂĽksĂ©gletet. A hiány kialakulásának többfĂ©le oka lehet, pĂ©ldául a táplálĂ©k nem tartalmaz elegendĹ‘ tápanyagot, az Ă©telek elkĂ©szĂtĂ©sĂ©nĂ©l nagy a vesztesĂ©g, vagy eleve hiányos a táplálkozás nĂ©lkĂĽlözĂ©s, depressziĂł, Ă©tvágytalanság, fogászati problĂ©mák, helytelen diĂ©ta okán.
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 031201)