Hiszel a hipnózisban? – kérdezik tőlem ismerőseim. S mikor megtudják, hogy nemcsak, hogy "hiszek" benne, hanem művelem is, csodálkoznak. A hipnózist ugyanis sokan ma is valamiféle varázslatnak tartják, amiben lehet hinni vagy nem hinni.
A hipnĂłzis azonban tudományosan igazolt jelensĂ©g, s már az Ăłkori Egyiptomban is használták gyĂłgyĂtás cĂ©ljára. Hazánkban ma több szakmai egyesĂĽlet is kĂ©pez hipnoterapeutákat pszicholĂłgusokbĂłl Ă©s orvosokbĂłl.
A hipnĂłzis általában pszichĂ©s Ă©s pszichoszomatikus betegsĂ©gek gyĂłgyĂtásában használatos – ez a hipnoterápia –, de bizonyos eszközei egyre elterjedtebbek a fájdalomcsillapĂtásnál, illetve a kĂłmában Ă©s hasonlĂł krĂzisállapotban levĹ‘ betegek kezelĂ©sĂ©nĂ©l.
Mi a hipnózis és mi történik a hipnotizált emberrel?
A hipnĂłzis olyan mĂłdosult, beszűkĂĽlt tudatállapot, melyben a tudattalan tartalom bizonyos mĂ©rtĂ©kig hozzáfĂ©rhetĹ‘ Ă©s befolyásolhatĂł: ez az, amiĂ©rt alkalmas terápiás cĂ©lokra. A hipnĂłzis alkalmazásához a kliens beleegyezĂ©se Ă©s közreműködĂ©se szĂĽksĂ©ges. Vannak könnyebben Ă©s nehezebben hipnotizálhatĂł szemĂ©lyek, de mindenki átĂ©lhet bizonyos Ă©lmĂ©nyeket a kĂĽlönfĂ©le Ă©s igen változatos technikák segĂtsĂ©gĂ©vel.
A hipnotizált szemĂ©ly a közhiedelemmel ellentĂ©tben nem kĂ©nyszerĂthetĹ‘ az elveivel ellenkezĹ‘ tett vĂ©grehajtására, tehát nincs kiszolgáltatott helyzetben, Ă©s az is ritkán fordul elĹ‘, hogy nem emlĂ©kszik a hipnĂłzis után annak tartalmára.
A módosult tudatállapot és a szuggesztió
A hipnotizált szemĂ©ly a szuggesztiĂłk hatására mĂłdosult tudatállapotba kerĂĽl. A mĂłdosult tudatállapot a megszokottĂłl megkĂĽlönböztethetĹ‘ mĂłdon eltĂ©rĹ‘ tudatállapot. A szuggesztiĂł olyan kommunikáciĂł, amely önkĂ©ntelen választ vált ki a befogadĂłban: nem mint parancsot vagy kĂ©rĂ©st teljesĂti, hanem automatikusan befogadja a szuggesztiĂł lĂ©nyegi tartalmát.
MĂłdosult tudatállapotot a hĂ©tköznapokban is gyakran átĂ©lĂĽnk: ilyen, a szokottĂłl eltĂ©rĹ‘ tudatállapotot Ă©lĂĽnk meg elmĂ©lyĂĽlt zenehallgatás közben, vagy ha egy szĂndarabot nĂ©zve szinte el is felejtjĂĽk, hogy mi nĂ©zĹ‘kĂ©nt vagyunk jelen, vagy ilyen beszűkĂĽlt tudatállapotba kerĂĽlĂĽnk szexuális egyĂĽttlĂ©t során, illetve drog vagy alkohol hatására.
Hogyan jön létre a módosult tudatállapot?
A mĂłdosult tudatállapot lĂ©trejöhet, illetve kiválthatĂł az ingerek csökkentĂ©sĂ©vel (hagyományos relaxáciĂłs hipnĂłzis, keleti meditáciĂłs technikák), avagy növelĂ©sĂ©vel (transz lĂ©trehozása tánccal Ă©s dobhasználattal, szufi meditáciĂł, aktĂv-Ă©ber hipnĂłzis), illetve a figyelem beszűkĂtĂ©sĂ©vel (a hipnotizĹ‘r szavaira, a másik emberre szerelemben) Ă©s a szervezet fiziolĂłgiai állapotának hirtelen megváltozásával (droghasználat, hiperventilláciĂłs technika).
MĂłdosult tudatállapotban megváltozik az agy működĂ©se. Csökken a valĂłságvizsgálat, megváltozik az idĹ‘ Ă©rzĂ©kelĂ©se, az Ă©rzelmek átĂ©lĂ©se Ă©s kifejezĂ©se Ă©lĂ©nkebbĂ© válik. A tudati működĂ©s intuitĂvabbá Ă©s kreatĂvabbá válik. A fiziolĂłgiai változások mellett viselkedĂ©ses szinten is Ă©szlelhetĹ‘ a mĂłdosult tudatállapot a hipnotizált egyĂ©n esetĂ©ben, aki saját maga is Ă©szleli a gondolkodásában lĂ©trejövĹ‘ kĂĽlönbsĂ©geket.
Ezt a megváltozott tudati működésmódot használja fel a hipnotizőr olyan terápiás beavatkozások véghezvitelére, amire éber állapotban az alany nem képes. A hipnózis során a testünk is emlékezik: a nem tudatosult, csak testi szinten megélt élmények a hipnózis során hozzáférhetővé válnak.
Terápiás kapcsolat a hipnózisban
A hipnĂłzis során Ă©rzelmi összehangolĂłdás jön lĂ©tre a terapeuta Ă©s a kliens között, ami feltĂ©tele Ă©s következmĂ©nye is a hipnĂłzisnak. A korai pszichoanalitikus szerzĹ‘k a hipnotizĹ‘r Ă©s a hipnotizált közötti kapcsolat jellemzĹ‘jĂ©nek tulajdonĂtották a hipnĂłzis lĂ©trejöttĂ©t, Ă©s azt feltĂ©teleztĂ©k, hogy a hipnotizĹ‘r Ă©s az alany közötti viszony a szĂĽlĹ‘kkel valĂł korai kapcsolatok mintázatát hordozza magán.
A hipnoterápia számos esetben javallott. AlkalmazhatĂł kĂĽlönfĂ©le neurotikus hátterű problĂ©máknál (szorongás, fĂłbia, pánikbetegsĂ©g, depressziĂł), pszichoszomatikus kĂłrkĂ©peknĂ©l (fájdalom, migrĂ©n, lĂ©gzĹ‘szervi megbetegedĂ©sek, szĂv-Ă©rrendszeri rendellenessĂ©gek, emĂ©sztĹ‘rendszeri problĂ©mák, bĹ‘rbetegsĂ©gek), viselkedĂ©s- Ă©s szokásproblĂ©mák korrigálása esetĂ©n (alvászavarok, evĂ©szavarok, szexuális zavarok, dohányzás, drog- illetve alkoholproblĂ©mák), illetve kapcsolatzavarok Ă©s poszt-traumás stressz szindrĂłma gyĂłgyĂtásánál.
Ă–nmagában a hipnĂłzis állapota is kellemes Ă©lmĂ©ny, de valĂłjában nem a hipnĂłzis gyĂłgyĂt, hanem a hipnotikus állapotban alkalmazott pszichoterápia.
Hagyományosan ülő vagy fekvő helyzetben alkalmazzák a relaxációs hipnózist, mely alvásszerű állapotot hoz létre. A test ellazulásával, a légzés lelassulásával jár, illetve váltható ki.
A relaxáciĂł önmagában is jĂłtĂ©kony hatásĂş, Ă©s tanulhatĂł is: erre valĂł az autogĂ©n trĂ©ning mĂłdszere. A relaxáciĂłra valĂł kĂ©pessĂ©g mellett a saját test feletti kontroll kĂ©pessĂ©ge is elsajátĂthatĂł az autogĂ©n trĂ©ning során.
AktĂv-Ă©ber hipnĂłzis során azonban az aktivitás fokozásával Ă©rjĂĽk el a hipnotikus állapotot: ez a mĂłdszer az eksztatikus transzállapotok megfelelĹ‘je. Az aktivitás örömĂ©nek megĂ©lĂ©se kĂĽlönösen jĂłtĂ©kony hatásĂş depressziĂłs kĂłrkĂ©pek esetĂ©ben, illetve eredmĂ©nyes hatást vált ki szellemi Ă©s fizikai csĂşcsteljesĂtmĂ©nyt igĂ©nylĹ‘ helyzetekben.
Szili Katalin
pszicholĂłgus
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 030201)