Az ülőmunka elsősorban a derekunkat terheli meg, mivel ez testünk egyik legjobban igénybe vett területe, tehát érthető, hogy a tartós ülés következtében itt jelentkezik leggyakrabban a klasszikus derékfájás tünete.
További fájdalomtünetek léphetnek fel a nyak-vállöv izmaiban, valamint a hátizmokban.
Minél kötöttebb, feszesebb az izomzat, annál inkább megrövidülnek az izmok, s a gerinc mozgása ennek arányában korlátozottá válik. Az ülőmunka során fellépő káros tényezők ismeretében módunkban áll, hogy ezek ellen tudatosan fellépjünk, védekezzünk. Az elsődleges megelőzést a helytelen és a helyes ülés szabályainak ismerete adja meg.
A helytelen ülésmód
- A medence központi helyzete eltolódik, az ágyéki szakasz normál homorulata eltűnik, hátrafelé kidomborodik
- A háti szakaszon a háti domborulat fokozódik
- A vállak előreesnek, a lapockák a háton oldalirányban szétcsúsznak, a mellkas besüllyed
- A fej kórosan előrehelyeződik, a nyaki domborulat fokozódik
A helyes ülésmód
- A medence központi helyzetĂ©nek beállĂtása, ami biztosĂtja a derĂ©k normál homorulatának beállĂtását Ă©s megtartását
- A fej központi Ă©s egyensĂşlyi helyzetĂ©nek beállĂtása
- A vállak enyhĂ©n lehĂşzva, a lapockák a gerinc irányába közelĂtve Ă©s megtartva helyezkednek el
- A mellkas enyhĂ©n kiemelve, ami a lapockák közelĂtĂ©sĂ©vel Ă©rhetĹ‘ el
- A gerinc fĂĽggĹ‘leges helyzetĂ©nek kialakĂtása az Ă©lettani görbĂĽletek megtartásával
Az ideális munkaszék
Az ülőmunkánál a gerinc függőleges, egyensúlyi helyzetére kell törekednünk, hogy a gerinc élettani görbületeit megtartva, a csigolyák közötti porckorongok egyenletes terhelését érjük el. A munkaszéknek a gerinc görbületeit figyelembe véve kell azt megfelelő helyen jól megtámasztania. Fontos követelmény, hogy az ülőrész magassága és dőlésszöge, valamint a deréktámasz magassága és dőlésszöge szabályozható legyen.
Magasabban ülni egészségesebb, mint alacsonyan!
A helyes ĂĽlĂ©smagasságot könnyen ellenĹ‘rizhetjĂĽk, ha a szĂ©ket Ăşgy állĂtjuk be, hogy a csĂpĹ‘ Ă©s tĂ©rd hajlásszöge 100-110 fok között legyen. A lábak csĂpĹ‘szĂ©lessĂ©gű terpeszben legyenek a földön alátámasztva. Fontos, hogy ne használjunk olyan szĂ©ket, aminek az ĂĽlĹ‘felĂĽlete hátrafelĂ© lejt, mert az passzĂv, hanyag tartást hoz lĂ©tre, ami az izmok gyengĂĽlĂ©sĂ©t eredmĂ©nyezi. Az aktĂv ĂĽlĂ©smĂłd elĂ©rĂ©sĂ©re kell törekedni, ami az izmok normál tĂłnusával Ă©s izomerejĂ©vel törtĂ©nĹ‘ ĂĽlĂ©st jelenti. Ez biztosĂtja az elĹ‘refele, 25-30 fokban lejtĹ‘ ĂĽlĹ‘felĂĽletet. Ha ilyen helyzetben ĂĽlĂĽnk, kisebb terhelĂ©s Ă©ri az ágyĂ©ki gerincet, mivel a sĂşly egyenletesen oszlik el a gerinc Ă©s az alsĂł vĂ©gtagok között.
A számĂtĂłgĂ©p
A mai világban már nĂ©lkĂĽlözhetetlen a számĂtĂłgĂ©p. A gĂ©p magasságát mindig Ăşgy kell beállĂtani, hogy a gĂ©p felsĹ‘ szĂ©le szemmagasságban legyen, a billentyűzet pedig a vĂzszintes alatt olyan mĂ©rtĂ©kben, hogy a vállakat enyhĂ©n leengedve, a karokat lazán tarthassuk munka közben. Az alkar Ă©s csuklĂł legyenek alátámasztva.
Ha ezeket a szabályokat ismerjük és betartjuk, kisebb a rizikója, hogy már fiatal korban elkezdődjenek a gerincpanaszok.
Foglaljuk össze a legfontosabb szabályokat
- Munka elĹ‘tt megfelelĹ‘en állĂtsuk be a szĂ©ket
- Az ĂrĂłasztal, a számĂtĂłgĂ©pasztal magasságát a test mĂ©retĂ©hez kell állĂtani
- Ellenőrizze a testtartását (önkontroll)
- Lábai mindig legyenek alátámasztva
- A csĂpĹ‘, tĂ©rdĂzĂĽletek hajlásszöge 100-110 fok legyen
- Az alsĂł vĂ©gtagok mindig csĂpĹ‘szĂ©lessĂ©gű terpeszben legyenek
- Vállát enyhén leengedve, lazán tartsa (felhúzott váll esetében a vállöv és nyakizmai feszessé válnak)
- Mindig szemben ĂĽljön a számĂtĂłgĂ©ppel, az elfordĂtott testhelyzetben vĂ©gzett munka károsĂtja a gerincet, görcsössĂ© Ă©s fájdalmassá teszi a nyak, vállöv izomzatát
- Napi munkáját minden Ăłrában kisebb mozgással, lazĂtással szakĂtsa meg
- Tanulja meg azokat a kompenzáló munkahelyi gyakorlatokat, amelyekkel megelőzheti a panaszokat
Ergonómia – görög szó, amely a gazdaságos és ésszerű munkavégzés tudományát jelenti. A munkamozgásokra vonatkozóan a gerinc megfelelő helyzetben történő terhelését, erőkifejtését jelenti.
Az ergonĂłmiának a mindennapi Ă©letben is igen fontos szerepe van. MegtanĂtja a gerinckĂmĂ©lĹ‘ Ă©letmĂłd alapvetĹ‘ szabályait, a gerinc helyes használatát; a helyes ĂĽlĂ©st, a helyes tartást, a helyes emelĂ©st, cipelĂ©st, a helyesen kivitelezett házimunkát. A gerinc helyes használatának ismerete igen nagy segĂtsĂ©get adhat mindenkinek. A kĂĽlönbözĹ‘ munkák kivitelezĂ©sĂ©t mindig a gerinc szempontjábĂłl kell kialakĂtani. A gerinc megfelelĹ‘ igĂ©nybevĂ©tele a gerincproblĂ©mák megelĹ‘zĂ©sĂ©t jelenti.
Javaslat az ülőmunkát végzők számára
FelvilágosĂtĂł program keretĂ©ben meg kell tanĂtani az ĂĽlĹ‘munkát vĂ©gzĹ‘ dolgozĂłknak a gerinc anatĂłmiai felĂ©pĂtĂ©sĂ©t Ă©s annak funkcionális működĂ©sĂ©t. Az anatĂłmiai ismereteken belĂĽl beszĂ©lni kell a gerinc Ă©lettani görbĂĽleteirĹ‘l, azok statikai szerepĂ©rĹ‘l, valamint a porckorong fĹ‘ jellemzĹ‘irĹ‘l.
Gyakorlati oktatás keretĂ©ben meg kell tanĂtani az izmok helyes működĂ©sĂ©t, az izomerĹ‘sĂtĂ©s, a lazĂtás Ă©s az izomnyĂşjtás lehetĹ‘sĂ©geit. Meg kell ismertetni a munkahelyen vĂ©gezhetĹ‘ legegyszerűbb Ă©s leghatĂ©konyabb mozgásprogramot, mert ez jelentenĂ© az elsĹ‘dleges megelĹ‘zĂ©st. VĂ©gĂĽl meg kell tanĂtani az ergonĂłmiailag helyes ĂĽlĂ©s szabályait a megfelelĹ‘ munkaszĂ©kkel egyĂĽtt, valamint a gerinccel kapcsolatos mindennapi tevĂ©kenysĂ©geket, a gerinckĂmĂ©lĹ‘ Ă©letmĂłdot.
Összegzés
CĂ©lom az volt, hogy rámutassak az ĂĽlĹ‘munka káros hatásaira, s azok megelĹ‘zĂ©sĂ©re, valamint a gerinc egĂ©szsĂ©gi állapota Ă©s a gerinckĂmĂ©lĹ‘ Ă©letmĂłd közötti összefĂĽggĂ©sekre. Ha már tudjuk, mit kell tenni, akkor elĂ©rhetĹ‘ a gerincet Ă©rĹ‘ minden károsĂtĂł hatás kivĂ©dĂ©se, s ezzel a korai mozgásszervi panaszok kialakulásának megelĹ‘zĂ©se is.
Koltainé Balázs Éva
gyógytornász
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 020301)