A transzplantáció (magyarul átültetés) kifejezés a veseelégtelen betegek esetében mindig a veseátültetésre vonatkozik. A veseátültetés módszerei és az átültetés után alkalmazott gyógykezelés az elmúlt évtizedben sokat fejlődött. Jelenleg a sikeres átültetés a végállapotú veseelégtelenség kezelésének legjobb módszere. A sikeres veseátültetéssel csaknem teljes rehabilitáció érhető el, erre azonban nem minden művesekezelésben részesülő betegnek van esélye.
A transzplantáciĂłs alkalmasságot befolyásolĂł tĂ©nyezĹ‘k közĂ© az Ă©letkor, szĂv- vagy Ă©rbetegsĂ©g Ă©s daganatos betegsĂ©gek sorolhatĂłk.
A veseátültetésnek alapvetően két lehetősége van: az egyik az ún. élő donorból (szervadóból) történő átültetés, a másik az agyhalál állapotában levő személyből származó, ún. kadáver veseátültetés.
Az élő donoros transzplantáció során az átültetendő vese élő személyből, általában a beteg egyik hozzátartozójából származik, és előfeltétele, hogy a donor vércsoportja a betegével egyezzen, s a szöveti egyezési rendszer is megfelelő legyen. Ha a vese alkalmas az átültetésre és a donor egészséges, kijelölik a transzplantáció idejét, majd a betegnek és a későbbi donornak számos vizsgálaton kell átesnie.
A nem Ă©lĹ‘ (agyhalál állapotában levĹ‘) donorbĂłl származĂł szervet kadáver vesĂ©nek nevezik. A vese ilyenkor egyĂ©bkĂ©nt egĂ©szsĂ©ges szemĂ©lybĹ‘l származik, aki hirtelen az agyhalál állapotába kerĂĽlt, tehát szĂvműködĂ©se Ă©s szerveinek vĂ©rellátása megtartott, de agyműködĂ©se vĂ©glegesen károsodott.
A transzplantáciĂł elĹ‘nyei közĂ© sorolhatĂł a művesekezelĂ©s felfĂĽggesztĂ©sĂ©nek lehetĹ‘sĂ©ge, szabad Ă©tkezĂ©s, a rehabilitáciĂł megkezdĂ©se, mĂg korlátai közĂ© a kilökĹ‘dĂ©s elleni szerek mellĂ©khatásai, Ă©s maga a kilökĹ‘dĂ©s lehetĹ‘sĂ©ge tartozhat. A kivizsgált recipiensek (szervre várĂłk) várĂłlistára kerĂĽlnek, Ă©s megfelelĹ‘ szöveti egyezĂ©s esetĂ©n "veseriadĂł" kapcsán kapnak "Ăşj vesĂ©t". Magyarországon az átĂĽltetĂ©st vĂ©gzĹ‘ központok száma Ă©vek során növekedett (Budapest, Szeged, Debrecen, PĂ©cs).
Ma már a veseátültetések nagy része sikeres. Az átültetett kadáver vesék 80-85%-a az első év végén is működőképes, az élő donorból átültetett veséknél ez az arány 90-95%-os. Egyénenként nehéz megmondani, mennyi ideig működik az átültetett vese, kilökődik-e. Ha a szervezet befogadta az új vesét, a beteg fokozatosan visszatérhet korábbi életmódjához. Nem lesz szüksége művesekezelésre, csak gyógyszereket kell szednie, és ellenőrzésre kell járnia a transzplantációs klinikára. Az átültetés a beteg teljes rehabilitációját jelentheti, mivel a nők terhességet is vállalhatnak, és a betegeknek több energiájuk lesz a munkavégzésre és a családdal történő foglalkozásra is.
Dr. Révai Tamás
nephrológus-belgyógyász
Szent János Kórház
forrás:archĂvum
(Patika Tükör – 000102)