Az epehĂłlyag a máj alatt elhelyezkedĹ‘ szerv, melynek feladata a májban kĂ©pzĹ‘dĹ‘ epe tárolása Ă©s szĂĽksĂ©g esetĂ©n (Ă©tkezĂ©skor) a patkĂłbĂ©lbe valĂł ĂĽrĂtĂ©se.
A patkĂłbĂ©l Ă©s az epehĂłlyag az epevezetĂ©kkel kapcsolĂłdik egymáshoz. Az epe egy sárgászöld szĂnű folyadĂ©k, amelynek a zsĂrok emĂ©sztĂ©sĂ©ben Ă©s lebontásában kiemelkedĹ‘ szerepe van. FĹ‘ alkotĂłelemei az epesĂłk, a kĂĽlönbözĹ‘ epefestĂ©kek /bilirubin/ Ă©s a koleszterin. A szĂ©tesĹ‘ vörösvĂ©rsejtekbĹ‘l származĂł haemoglobin /vĂ©rfestĂ©k/ a májba kerĂĽl, ahol epefestĂ©kkĂ© alakul, majd egy rĂ©sze az epĂ©vel a bĂ©lbe kerĂĽl. A szĂ©klet barna szĂnĂ©t ez a festĂ©k okozza.
Az epe 80%-át vĂz alkotja. Abban az esetben, ha epe besűrűsödik epekĹ‘ jöhet lĂ©tre. Az epekĹ‘ az esetek döntĹ‘ többsĂ©gĂ©ben az epehĂłlyagban alakul ki, jĂłval ritkábban az epevezetĂ©kben kĂ©pzĹ‘dik. A kövek kĂĽlönbözĹ‘ nagyságot Ă©rhetnek el, ritkán az epehĂłlyagot csaknem ki is töltik. Gyakrabban több, kis kĹ‘ van az epehĂłlyagban, melyek kĂĽlönbözĹ‘ alakot Ă©s formát kĂ©peznek.
Anyaguk szerint az epekövek 80%-a koleszterinkő, 20%-uk pigmentkő (bilirubin kő).
Előfordulás
A nĂ©pessĂ©g kb. 13-15%-a Ă©rintett, a nĹ‘k kĂ©tszer gyakrabban betegszenek meg, mint a fĂ©rfiak. Kifejezetten gyakran fordul elĹ‘ a világos bĹ‘rű, 40 Ă©v körĂĽli, elhĂzott nĹ‘k között.
TĂĽnetek
Az epeköves betegek 3/4-e panaszmentes.
A panaszok epeköves roham formájában jelentkeznek. A roham az epeutak görcsös összehĂşzĂłdása miatt alakul ki. A görcsös panaszok gyakran zsĂros Ă©tel fogyasztását követĹ‘en lĂ©pnek fel, nĂ©hány perctĹ‘l több Ăłrán keresztĂĽl eltarthatnak, a jobb bordaĂv alatti terĂĽleten kifejezettek, azonban a hátba is, valamint a jobb karba is kisugározhatnak. BöfögĂ©s, hányinger, hányás a görcs idejĂ©n elĹ‘fordulhatnak. Abban az esetben, ha a kĹ‘ az epe elfolyását akadályozza Ăşgynevezett epepangás jön lĂ©tre, amely sárgaságot hoz lĂ©tre a szĂ©klet világos szĂnĂ©vel.
Néha nem jelentkezik epegörcsös roham hanem puffadás, teltségérzés alakul ki.
DiagnĂłzis
A tünetmentes epekő laboreltérésekkel nem jár. Epeköves roham esetén, abban az esetben, ha az epeutakban elzáródás van, akkor jellegzetes májenzim- valamint vérképeltérések alakulnak ki.
A hasi UH (ultrahang) egy gyors Ă©s fájdalommentes eljárás az epekövek kimutatására. Nemcsak az epekövek kimutatására alkalmas, hanem az epehĂłlyag falának vastagságát, a fĹ‘ epevezetĂ©k tágasságát is meg lehet vele állapĂtani. LĂ©tezik nĂ©hány speciális röntgen vizsgálaton alapulĂł eljárás, amely során az epeutakat kontrasztanyaggal meg lehet festeni Ă©s ezáltal akár terápiás beavatkozásra is mĂłd nyĂlik (az epekĹ‘ a fĹ‘ epevezetĂ©kbĹ‘l eltávolĂthatĂł ERCP-vel).
Terápia
Néma epekövek esetén kezelés nem szükséges.
Epegörcs megszĂĽntetĂ©sĂ©re görcsoldĂłt kell alkalmazni. SĂşlyos epegörcs esetĂ©n azonban a hagyományos görcsoldĂł már gyakran nem elĂ©g, ekkor a beteg kábĂtĂł fájdalomcsillapĂtĂł adására szorulhat. A gyĂłgyszerek mellett legalább 24 Ăłrás koplalás, majd szigorĂş zsĂrszegĂ©ny diĂ©ta szĂĽksĂ©ges. FertĹ‘zĂ©sgyanĂş esetĂ©n antibiotikum adása szĂĽksĂ©ges.
VisszatĂ©rĹ‘ epegörcsök esetĂ©n a választandĂł kezelĂ©s sebĂ©szeti, amely az epehĂłlyag eltávolĂtását jelenti. Az utĂłbbi Ă©vekben teret nyert az Ăşgynevezett laparoszkĂłpos eljárás, melynek során nĂ©hány kis metszĂ©sbĹ‘l, endoszkĂłpos mĂłdszerrel eltávolĂthatĂł a köves epehĂłlyag. A mĂłdszer egyĂ©rtelmű elĹ‘nye, hogy nem törtĂ©nik nagy metszĂ©s, a betegek gyorsan felĂ©pĂĽlnek, rövid a kĂłrházi tartĂłzkodás, szövĹ‘dmĂ©ny igen ritkán alakul ki. Ritkán a laparoszkĂłpos epehĂłlyag-eltávolĂtás nem sikeres. Ekkor hagyományos nyĂlt hasi műtĂ©tre kerĂĽl sor.
Kis koleszterinkövek eltávolĂtására alkalmas mĂłdszer lehet az Ăşgynevezett orális epesavterápia, amikor olyan gyĂłgyszert kell a betegeknek huzamosabb ideig szedni, amely az epeköveket feloldja. A mĂłdszer nem kifejezetten hatĂ©kony, 5 Ă©v alatt a kövek 40-50%-a visszatĂ©r.
Az Ăşgynevezett extrakorporális lökĂ©shullámterápia során a kövek szĂ©ttörĂ©sĂ©re kerĂĽl sor. A sikeres kezelĂ©s aránya megegyezik az elĹ‘bb emlĂtett gyĂłgyszeres kezelĂ©ssel.
Abban az esetben, ha az epekĹ‘ a fĹ‘ epevezetĂ©kben találhatĂł, akkor vagy endoszkĂłpos kivĂ©tel, vagy műtĂ©t szĂĽksĂ©ges. Az endoszkĂłpos mĂłdszer egyĂ©rtelmű elĹ‘nye, hogy nincs műtĂ©ti metszĂ©s. Ekkor egy szájon keresztĂĽl bevezetett eszközzel jutnak el egĂ©szen az epevezetĂ©kig Ă©s Ăgy távolĂtják el a követ. Az eljárást nagy kĹ‘ esetĂ©n az elĹ‘bb emlĂtett extrakorporális lökĂ©shullámterápiával lehet kiegĂ©szĂteni.
A kezeletlen epekövesség esetleges szövődményei
- Heveny epehĂłlyaggyulladás: az epehĂłlyag Ă©s az epeutak leggyakrabban bakteriális fertĹ‘zĂ©se esetĂ©n. TĂĽnetei: jobb bordaĂv alatti görcsös fájdalom, láz, hányinger, hányás.
- Perforáció: az epehólyag kilyukadása, leggyakrabban a belek irányában.
- Idült epehólyaggyulladás az epehólyag falának megvastagodásával, annak rosszindulatú elfajulása következhet be.
- Elzáródásos sárgaság az epekőnek az epevezetékbe kerülése esetén.
Dr. Igaz Iván
gasztroentrerolĂłgus szakorvos