Szexuális úton terjedő betegségnek azokat a fertőző betegségeket nevezzük, melyek leggyakrabban nemi úton terjednek. Korábban öt betegséget soroltak ide: a szifiliszt, a gonorreát, a lágyfekélyt, a limfogranuloma venereumot és a granuloma inguinalét.
Ma ismereteink szerint tágabbá vált a betegségkör: legalább 25-30 betegséget sorolunk ide, melyeket baktérium, gomba, vírus okozhat.
A kórokozók átadása legtöbbször a nyálkahártyafelszínek érintkezésén történik, ezért a betegség okozta első elváltozás a nemi szerveken, vagy a szexuális érintkezésnek kitett nyálkahártyafelszínen jelentkezik.
A probléma felvetését, a tájékoztatás fontosságát az indokolja, hogy az emberek szabadabb mozgásával (utazás, munkavállalás), a kábítószerek használatával a szexuális úton terjedő betegségek gyakoribbá váltak.
A klasszikus öt kór mellett számtalan új alakult ki. Ezek részben súlyosabbak, részben enyhébbek: a hatásos és egyszerű kezelés miatt a fenti öt is más-más formában, sőt egymáshoz társulva és egymásra rakódva jelentkezik.
- Candida fertőzés
- A hüvely vagy a hímvessző gombás fertőzése.
- Elterjedésének oka a hüvely élettani állapotának megváltozása: pl. bizonyos betegségek (cukorbaj), immunrendszert károsító, hormonrendszert befolyásoló gyógyszerek, antibiotikumok szedése.
- Tünete a külső nemi szervek viszketése, égése, törmelékes folyás.
- Néha a férfiak panaszmentesek.
- Trichomoniázis
- Trichomonas vaginalis nevű egysejtű okozza.
- A nők külső nemi szerve érzékeny, duzzadt, vörös lesz. Bőséges, habos sárgás-zöldes folyás kezdődik.
- A férfiak néha panaszmentesek, de náluk is lehet gennyes folyás, húgycső, herefájdalom, majd prosztatagyulladás alakul ki. Megbetegedésük súlyosabb, mint a nőké.
- Herpes genitalis
- A nemi szervek herpesze, a herpes simplex vírus okozza.
- Nemcsak a nemi szerveken, a végbélnyílás környékén, hanem az ajkakon is okozhat elváltozást.
- A fertőzést követő egy héten belül viszketés, fájdalom, vörös folt, hólyagocskák jelennek meg, majd kifakadva összeolvadnak és fekélyt képeznek. 8-10 nap alatt gyógyul. A lágyéki nyirokcsomók is megnagyobbodnak, fájdalmasak.
- Férfiaknál a nemi szerven bárhol megjelenhet.
- A más módon nemi életet élők végbélnyílása körül, sőt a végbélben is kialakulnak a fekélyek.
- A korábban herpeszen átesettek tünetmentesen is fertőzhetik partnerüket.
- Chlamydiák okozta fertőzéseket olyan parazita vált ki, mely bizonyos baktériumokkal áll közeli rokonságban.
- Legsúlyosabb és látható elváltozás a limfogranuloma venerum. A lágyéki nyirokcsomók duzzanata, begyulladása, elgennyedése, sipoly és hegképződés jellemzi. Nehezebben kórismézhető a húgycsőben, a herékben, a prosztatában és a méhnyakcsatornában kialakult gyulladás, mely krónikus gennyes folyással, de a legtöbb esetben panasz nélkül zajlik. Komoly szövődménye a női kismedence – néha csendes – gyulladása, mely meddőséghez vezethet. A kórisme felállítása után a kezelés hatásos.
- Ha a nemi szerveken vagy azok környékén bármilyen elváltozást találunk, hüvely-, húgycsőfolyást észlelünk, azonnal orvoshoz kell fordulni. Ahhoz, hogy ez ne következzen be, a szabados, válogatás nélküli nemi életet kerülni kell és egy új kapcsolat esetén mindenképpen – még fogamzásgátló szedése esetén is – óvszerrel kell közösülni.
- A hegyes függölyt (condyloma acuminatum) a papilloma családba tartozó vírus okozza.
- Férfiakon ez a szemölcsszerű képlet a hímvesszőn, a makkon jelenik meg. Nőkön a külső nemi szerveken, a méhnyakon, a hüvelybemenetben karfiolszerű képletek alakulnak ki.
- Az immunrendszer legyengülésekor, vagy terhesség alatt könnyen megkapható és nehezen gyógyítható.
- A gonorrea vagy kankó, a hasonnevű baktérium okozta húgycső, méhnyak, végbél, egyéb nyálkahártya, kötőhártya gyulladása. Későbbi szakaszban ízületi betegséget válthat ki.
- Nőknél a kismedencei szervek betegségét és ennek következtében meddőséget okozhat.
- Férfiaknál a húgycsőből gennyes folyás indul és fájdalmas vizelési kényszer lép fel.
- A nők annak ellenére terjesztik a fertőzést, hogy a kezdeti tünetek náluk enyhébbek, vagy nem is jelentkeznek.
- A kórisme könnyű, a kezelés gyors és sikeres, ha a partnerek együttes gyógyszerelésével történik.
- A szexuális úton terjedő betegségek gyakoribbak lettek, melynek oka az emberek mozgásterének kiszélesedése.
- Veszélyük - a külső nemi szerveken lévő tüneteken kívül - a belső gyulladás, a tartós fájdalom, a rossz közérzet, a meddőség.
- A szifilisz vagy vérbaj oka baktérium, mely a hüvely vagy száj nyálkahártyáján keresztül hatol a szervezetbe, és ott szétszóródik. Terheseknél a magzat is fertőződik.
- A kezdeti és kifejezetten a nemi szervek megbetegedését, a második és harmadik súlyossági fok követi.
- A fertőzés helyén fájdalmatlan fekélyek jelentkeznek, melyek néha spontán megszűnnek.
- A második az ún. kiütéses szakasz, mely szintén spontán múlhat. Néha bekövetkezhet a gyógyulás is, de inkább a testszerte kialakuló gyulladások (ízület, vese stb) a jellemzők.
- Amikor a második szakasz véget ért, a lappangási idő a harmadik szakaszig évekig is eltarthat. Erre a szakaszra a szív-, ér- és idegrendszeri elváltozások a jellemzőek.
- A testen csomók jelennek meg, az érfal elgyengül. Az idegrendszerben bénulások következnek be.
- A kezelés figyelmet igényel. A partnertől való eltiltás nagyon fontos.
- A sankroid vagy lágyfekély oka baktérium, a nemi szervek fájdalmas kifekélyesedéséhez vezet. Gyakran jelentkezik immunhiányos (HIV) betegeknél.
- A nemi szervek fájdalmas hólyagjai mellett a lágyéki nyirokcsomók fájdalmas duzzanata, be- és összeolvadása látható. A biztos kórisme kizárásos alapon történik, lényeges az előző partnerek megkeresése.
A HIV lesz évtizedünk nagy kihívása, ez külön cikket érdemel.
Dr. Domokos Nándor
főorvos
forrás: archívum
(Patika Tükör – 050405)