Agyrázkódás

A sérülésekre és külső behatásokra igen érzékeny központi idegrendszer – melynek része a gerincvelő és az agy – a mindennapos fizikai hatásokkal szemben hatékony védelemmel rendelkezik.

A zárt, csontos koponyán belül az agy az úgynevezett agy-gerincvelői folyadékban lebeg, így minden irányból vékony folyadékréteg veszi körül.

A fizika törvényei alapján a koponyát érő ütés energiája az agy teljes felületén oszlik el, kevésbé károsítva így az idegsejteket. Ezenkívül az agyat borító agyhártyák is bizonyos fokú mechanikai védelmet nyújtanak.

Az agy leggyakrabban az ütés helyén és/vagy az azzal szemközti területen sérül meg. Ha ez a mechanikai védelem nem lenne, akkor például a közönséges kocogás vagy tánc közben elszenvedett rázkódás is súlyos sérüléseket okozhatna.

A koponyát érő ütés leggyakrabban agyrázkódást okoz. A kórkép az agy működési zavarát okozza, annak látható szerkezeti változása nélkül. Az agyrázkódás – a meghatározás szerint – mindig eszméletvesztéssel jár.

A sérült nem emlékszik a baleset bekövetkezte utáni néhány percre vagy másodpercre. Ezt amnéziának nevezik. Komolyabb esetben az is előfordulhat, hogy a beteg a sérülést közvetlenül megelőző pillanatokra sem tud visszaemlékezni.

A következményes vegetatív tünetek, a fejfájás, szédülés, hányinger vagy hányás változó intenzitásúak, elmúlhatnak, majd újra jelentkezhetnek. A sérült aluszékonnyá, fáradttá és levertté válik. A hozzátartozókat nagyon megriaszthatja, ha a beteg zavart lesz, elveszti a térben és időben való tájékozódási képességét, és esetleg egyszerű kérdésekre sem tud helyes választ adni, nem tudja, hogy hol van éppen, vagy milyen nap van. A tünetek megjelenéséért nemcsak az agyállományt közvetlenül ért erőhatás, hanem a sérülés következtében kialakuló agyvizenyő is felelős lehet.

A betegség kezelése viszonylag egyszerű. A sérült számára lehetőség szerint teljes nyugalmat kell biztosítani, minél több fekvéssel, alvással. Az esetek jelentős részében a tünetek néhány órán, egy-két napon belül teljesen megszűnnek. A fejfájás az, ami a legtovább gyötri a betegeket, ez akár hetekig is fennmaradhat. Kórházi körülmények között a sérültek a fájdalomcsillapítók mellett általában az agy duzzadását csökkentő gyógyszereket, vízhajtókat is kapnak.

Olykor az úgynevezett agyrázkódás utáni tünetegyüttes alakul ki, aminek az a lényege, hogy a beteg nem tud kellően koncentrálni, figyelmetlen, feledékeny lesz, esetleg szorong. Ezek a tünetek hetekig is eltarthatnak, ami a sérültnek iskolai, munkahelyi problémákat okozhat.

Ennél azonban lényegesen veszélyesebb állapot az, ha az agyrázkódás tünetei az első néhány óra vagy nap után nem hogy javulnának, hanem egyre súlyosabbá válnak. Fokozódik a beteg fejfájása, a zavartsága mélyül, nehezen ébreszthető vagy akár ébreszthetetlen lesz. Ez mindig arra hívja fel a figyelmet, hogy nem csak egy egyszerű agyrázkódással állunk szemben, hanem a központi idegrendszer sérülése sokkal komolyabb. Ilyenkor azonnali orvosi segítségre van szükség.

Egyébként is helyes, ha minden fejsérülést követően orvos látja a beteget, és határozza meg a nélkülözhetetlen vizsgálatokat, dönti el a kórházi megfigyelés szükségességét. A betegek általában baleseti vagy általános sebészeti osztályon, esetleg ideggyógyászaton kerülnek elhelyezésre. Noha az agyrázkódás nem jár mindig a csontos koponya sérülésével, ennek eldöntésében a koponya röntgenvizsgálata segíthet.

Az agyállomány sérülésének felismerését a koponya úgynevezett komputertomográfiás (CT) vizsgálata biztosítja. Ezzel megállapítható a sérülés pontos helye, kiterjedése, esetleg annak jellege. Fontos tehát tudni, ha a koponyát ért balesetet követően – akár napokkal később is – a beteg állapota romlik, azonnal ismét orvoshoz kell fordulni.

A megfelelő védőfelszerelés, sisak alkalmazásával a fejsérülések egy része megelőzhető, illetve azok súlyossága csökkenthető. Ez a magasban, építkezésen dolgozóknál elengedhetetlenül szükséges. De a görkorcsolyázó, kerékpározó gyermekeknél is igen jó szolgálatot tehet a fejvédő.

 

Dr. Kökény Zoltán

forrás: archívum
(Patika Tükör – 000110)

 

Archívum

Archivált írás. A benne foglaltak aktualitása nem garantált, illetve nem feltétlenül tükrözik a vonatkozó tudományterületek jelenlegi ismeretanyagát, szempontjait és hangsúlyait.

GYÓGYTORNAPRAXIS.hu – Gyógyítás a teljesség igényével

Egyszerű szöveg

  • A HTML jelölők használata nem megengedett.
  • A webcímek és e-mail címek automatikusan kattintható hivatkozásokká alakulnak.
  • A sorokat és bekezdéseket a rendszer automatikusan felismeri.

2024. 07. 24., sze – 09:26 | Varga Bendegúz

Sajnos a cikk sok pontatlanságot vagy valótlan állítást tartalmaz. Bár Magyarországon gyakran az orvosok is azt hiszik az agyrázkódásnak nem feltétele az eszméletvesztés, nagyjából 10%-a jár az agyrázkódásoknak eszmeletvesztéssel. Minden külföldi forrás, szaklap, klinika stb. Egyetért ebben, és itthon is a képzettebb neurológusok, de valamiért sok orvosban ez a valószínűleg régi és téves információ maradt meg. Ezzel nagyon megnehezítve a betegek diagnózisát, ha még az orvosok sem tudják mi az az agyrázkódás. És egyáltalán nem egyszerű "betegség" akár hónapokig, évekig is elhúzódhatnak a tűnetek amit Post Concussion Syndrome-nak hívnak.

2024. 07. 24., sze – 15:15 | orvosiLexikon.hu

Válasz Varga Bendegúz üzenetére

Köszönjük értékes hozzászólását!

Az a megfigyelés, miszerint az agyrázkódásos esetek mintegy 10%-ában észlelhető csupán eszméletvesztés, külső emberi észlelésen alapul. Többen úgy gondolják, hogy az eszméletvesztés ténylegesen messze nagyobb arányban, akár kivétel nélkül kísérője lehet az agyrázkódásnak. Az esetek többségében ugyanis olyan rövid ideig tart (akár a másodperc tört része), hogy az a sérült számára nem nyilvánvaló, a környezetében lévők számára nem észrevehető. Bizonyos vélekedések szerint ez egy központi idegrendszeri "reset", egyfajta védelmi mechanizmus az agyi elektrofiziológiai és ingerületátviteli folyamatok viharos gyorsaságú változásában. Bonyolult folyamat, mely az emlékezetvesztéssel is összefüggésbe hozható. Az írás archívumunk része, felülvizsgálatáig külön megjelölést kap.