A karácsonyi sĂĽtĂ©s-fĹ‘zĂ©st, nagytakarĂtást követĹ‘en szomszĂ©dasszonyom, Piroska, fájdalmas arckifejezĂ©ssel csöngetett be hozzánk.
– Csinálj már velem valamint, mert Ăşgy fáj a jobb kezem, hogy majd megĹ‘rĂĽlök, ha Ă©jszaka megmozdĂtom, rögtön felĂ©bredek a fájdalomtĂłl. Szabadságot vettem ki az ĂĽnnepekre, Ă©s most használhatatlan vagyok.
Mozgatom jobb kezének nagyujját, melyre jelentős fájdalmat jelzett az alkarján. Ugyanitt enyhe duzzanat is észlelhető volt.
– Ne fĂ©lj – mondtam – nem halálos. – TĂşlerĹ‘ltetted a kezedet, ĂnhĂĽvelygyulladásod van.
– Ezt mondta a házmester is – ragyogott fel az arca – meg azt, hogy káposztalevelet és paradicsomot tegyek rá. A lányom is ezzel a kórsággal bajlódott egész nyáron, amikor az iskolai szünetben fagylaltot árult. Ha már reumatológus a szomszédom, meséld el nekem, mi ez, valami családi átok?
– SzĂł sincs rĂłla – feleltem, s megkezdtem tudományos felvilágosĂtĂł elĹ‘adásomat...
Ă–sszefoglalĂł nĂ©ven a lágyrĂ©sz reumatizmusnak nevezett kĂłrkĂ©pek csoportjába sorolhatĂł. Ide tartoznak az inak, ĂnhĂĽvelyek, nyáktömlĹ‘k, szalagok, izmok, bĹ‘nyĂ©k legtöbbször tĂşlerĹ‘ltetĂ©s következtĂ©ben kialakulĂł betegsĂ©gei. A tĂşlerĹ‘ltetĂ©s, mint leggyakoribb kiváltĂł ok, kĂĽlönösen igaz az ĂnhĂĽvelygyulladásokra. Leggyakrabban az alkaron, az ujjak feszĂtĹ‘inek ĂnhĂĽvelyĂ©n fordul elĹ‘.
Vizsgálatkor, mely kivĂ©teles esetektĹ‘l eltekintve egyszerű fizikális vizsgálat, a páciens fájdalomrĂłl számol be, helyileg nyomásĂ©rzĂ©kenysĂ©get Ă©szlelhet, esetleg duzzanatot tapinthatunk. Ha a gyulladásos savĂł elhanyagolhatĂł, mozgatáskor a kĂ©pletek közti Ă©rintkezĂ©st hĂłropogás-szerű dörzsölĂ©s kĂsĂ©ri, melyet tapintáskor jĂłl Ă©rzĂ©kelhetĂĽnk. A beteg Ă©rintett kezĂ©t ĂĽgyetlennek Ă©rzi, mozgáskorlátozottság alakul ki, jelentĹ‘s fájdalom kĂsĂ©retĂ©ben.
Nem ritka az ĂnhĂĽvelygyulladásnak az a speciális formája sem, amit találĂłan pattanĂł ujjnak hĂvunk. Ilyenkor az Ă©rintett ujj tenyĂ©ri felszĂnĂ©nĂ©l a beteg behajlĂtáskor mĂ©g alig Ă©rez fájdalmat, de a pattanással kĂsĂ©rt kiegyenesĂtĂ©st sokszor csak a másik kĂ©z segĂtsĂ©gĂ©vel tudja megoldani. Az ok ilyenkor a gyulladás következtĂ©ben lĂ©trejövĹ‘ csomĂłs megvastagodás az Ănon. Az erĹ‘s hajlĂtĂł izom ugyan mĂ©g átsegĂti a csomĂłt az ĂnhĂĽvelyen, de a gyengĂ©bb feszĂtĹ‘k erre már nem kĂ©pesek.
Mit kell tenni ĂnhĂĽvelygyulladás esetĂ©n?
Akut esetben (lásd szomszĂ©dasszony) legfontosabb a nyugalomba helyezĂ©s, melyet gipszsĂnnel, ma már hĹ‘re lágyulĂł műanyag sĂnnel, ezek hiányában rugalmas pĂłlyával Ă©rhetĂĽnk el. Az esetek tĂşlnyomĂł többsĂ©gĂ©ben elĂ©g szokott lenni az 1-2 hetes gyĂłgyszerszedĂ©s (Ăşn. nem-szteroid gyulladáscsökkentĹ‘ gyĂłgyszerek), Ă©s egyidejűleg ugyanezen hatĂłanyagok kenĹ‘cs- ill. zselĂ©formában valĂł alkalmazása. Ritkán helyileg szteroid injekciĂł is szĂĽksĂ©gessĂ© válhat, melyet minden esetben csak szakorvos adjon be!
Hasznos továbbá, valamint a beteg számára szubjektĂve is kedvezĹ‘ hatásĂş a kenĹ‘csökön kĂvĂĽl a gyulladáscsökkentĹ‘ borogatás alkalmazása. A rögzĂtĹ‘ sĂn eltávolĂtása után cĂ©lszerű mĂ©g a nĂ©hány hetes kĂmĂ©let. Ha a betegsĂ©g krĂłnikussá válik, legfontosabb a kiváltĂł ok megszĂĽntetĂ©se, egyĂ©b betegsĂ©g kizárása (TBC, pikkelysömör vagy sokĂzĂĽleti gyulladás).
Ha tĂşlerĹ‘ltetĂ©s a kiváltĂł ok, azt cĂ©lszerű megszĂĽntetni, ha a felsorolt egyĂ©b betegsĂ©gek valamelyike, akkor az alapbetegsĂ©g határozza meg a további teendĹ‘t. A tĂşlerĹ‘ltetĂ©s megszĂĽntetĂ©sĂ©n kĂvĂĽl – szokványos esetben – ilyenkor már mĂ©rlegelni lehet terápiás röntgen besugárzás alkalmazását, vagy Ă©ppen valamelyik fizikoterápiás kezelĂ©s alkalmazását.
A fentiekben emlĂtett pattanĂł ujjnál kis sebĂ©szeti beavatkozás is szĂĽksĂ©gessĂ© válhat, melyet ambuláns kezelĂ©s keretĂ©ben is elvĂ©geznek.
Dr. Bors Katalin
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 000102)