A baleset vagy betegsĂ©g következtĂ©ben amputáciĂłn átesettek többsĂ©gĂ©t fantomfájdalmak kĂnozzák. Az elveszĂtett vĂ©gtag helyĂ©n Ăşgy Ă©rzik a betegek a sokszor rohamszerűen fellĂ©pĹ‘ fájdalmat, mintha az mĂ©g tĂ©nylegesen lĂ©tezne.
A hiányzó kar vagy láb fájdalomérzékenységét az agy téves alkalmazkodása, illetve az alkalmazkodás elmaradása okozza.
A fájdalomcsillapĂtĂł gyĂłgyszerek használata a mellĂ©khatásaik miatt gyakran ellenjavalltak, ráadásul ez a látszĂłlag forrása nĂ©lkĂĽl maradt, hasogatĂł fájdalom nehezen csillapĂthatĂł, megszĂĽntetĂ©se nehezebben Ă©rhetĹ‘ el.
A probléma megoldására az úgynevezett tükörterápiát fejlesztették ki a bochumi Ruhr Egyetemen.
A tükörterápia során a beteg úgy helyezkedik el a tükör mellett, hogy az amputált végtag fedésbe kerüljön. A tükörképben a létező karja, lába leképezésének köszönhetően úgy látja, mintha az amputált végtagja is létezne.
"Ahogy tükörterápián mozgatja, tornáztatja az egészséges végtagot, az agyi központot az a benyomás éri, hogy a fantomtestrészt újra tudja mozgatni, kontrollálni, ezáltal oldódik a fantomfájdalom." – magyarázta Dr. Christoph Maier, a Bányász Szanatórium Fájdalomterápiás Osztály főorvosa.
Az elmĂşlt öt Ă©vben több mint 150 betegen teszteltĂ©k a mĂłdszert. "Tapasztalatunk szerint nem csak a fájdalmukat csökkentette jelentĹ‘s mĂ©rtĂ©kben, hanem a szenzoros Ă©s motoros működĂ©sĂĽket is javĂtotta." – mondta Susanne Glaudo ergoterapeuta.
A tükörterápiának további alkalmazási lehetőségei is vannak. Többek közt az ideg- és ideggyöki sérülések, Sudeck betegség, fájdalomszindrómák, agyvérzés következtében kialakult bénulások, fájdalmak esetén.
"Az eljárás egyĂ©rtelmű elĹ‘nye, hogy nincsenek mellĂ©khatások. Arra az elhatározásra jutottunk, hogy a terápiát minĹ‘sĂtett szakemberek segĂtsĂ©gĂ©vel fogjuk alkalmazni osztályunkon." – mondta Maier professzor.
Váliné Fekete Szilvia
gyógytornász, egészségügyi szaktanár
(forrás: Klinikum der Ruhr-Universität Bochum -
Berufsgenossenschaftliches Universitätsklinikum Bergmannsheil GmbH, 20101011)