A prosztata-megnagyobbodás a férfiak leggyakoribb jóindulatú tumora, amely az 50 év feletti férfiak több mint felénél okoz panaszokat. A betegség leggyakoribb tünete a gyakori és sürgető vizelési inger, amely igen gyakran éjszaka is jelentkezik, ezért jelentős mértékben befolyásolja a férfi és a mellette élők életminőségét is.
A felnőtt férfi prosztatája kb. 20 g tömegű, szelídgesztenye nagyságú szerv, melynek hátsó felszíne a végbél felől tapintható. A jóindulatú prosztata-megnagyobbodás akkor alakul ki, amikor a prosztatán belül a sejtek száma növekedni kezd, és ezáltal növekszik a mirigy mérete is. Ez a megnagyobbodás lassan és fokozatosan alakul ki.
A legtöbb férfi észre sem veszi a jóindulatú prosztata-megnagyobbodás tüneteit, csak akkor, amikor vizelet ürítése megváltozik. Mikor a prosztata megnagyobbodik, nyomást gyakorol a húgycső falára, akadályozva a vizelet normális áramlását. A prosztata simaizmokat is tartalmaz, amelyek akaratunktól függetlenül összehúzódnak és nyomást gyakorolnak a húgycsőre, ami szintén befolyásolja a normális vizelet ürítést.
A jóindulatú prosztata-megnagyobbodás kísérő tünetei nagyon változatosak lehetnek: elsősorban különféle vizelési zavarokkal járnak együtt, másodsorban pedig a pangó vizelet miatt gyakran kialakuló gyulladás okoz panaszokat.
Kísérő tünetek lehetnek:
- Gyakori és sürgető vizelési inger (nappal és éjszaka is)
- Préseléssel elindított nehéz vizelés
- Gyenge vizeletsugár
- Elakadt, majd újrainduló vizeletsugár
- Tökéletlen húgyhólyag-kiürítés
- Ürítés után is maradék vizelet érzése a hólyagban
- Vizeletvisszatartási nehézségek, utócsepegés
Ezek a tünetek az érintett férfiak mindennapi életét, munkáját, szabadidős tevékenységét is befolyásolják, sőt hatással vannak a családtagok életére is. A jóindulatú prosztata-megnagyobbodásban szenvedő beteg megzavarja családja életét, hiszen éjszaka a sürgető vizelési inger miatt gyakran felkel, felkeresi a mellékhelyiséget.
Mindennapi életét is olyan rutinná váló szokások alakítják, amely a gyakori és sürgető vizelési inger negatív hatásait próbálják "orvosolni". Ilyen lehet pl. az, amikor utazás előtt a panaszos férfi csökkenti a folyadékfogyasztást, mindezek ellenére néhány óránál tovább nem tud egyfolytában autót vezetni. Ez különösen csúcsforgalomban, egy nagyvárosi dugóban okoz feszültséget, hiszen a fennálló vizelési inger elterelheti a vezető figyelmét, fokozva ezzel a balesetveszélyt.
A szabadidős programokat szintén nem lehet nyugodtan megtervezni, hiszen egy hosszabb filmet, egy színházi előadást, egy meccset nehéz végignézni úgy, ha közben sürgető vizelési inger kínozza a beteget. A kellemetlen tünetek miatt a beteg állandóan szorong, ami pszichés állapotán is meglátszik. Az állandó stressz a magánéletben, de a munkahelyen is feszültséget okozhat.
Bár a betegség jóindulatú, kezelése nem csupán a korábban megszokott életvitel visszaállítása miatt fontos. A vizeletürítési zavarok fokozhatják a fertőzésveszélyt, a gyulladások pedig már nemcsak a húgyutakat, hanem a veséket is károsíthatják.
Mindezek ellenére sokan azonban mégsem fordulnak orvoshoz, hiszen:
- szégyenérzetet kelt, hogy a problémák a vizeléssel kapcsolatosak,
- általános az az elképzelés, hogy az ilyen jellegű panaszok az öregedés velejárói,
- illetve jelentős a sebészeti beavatkozástól való félelem is.
A tünetek kezelés nélkül tovább súlyosbodhatnak, ezért nagyon fontos a korai felismerés és terápia. A jóindulatú prosztata-megnagyobbodás kezelésére többféle lehetőség van már, ami minden betegnél egyénre szabottan történhet, a panaszoknak, általános állapotnak megfelelően.
A jóindulatú prosztata-megnagyobbodás kezelési lehetőségei a gyógyszeres terápia és a nem gyógyszeres (sebészi) kezelési módok között oszlanak meg. A jóindulatú prosztata-megnagyobbodás kezelésében a gyógynövénytartalmú készítmények alkalmazása széles körben elterjedt. Németországban például az enyhe és a középsúlyos tünetek gyógyszeres kezelése több mint 90%-ban gyógynövényekkel történik.
A gyógynövénykészítmények hatása abban mutatkozik meg, hogy néhány közülük enyhíti a gyulladásos tüneteket, mások pedig a már megnövekedett prosztata méretét csökkentik, lassítják a prosztata növekedését. A gyógynövények közül a törpepálma termésének kivonata, a csalángyökér, a rozspollen, afrikai szilva stb. játszanak jelentős szerepet a jóindulatú prosztata-megnagyobbodás kezelésében.
forrás: archívum
(Patika Tükör – 031103)