Mit tegyĂĽnk idegenben, ha nincs a közelben segĂtsĂ©g? Az ember nyáron hegyi tĂşrán, esetleg hajĂłkiránduláson vesz rĂ©szt, vagy az ország másik szögletĂ©be utazik a rokonokhoz, egyszĂłval: nyaral. Vajon mit tegyen, ha hányinger gyötri, felszökik a láza, megfájdul a gyomra, de a közelben nincs orvos? S ami a legfontosabb: ha beteg lesz a gyerek?!
Igen gyakori utazás közben a gyomorfájás. Ez magának az utazásnak is következménye lehet, általában fölösleges aggódni, ám a tünet valamilyen fertőzésre is figyelmeztethet. Ha nincs a közelben egészségügyi szakember, ijedtség helyett alaposan át kell gondolni, mi történhetett. Súlyosabb a helyzet, ha több panasz észlelhető egyszerre. Például láz, hasmenés és gyomorfájdalom. Ameddig nem látja orvos, a beteget tanácsos kényelembe helyezni. Ha hasa megkeményedik, és nagyon fáj (fennáll a vakbélgyulladás veszélye), akkor ajánlatos jégkockával töltött zacskóval hűteni.
Nem ritka, hogy elkap minket a hányinger. Éghajlatváltozás, hőség, fáradtság is kiválthatja. Ha csupán néhány percig tart, akkor célszerű lepihenni, és 20-30 centiméterrel megemelni a lábakat. Ha a rosszullét rövidesen elmúlik, nincs ok a nyugtalanságra. Súlyosabb a helyzet, ha a hányinger hosszan tartó eszméletvesztéssel párosul. Ilyenkor okvetlenül ellenőrizni kell a pulzusszámot és a légzést.
Felszökhet a lázunk is. Ha a láz átlĂ©pi a 38,5 C-os határt, a beteget ágyba kell parancsolni. LegmegfelelĹ‘bb a hűvös, árnyĂ©kos, huzatmentes hely. KötelezĹ‘ a sok folyadĂ©k, hogy a szervezet ne száradjon ki. SĂşlyosabb a helyzet, ha a magas láz a csillapĂtĂłk, borogatás ellenĂ©re sem csökken, több napig megmarad, illetve elĂ©ri a 40 fokot. Orvos hĂján más egĂ©szsĂ©gĂĽgyi szolgáltatĂłtĂłl kell ilyenkor tanácsot kĂ©rni.
Ha mellkasi fájdalmat Ă©szlelĂĽnk, pontosabban, ha a mellkasban hirtelen nyilallásszerű fájdalmat Ă©rzĂĽnk, hajlamosak vagyunk azonnal szĂvinfarktusra vagy szĂvrohamra gyanakodni. Holott ugyanilyen fájdalmat okozhat a bordák közĂ© szorult levegĹ‘ is. SĂşlyosabb helyzetben, amikor szĂvbetegsĂ©gben szenvedĹ‘rĹ‘l van szĂł, kĂ©slekedĂ©s nĂ©lkĂĽl a beteg nyelve alá kell juttatni a megfelelĹ‘ gyĂłgyszert. A kĂ©szĂtmĂ©ny tágĂtja az ereket, Ă©s a fájdalmat is enyhĂti. Az egĂ©szsĂ©gĂĽgyi csomagbĂłl nem hiányozhat az ilyen tĂpusĂş orvosság. Ha nincs, jĂłt tehet egy pohár hideg vĂz, de mindenkĂ©ppen szĂĽksĂ©g van orvosi konzultáciĂłra.
A fejfájásnak több oka is lehet. ErĹ‘s napfĂ©ny okozhatja, fölösleges tĹ‘le megijedni, általában könnyen kezelhetĹ‘. SĂşlyosabb a helyzet, ha a beteg hányni kezd, Ă©s fájdĂtja a megkemĂ©nyedett tarkĂłját. Több ártalom is kiválthatja, pl. gyomorrontás, napszĂşrás; kĂsĂ©rĹ‘ tĂĽnetek: hányás, hasmenĂ©s.
Mi a teendĹ‘, ha a gyermek betegszik meg? Már utazás elĹ‘tt szem elĹ‘tt kell tartanunk: az a legfĹ‘bb cĂ©l, hogy a gyermek kĂ©nyelmesen Ă©s biztonságosan utazzon. És hogyha mĂ©gis megbetegszik, a leggyakrabban elĹ‘fordulĂł tĂĽneteket csillapĂtani tudjuk, Ă©s a visszatĂ©rĹ‘ betegsĂ©gek kezelĂ©sĂ©t is meg tudjuk idĹ‘ben kezdeni.
Mindezek feltĂ©tele, hogy a kĂsĂ©rĹ‘nek fel kell ismernie, ha a gyermek lázas, fájdalma van, vagy ha Ă©letĂ©t veszĂ©lyeztetĹ‘ állapot alakul ki (pl. lázgörcs, fulladás, kiszáradás stb.). Utazás elĹ‘tt ki kell kĂ©rni az orvos vĂ©lemĂ©nyĂ©t arrĂłl a kockázatrĂłl, mely a gyermeket idegen országokban veszĂ©lyezteti.
TájĂ©kozĂłdni kell a szĂĽksĂ©ges vĂ©dĹ‘oltásokrĂłl, a cĂ©lország egĂ©szsĂ©gĂĽgyi szĂnvonalárĂłl Ă©s az orvosi szolgálat elĂ©rhetĹ‘sĂ©gĂ©rĹ‘l.
Javasolt kĂ©szĂtmĂ©nyek gyermekkel utazĂłknak: Penaten krĂ©m, Neogranormon: bĹ‘rgyulladás ellen, Fenistil gĂ©l (fĂ©nyĂ©rzĂ©kenysĂ©get okoz!): allergia, rovarcsĂpĂ©s ellen, Irix spray: napsĂĽtĂ©s okozta leĂ©gĂ©sre.
Ne maradjon otthon a szemcsepp vagy az orrcsepp sem. VigyĂĽnk magunkkal láz- Ă©s fájdalomcsillapĂtĂłt, köhögĂ©s elleni szirupot.
A kĂ©szenlĂ©ti csomag állandĂł darabjai: lázmĂ©rĹ‘, fĂĽlhĹ‘mĂ©rĹ‘, sebtapasz, jĂłdos sebfertĹ‘tlenĂtĹ‘ oldat, vĂzfertĹ‘tlenĂtĹ‘ tabletta, rovarirtĂł szĂşnyogriasztĂł, kullancsriasztĂł, biztosĂtĂłtű.
Az is fontos, hogy az ĂştlevĂ©lben, nyaktáskában tartott kis kártyára ráĂrjuk a nevet, a szálláshely cĂmĂ©t, az alapbetegsĂ©get, allergiát, esetleg vĂ©rcsoportot is.
BiztosĂtás megkötĂ©sekor az egĂ©szsĂ©gĂĽgyi ellátásrĂłl, a kĂłrházi Ă©s – szĂĽksĂ©g esetĂ©n – a hazaszállĂtási feltĂ©telekrĹ‘l is Ă©rdemes tájĂ©kozĂłdni.
forrás: archĂvum
(Népszava – 020729)