A pszeudokrupp, vagy ahogyan legtöbbször röviden nevezzĂĽk: a krupp, a kisgyermekkor betegsĂ©ge. A megfigyelĂ©sek Ă©s a rendelkezĂ©sĂĽnkre állĂł adatok alapján 1-5 Ă©ves kor között fordul elĹ‘ a legnagyobb valĂłszĂnűsĂ©ggel. A folyamat lĂ©nyege, hogy a lĂ©gcsĹ‘ kezdeti szakaszán - a hangszalagok alatti rövid szakaszon - a nyálkahártya hirtelen megduzzad.
A jelentĹ‘s nyálkahártya-duzzanatot a lĂ©gcsĹ‘ ezen szakaszának sajátosságai teszik lehetĹ‘vĂ©: itt a nyálkahártya nagyon laza, a gyulladás jelentĹ‘s szöveti vizenyĹ‘kĂ©pzĹ‘dĂ©ssel jár. A kisgyermekek lĂ©gcsöve relatĂve szűk, Ăgy ennek átmĂ©rĹ‘jĂ©ben fellĂ©pĹ‘ változás nagyon hamar jelentĹ‘s szűkĂĽletet okoz. Kruppot okozhat fertĹ‘zĂ©s, a lĂ©gĂşti nyálkahártyára kerĂĽlt irratatĂv anyag vagy allergiás reakciĂł. Legtöbbször lĂ©gĂşti fertĹ‘zĂ©s a kiváltĂł ok.
A kruppra jellemző az ugató, száraz köhögés, belégzéskor észlelhető nehézlégzés, melynek sajátos hangját stridornak nevezzük. Ha csak a légcső kezdeti szakaszán zajlik a gyulladásos folyamat és nincs hangszalaggyulladás, akkor a köhögési hang tiszta. Legtöbbször azonban a légúti gyulladás részeként hangszalaggyulladása is van a kis betegnek, ilyenkor a gyermek hangja rekedt.
A betegsĂ©g általában hirtelen, Ă©jszaka kezdĹ‘dik, többnyire mĂ©rsĂ©kelt láz kĂsĂ©ri. A gyermek hirtelen köhögni kezd, felsĂr. A száraz, izgatott, ugatĂł jellegű köhögĂ©s Ă©s a köhögĂ©st kĂsĂ©rĹ‘ nehezĂtett lĂ©gzĂ©s nagyon jellegzetes. A nehĂ©zlĂ©gzĂ©s Ă©s következmĂ©nyes oxigĂ©nhiány a gyermeket nyugtalanná teszi, a nyugtalanság tovább rontja állapotát. A betegsĂ©gnek kezelĂ©s nĂ©lkĂĽl jĂł nĂ©hány veszĂ©lye van, ezĂ©rt nagyon fontos a gyors Ă©s megfelelĹ‘ kezelĂ©s elkezdĂ©se.
Ha a krupp gyanĂşja merĂĽl fel, minden esetben azonnal Ă©s sĂĽrgĹ‘sen orvost kell hĂvni! Azonban az orvos megĂ©rkezĂ©sĂ©ig sem szabad tĂ©tlenkedni. A hűvös, tiszta levegĹ‘ elĹ‘nyös. Nyissunk ablakot, hogy a lakásba bejusson a friss levegĹ‘! JĂłt szokott tenni a hűvös pára is. Abban a lakásban, ahol kruppos gyermek van, nem szabad dohányozni! A sĂrĂł, nyugtalan gyermek oxigĂ©nigĂ©nye nagyobb, ilyenkor fokozĂłdik a nehĂ©zlĂ©gzĂ©se.
IgyekezzĂĽnk a gyermeket megnyugtatni. Mivel ebben az állapotban ĂĽlve jobban kap levegĹ‘t, ne akarjuk lefektetni. A gyermekorvosok a kruppra hajlamos gyermekek szĂĽleinek általában elmagyarázzák a tennivalĂłkat Ă©s felĂrják a rosszullĂ©t esetĂ©n szĂĽksĂ©ges gyĂłgyszereket. Az utasĂtásoknak megfelelĹ‘ gyĂłgyszerelĂ©st haladĂ©ktalanul el kell kezdeni!
A kezelĂ©s cĂ©lja a duzzanat mielĹ‘bbi csökkentĂ©se. Ezt a porlasztĂłval a lĂ©gutakba juttatott micronephrinnel Ă©s szteroiddal lehet elĂ©rni. A micronephrin Ă©rösszehĂşzĂł hatása rĂ©vĂ©n a tetemesre duzzadt nyálkahártyát lelohasztja, a nyálkahártyára juttatott szteroid a gyulladásos folyamatot mĂ©rsĂ©kli, a gyĂłgyszerek hatására a nyálkahártya-duzzanat gyorsan mĂ©rsĂ©klĹ‘dik Ă©s a lĂ©gĂşt szabaddá válik. Többnyire szĂĽksĂ©g van arra is, hogy ne csak a nyálkahártya felszĂnĂ©re, hanem Ăşn. szisztĂ©más formában (kĂşpban, injekciĂłban) is adjanak szteroidot.
A beteg kisgyermek kezelése általában kórházban történik, mert a légút szűkülete veszélyeket rejt magában.
A betegsĂ©g lefolyása kĂĽlönbözĹ‘ sĂşlyosságĂş lehet, a rendelkezĂ©sĂĽnkre állĂł kezelĂ©si lehetĹ‘sĂ©gek mellett legtöbbször nĂ©hány napos kĂłrházi ellátásra van szĂĽksĂ©g. SzerencsĂ©re már csak elvĂ©tve kerĂĽl sor intubálásra (lĂ©gcsĹ‘be vezetett tubus, melyen át a lĂ©legeztetĂ©st biztosĂtják) vagy lĂ©gcsĹ‘metszĂ©sre. Enyhe lefolyásĂş esetekben elĹ‘fordulhat, hogy tapasztalt gyermekgyĂłgyász, tapasztalattal rendelkezĹ‘ Ă©s megbĂzhatĂł szĂĽlĹ‘ esetĂ©ben vállalja az otthoni kezelĂ©st, de nem ez az általános eljárás.
A betegsĂ©get a felsĹ‘ lĂ©gĂşti fertĹ‘zĂ©sek kerĂĽlĂ©sĂ©vel, ill. korai kezelĂ©sĂ©vel lehet megelĹ‘zni. EzĂ©rt segĂthet a megnagyobbodott, krĂłnikusan gyulladt orrmandula el távolĂtása, a heveny vagy idĂĽlt mellĂ©kĂĽreg-gyulladás kezelĂ©se. KerĂĽlni kell minden, lĂ©gutat irritálĂł tĂ©nyezĹ‘t, pl. abban a lakásban, ahol kruppra hajlamos gyermek van, ne dohányozzanak!
A tapasztalat azt mutatja, hogy vannak kruppra fokozottan hajlamos gyermekek. Ezt bármilyen sajnálatos is, tudomásul kell venni, Ă©s ehhez alkalmazkodni kell. Be kell tartani a kezelĹ‘orvos minden utasĂtását, az ajánlott gyĂłgyszereket mindig tartsuk elĂ©rhetĹ‘ helyen. Utazást, nyaralást a betegsĂ©g figyelembevĂ©telĂ©vel szervezzĂĽnk. A megĂ©rkezĂ©s után haladĂ©ktalanul tájĂ©kozĂłdjunk az ĂĽgyeletes orvos elĂ©rhetĹ‘sĂ©gĂ©rĹ‘l, a kĂłrházi lehetĹ‘sĂ©gekrĹ‘l.
Megnyugtatásként és biztatásként végezetül még annyit, hogy szerencsére a kruppra való hajlamot kinövi a gyermek.
Dr. TĂłta Julianna
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 021202)