Gyerekeink Ă©letĂ©ben a nyár a legveszĂ©lyesebb Ă©vszak. Ezt a hazai gyermek-egĂ©szsĂ©gĂĽgyben dolgozĂłk is meg tudják erĹ‘sĂteni, hiszen nagyon sok gyermekbaleset törtĂ©nik a nyári szĂĽnet idejĂ©n. Ahhoz adunk most tippeket, mikĂ©nt elĹ‘zzĂĽk meg, kerĂĽljĂĽk el azt, hogy a nyár egy rĂ©szĂ©t kĂłrházban töltse a gyermekĂĽnk.
Az óvoda és az iskola egy viszonylag védett környezet a gyerek számára, kötött szabályokkal és szakszerű felügyelettel. A nyári szünet alatt azonban a szabályok és a korlátok is lazulnak, ami gyakran vezet balesethez. Szülőknek, felnőtteknek kell odafigyelniük, hogy megóvják a gyerekeket a rájuk leselkedő veszélyektől.
A gyermek betegsĂ©ge, kĂłrházi tartĂłzkodása számunkra is kĂ©nyszerpihenĹ‘t jelenthet, Ăgy nemcsak a munkábĂłl eshetĂĽnk ki, de akár az egĂ©sz Ă©vben várt szabadság is odaveszhet.
A nyár legalapvetőbb veszélyei az erős napsütéssel és a nagy hőséggel függnek össze:
- a hőártalmak elkerülése érdekében ne engedjük a gyereket kint játszani 11 és 15 óra között
- szabadidős tevékenység esetén mindig adjunk rá fejfedőt
- kenjük be alaposan napozó krémmel és ezt időről időre ismételjük meg
- gyakran itassuk meg folyadékkal
- nyáron soha ne hagyjuk a gyermeket a kocsiban – néhány percre sem
- Ha a hĹ‘sĂ©g elĹ‘l a vĂzpartra, vagy akár csak az udvari medencĂ©ig menekĂĽlĂĽnk, ismĂ©t számos veszĂ©ly leselkedik a gyermekre. VĂz közelĂ©ben a szĂĽlĹ‘nek folyamatosan Ă©bernek kell lennie.
- ha az udvari medence használaton kĂvĂĽl van, fedjĂĽk le azt, Ă©s lehetĹ‘leg vegyĂĽk el a felmászásra, beszállásra szolgálĂł lĂ©trát
- lehetĹ‘sĂ©g szerint minĂ©l korábban – 4-5 Ă©ves kor táján – tanĂtsuk meg a gyereket Ăşszni
- ugyanakkor soha ne hagyjuk a vĂzben felĂĽgyelet nĂ©lkĂĽl – mĂ©g akkor sem, ha már tud Ăşszni
- az úszni még nem tudó gyermekekre mindig adjunk karúszót, úszógumit vagy felfújható mellényt
A közlekedés egy újabb kritikus pont – legyen szó akár autóról, akár bicikliről, akár rollerről:
- szoktassuk rá a gyereket, hogy amint beül az autóba, kösse be a biztonsági övét – bármilyen rövid útra indulunk is, és hangsúlyozzuk, hogy menet közben nem szabad azt kikötni
- tanĂtsuk meg, hogy parkolás után ne vágja ki az ajtĂłt Ă©s ne ugorjon ki azonnal az autĂłbĂłl
- nyomatĂ©kosan hĂvjuk fel a figyelmĂ©t, hogy az Ăştra soha ne lĂ©pjen vagy fusson ki anĂ©lkĂĽl, hogy szĂ©tnĂ©zne
- játékos formában, akár már egész kicsi kortól kezdve, kezdjük el megismertetni a főbb közlekedési szabályokkal, hogy biciklivel, rollerrel közlekedve is betartsa ezeket
- mindig adjunk a gyerekre megfelelő védőfelszerelést (sisak, térvédő, láthatósági mellény… stb.)
A fentiek mellett persze számos egyéb veszély is leselkedik nyáron csemetéinkre:
A nyár egyik legveszĂ©lyesebb – ugyanakkor a gyermekek számára legizgalmasabb – kerti eszköze a fűnyĂrĂł. A kisebb gyerekeket a fűnyĂrás idejĂ©n lehetĹ‘leg ne engedjĂĽk ki az udvarra, Ă©s ĂĽgyeljĂĽnk, hogy a nagyobbak is mindig megfelelĹ‘ távolságban legyenek az eszköztĹ‘l.
A játszótéren veszélyesek lehetnek a fém játékok – különösen a csúszdák – amelyek a nyári hőségben könnyen felforrósodnak. Mindig ellenőrizzük ezek hőmérsékletét, mielőtt a gyerek kipróbálná.
A családi, baráti grillezĂ©s kedvelt nyári idĹ‘töltĂ©s, ugyanakkor a tűz számos veszĂ©lyforrást rejt a gyerekek számára. Tartsunk be nĂ©hány alapszabályt a balesetek elkerĂĽlĂ©se vĂ©gett: soha ne engedjĂĽk a gyerekeket a tűz közelĂ©be, biztonság esetĂ©re mindig legyen elĹ‘kĂ©szĂtve egy vödör hideg vĂz, Ă©s magyarázzuk el nekik, hogy a gyufával, gyĂşjtĂł anyagokkal, illetve a tűzzel nem szabad játszani.
A nyári idĹ‘szak kellemetlen velejárĂłi a szĂşnyogok, kullancsok Ă©s egyĂ©b rovarok. SzabadtĂ©ri, vĂzparti programok esetĂ©n, erdei kirándulások elĹ‘tt mindig kenjĂĽk be a gyermeket szĂşnyog- Ă©s kullancsriasztĂł szerekkel, Ă©s ilyen esetekben legyen mindig nálunk olyan krĂ©m is, amely az esetleges csĂpĂ©seken tud enyhĂteni. A kalcium pezsgĹ‘tabletta praktikus megoldás lehet mĂ©g ilyen esetben.
A kórházak infektológiai részlegei sajnos minden nyáron megtelnek. Annak érdekében, hogy elkerüljük, hogy gyermekünk is a kórházban töltsön néhány napot, figyeljünk oda, hogy ne egyen meg semmilyen olyan ételt, ami egy óránál hosszabb ideje kint volt a hőségben. Ha piknikezni vagy strandra megyünk, lehetőleg ne vigyünk magunkkal könnyen romlandó ételeket!
Ugyanakkor, ha mĂ©gis a kĂłrház falai között kell töltenĂĽnk nĂ©hány napot, ne essĂĽnk kĂ©tsĂ©gbe! IgyekezzĂĽnk ápolgatni a gyermek lelkĂ©t, hiszen ez a testi felĂ©pĂĽlĂ©st is nagyban segĂti. A K&H gyĂłgyvarázs mesedoktorok pedig a nyár során is látogatják a gyermekkĂłrházakat országszerte, hogy a mese gyĂłgyĂtĂł ereje rĂ©vĂ©n hozzájáruljanak a kis betegek mielĹ‘bbi gyĂłgyulásához.
K&H gyógyvarázs támogatásával