CikkĂĽnk tĂ©mája az aszkorbinsav, azaz a C-vitamin, mely manapság az egyik legdivatosabb gyĂłgyszer- Ă©s Ă©trendkiegĂ©szĂtĹ‘ alapanyag. Ă–nmagában, de ezernyi kombináciĂłban, kiszerelĂ©sben is kaphatĂł.
NĂ©pszerűsĂ©gĂ©t antioxidáns mivoltának köszönheti, a köztudatban már-már az egĂ©szsĂ©gvĂ©delem, az immunerĹ‘sĂtĂ©s szinonimája.
Élettani, biokĂ©miai szempontbĂłl az ember a többi fĹ‘emlĹ‘ssel Ă©s a tengerimalacokkal evez egy csĂłnakban, mivel az aszkorbinsav kĂĽlsĹ‘ forrásbĂłl törtĂ©nĹ‘ bevitelĂ©re szorul, azaz ebben a kis csĂłnakban ĂĽlĹ‘k nem kĂ©pesek a C-vitamin szintĂ©zisĂ©re, mĂg a többi – ha már hasonlat –, tengerjárĂł hajĂłban is csak szűkösen elfĂ©rĹ‘ emlĹ‘s minden további nĂ©lkĂĽl kĂ©pes annak előállĂtására. Ennek – a kakukktojásnak tűnĹ‘ tengerimalac ellenĂ©re – vĂ©lhetĹ‘en evolĂşciĂłs okai vannak.
Ideális esetben táplálĂ©kunk fedezi napi C-vitamin igĂ©nyĂĽnket, de az ennek hátterĂ©ben feltĂ©telezett Ă©s sokat emlegetett kiegyensĂşlyozott Ă©trend kevĂ©s ember Ă©letmĂłdjára jellemzĹ‘. Márpedig a C-vitamin a sejtek, kötĹ‘- Ă©s támasztĂłszövetek Ă©lettanában, anyagcserĂ©jĂ©ben, strukturális felĂ©pĂtĂ©sĂ©ben alapvetĹ‘ fontossággal bĂr.
PĂ©ldának okáért idetartozik a folsav > tetrahidrofolsav átalakulás (vörösvĂ©rtestek), a karnitin kĂ©pzĂ©s (zsĂrsavak transzportja a mitokondriumba), bizonyos hormonok Ă©s ingerĂĽletátvivĹ‘ anyagok, vagy Ă©ppen a kollagĂ©n szintĂ©zise (lizin Ă©s prolin aminosavak hidroxiláciĂłja). UtĂłbbinak a vitamin hiányábĂłl eredĹ‘ zavara esetĂ©n romlanak a sebgyĂłgyulás, a szöveti regeneráciĂł feltĂ©telei.
Skorbuttal manapság a fejlett világban alig-alig találkozhatunk (legfeljebb extrém, rögeszmés diéták esetén), annál inkább az aszkorbinsavnak a redoxrendszer elemeként megvalósuló antioxidáns, ún. gyökfogó tulajdonságához köthető máj- és nyálkahártyavédő, az általános ellenállóképesség megőrzésében és emelésében játszott szerepével.
Ami bizonyosnak tűnik, hogy a különböző betegségek, leginkább fertőzéses kórképek lefolyása során a C-vitamin erőteljes felhasználásra kerül, ami mögött feltételezések szerint az immunkompetenes sejtek (főként fagociták, monociták) aszkorbinsav-fogyasztása, illetve a citokinek fokozott szintézise állhat. Mindemellett természetes antihisztaminként is számon tartják.
FelmerĂĽl a kĂ©rdĂ©s, hogy az egĂ©szsĂ©gĂĽnk fenntartásában ilyetĂ©n jelentĹ‘sĂ©ggel bĂrĂł vegyĂĽletbĹ‘l milyen mennyisĂ©gnek kell szervezetĂĽnk rendelkezĂ©sĂ©re állnia nap mint nap. LehetsĂ©ges-e a tĂşladagolás, káros-e hosszĂş távĂş bevitele?
A C-vitaminnak felfedezĹ‘je, Szent-Györgyi Albert is komoly egĂ©szsĂ©gvĂ©dĹ‘ szerepet tulajdonĂtott, Ăgy szedte maga is, de a további összefĂĽggĂ©sek felismerĂ©se, a hipotĂ©zisek felállĂtása, a kĂĽlönfĂ©le vizsgálatok megtervezĂ©se Ă©s lefolytatása az utĂłkorra maradt.
VĂzoldĂ©konyságával Ă©s vesĂ©n keresztĂĽli kiválasztĂłdásával korán tisztában voltak. SzervezetbĹ‘l törtĂ©nĹ‘ gyors eliminálĂłdása kapcsán tĂşladagolástĂłl nem tartottak, Ă©s nem is igazán álltak rendelkezĂ©sre aszkorbinsavat magas dĂłzisban tartalmazĂł kĂ©szĂtmĂ©nyek. Ma már gyökeresen más a helyzet, Ă©s az eltelt idĹ‘ rávilágĂtott nĂ©hány olyan tĂ©nyre, illetve feltĂ©telezĂ©sre, ami a C-vitamin adagolásában Ăłvatosságra inthet.
ElöljárĂłban a szervezet maga alkalmaz egy elsĹ‘dleges szűrĹ‘t a C-vitamin gyomor-bĂ©l traktusbĂłl törtĂ©nĹ‘ felszĂvĂłdása során. MinĂ©l többet veszĂĽnk be, annál kevesebb szĂvĂłdik fel. KĂ©tszáz miligrammnál mĂ©g csaknem az összes, efelett az arány folyamatosan csökken. Ez az alapja a több ezer miligrammos adagolásnál jĂł esĂ©llyel elĹ‘fordulĂł hasmenĂ©snek. ÉmelygĂ©s, hányinger, puffadás, gyomorĂ©gĂ©s, gyomorgörcs is elĹ‘fordulhat.
A C-vitamin sav, Ăgy magas dĂłzisban tehertĂ©tel lehet a sav-bázis egyensĂşly megtartásában. Lokálisan a vese működĂ©sĂ©t is befolyásolja, kiválasztási-, felszĂvĂłdási- Ă©s transzportfolyamatokat zavarhat meg, vesekĹ‘kĂ©pzĹ‘dĂ©st segĂthet elĹ‘ (kálcium-oxalát kĹ‘, kĂĽlönösen erre eleve hajlamos embereknĂ©l). Beavatkozhat a vas Ă©s a rĂ©z anyagcserĂ©jĂ©be (dĂłzistĂłl fĂĽggĹ‘en), hiány lĂ©phet fel a szervezetben B12-vitaminbĂłl.
MegfigyelĂ©sek szerint az aszkorbinsav rendszeresen Ă©s nagy dĂłzisban (5-6 ezer mg felett) rontja az oxigĂ©nfelhasználás hatásfokát, terhelĂ©s alatt emeli az oxigĂ©nigĂ©nyt, továbbá elĹ‘segĂtheti a fogszuvasodást, álmatlanságot, ritkábban fejfájást, bĹ‘rkiĂĽtĂ©st, hátfájást, lábgörcsöt okozhat.
Bizonyos állapotok növelhetik a C-vitamin szĂĽksĂ©gletet. Ilyennek tartják a szoptatás mellett a várandĂłsságot is, de tĂşladagolni veszĂ©lyes, mivel a nagydĂłzisĂş C-vitaminnak a hormonális rendszeren nemkĂvánatos effektusa lehet (progeszteron szintĂ©zis befolyásolása).
Fokozott igĂ©ny jelentkezik művesekezelĂ©s, műtĂ©ti beavatkozások, stressz, dohányzás, alkoholizmus, gyomorfekĂ©ly, bĂ©lbetegsĂ©gek, pajzsmirigy tĂşlműködĂ©s, a már emlĂtett fertĹ‘zĹ‘ betegsĂ©gek, továbbá gyulladásos Ă©s rosszindulatĂş betegsĂ©gek, AIDS, tuberkulĂłzis esetĂ©n.
Az evidencia alapĂş orvoslás hĂvei minimálisan napi 60-100 mg C-vitamin táplálĂ©kkal, illetve táplálĂ©kkal Ă©s kiegĂ©szĂtĹ‘vel törtĂ©nĹ‘ bevitelĂ©t javasolják egĂ©szsĂ©ges embereknek. Szakmai körökben a tolerálhatĂł maximális beviteli mennyisĂ©g tekintetĂ©ben is egyetĂ©rtĂ©s körvonalazĂłdik, ami maximálisan napi 2000 mg-ot jelent.
Az orvosiLexikon.hu vĂ©lemĂ©nye szerint naponta 1000 mg-nál több C-vitamin bevĂ©tele elvĂ©tve lehet indokolt, az is kizárĂłlag elosztva, vagy arra alkalmas, elnyĂşjtott hatásĂş (felszĂvĂłdásĂş) kĂ©szĂtmĂ©nnyel, bĹ‘ folyadĂ©kfelvĂ©tel mellett. Banális, meghűlĂ©ses megbetegedĂ©sek esetĂ©n naponta 500 mg-ot elegendĹ‘nek tartunk, hosszabb távon – ajánláskĂ©nt egĂ©szsĂ©gmegĂłvásra, betegsĂ©gmegelĹ‘zĂ©sre – 200-300 mg C-vitamin bevitelĂ©nĂ©l többre vĂ©lemĂ©nyĂĽnk szerint nincs szĂĽksĂ©g, szervezetĂĽnk igĂ©nyĂ©t messzemenĹ‘en kielĂ©gĂti, kĂĽlönösen, ha az kiegyensĂşlyozott, gyĂĽmölcsökben Ă©s zöldsĂ©gekben gazdag Ă©trenddel biztosĂtott.
VitaminkĂ©szĂtmĂ©nyek huzamos alkalmazása elĹ‘tt konzultáljon háziorvosával, gyĂłgyszerĂ©szĂ©vel!
Váli Béla Edgár
orvosiLexikon.hu
(120425)