A melanoma malignum a halált okozĂł rosszindulatĂş bĹ‘rdaganatok közĂĽl gyakoriságban az elsĹ‘ helyet foglalja el. Az utĂłbbi Ă©vek rákszűrĹ‘ Ă©s felvilágosĂtĂł kampányainak köszönhetĹ‘en egyre gyakrabban ismerik fel korai, mĂ©g gyĂłgyĂthatĂł stádiumban, a tĂşlĂ©lĂ©si arány ennek megfelelĹ‘en növekedĂ©st mutat.
A korai diagnózis tehát életmentő lehet, hiszen a bőrelváltozás műtéti úton történő kimetszésével teljes gyógyulás érhető el.
Minden olyan esetben, amikor egy festĂ©kes anyajegy alakja, szĂne, felszĂne megváltozik orvoshoz kell fordulni.
A gyanĂş akkor alapos, ha a korábban Ă©vekig változatlan anyajegy megnĹ‘, szĂ©lei szabálytalanná válnak, az anyajegy homogĂ©n szĂne megváltozik (benne kĂĽlönbözĹ‘ szĂnű terĂĽletek váltakoznak), a bĹ‘rfelszĂnbĹ‘l kiemelkedik, illetve kifekĂ©lyesedik vagy vĂ©rezni kezd.
A melanoma malignum elsősorban a fehérbőrűeket érinti. Közülük is a legveszélyeztetettebb csoportot azok alkotják, akik a napfény hatására leégnek, világos hajúak és bőrűek.
Akiknek a bĹ‘rĂ©n sok anyajegy találhatĂł nagyobb valĂłszĂnűsĂ©ggel betegednek meg melanomában, ezĂ©rt a bĹ‘relváltozások gyakoribb kontrollja szĂĽksĂ©ges.
A kockázati tĂ©nyezĹ‘k közĂĽl elsĹ‘sorban az ultraibolya sugárzásnak van szerepe. Az Ăşn. UVB sugárzás a termĂ©szetes fĂ©ny (napfĂ©ny) alkotĂłrĂ©sze, hatására a bĹ‘r melanocitáinak működĂ©se fokozĂłdik, a sejtek gĂ©nállománya sĂ©rĂĽl, majd sĂşlyos esetben kĂłros sejtburjánzás lĂ©p fel. A dĂ©li Ăłrákban törtĂ©nĹ‘ intenzĂv napozás a bĹ‘rrák kialakulása szempontjábĂłl veszĂ©lyesebb.
Az öröklés is szerepet kap a betegség kialakulásában, ugyanis családi halmozódás figyelhető meg.
A kezelés során a bőrelváltozást sebészi úton kimetszik, majd a szövettani eredménytől függően szükség esetén gyógyszeres terápiát (interferon) vezetnek be.
Dr. Igaz Iván