Száraz üszkösödés (gangréna) akkor alakul ki, amikor az érintett terület (leggyakrabban végtag) vérkeringése károsodik és a szövetek oxigén- és tápanyagellátása tartósan súlyos zavart szenved. Nedves üszkösödésről akkor beszélünk, amikor – leggyakrabban ún. anaerob (levegő és oxigén nélkül életképes) – baktériumok a szöveteket elpusztítják, mintegy elfolyósítják. Ebben az esetben mindenképpen műtéti megoldás szükséges, hiszen a vérkeringésbe jutó baktériumtoxinok a beteg életét veszélyeztetik.
belgyógyász
DEFINÍCIÓ
A táplálkozási zavarok közé tartozó kórkép, melyet testséma-zavar és korlátlan evési kényszer jellemez. Nyugat-Európai kutatások szerint a fiatal nők 5-7 %-a szenved ebben a betegségben. Oka mindezidáig ismeretlen. A nők körében egyértelműen gyakoribb, jellemzően a jó szociális környezetben élő, középiskolába járó lányok érintettek. A testséma megváltozásáért nem utolsó sorban a reklámok felelősek, amelyek a fiatal nőkben kisebbrendűségi érzéseket keltenek. Az említett reklámok szépségideálként kifejezetten sovány nőket állítanak, ezáltal a betegségben érintett személyek elégedetlenek saját megjelenésükkel, alakjukkal, kórosan kövérnek tartják magukat.
Mint minden évben, idén is átadták a jubileumi díszokleveleket a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Karán 50, 60, 65, 70, 75 éve végzett orvosoknak.
A Kari Tanács november 27.-ei, nyilvános ünnepi ülésén elsőként Dr. Szollár Lajos, az Általános Orvostudományi Kar dékánja szólt az egybegyűltekhez.
HEVENY HÖRGŐNYÁLKAHÁRTYA GYULLADÁS (HÖRGŐHURUT)
DEFINÍCIÓ
Az alsó légutak heveny gyulladását nevezzük hörgőhurutnak. Az esetek nagy részében vírusfertőzés következtében alakul ki, amely bakteriális felülfertőződést tesz lehetővé. Bizonyos személyeknek a légúti fertőzésekkel szembeni ellenállóképessége csökkent, ezáltal időjárásváltozásra, a levegő páratartalmának megváltozására fokozottabban érzékenyek. Súlyos esetben a légutak simaizmainak görcse is fellép, az asztmához hasonló tünetek alakulnak ki. A légutak nyálkahártyáját zavaró gőzök, gázok, a dohányfüst szintén súlyosbítják a tüneteket.
A testhőmérséklet mérése egy igen egyszerű és informatív eljárás. A magyar háztartások többségében hagyományos, ún. higanyos hőmérőt használnak. Felnőttek hőmérsékletét a hónaljban vagy a szájban, kisgyermekekét a végbélben szokás mérni.
Mérés előtt a hónaljat szárazra kell törölni, majd a hőmérőt a hónaljárokba vezetni (a higanytartály legyen az árok mélyén). A mérés ideje kb. 10 perc, ennyi idő kell ugyanis ahhoz, hogy a hónaljárok a test hőmérsékletét felvegye.
Öröklődő kötőszöveti betegség. Általában aránytalanul magas termet, hosszú végtagok és ujjak, laza ízületek, valamint szemészeti, szív és érrendszeri eltérések jellemzik. Gyakori a rövidlátás, a mellkas deformitása. A betegek nagy részének szívbillentyűhibája van, főütőerük (aorta) pedig – a kevésbé ellenálló kötőszöveti struktúra végett – kórosan tág. Az aorta falának szakadása a korai halálozás elsődleges oka, amely időben végzett műtéttel (műér beültetésével) esetleg megelőzhető.
ÖVSÖMÖR (HERPES ZOOSTER)
DEFINÍCIÓ
Az övsömör vírusos bőrbetegség, amelyet a bőrön, csoportosan elhelyezkedő folyadéktartalmú hólyagok jelenléte jellemez. A vírus az úgynevezett varicella zooster gyermekeken a bárányhimlőt hozza létre, ugyanez a vírus a felnőtteken az övsömör okozója.
DIAGNÓZIS
Vírus által okozott, cseppfertőzés útján terjedő betegség. Lappangási ideje 14-21 nap. Általában enyhe lefolyású betegség, veszélye abban áll, hogy a terhesség idején (a korai szakaszban) elszenvedett fertőzés a magzatban súlyos szervi fejlődési rendellenességeket okoz.
TÜNETEK
Általános tünetek (gyengeség, rosszullét, hurutos köhögés, hőemelkedés, láz stb.) mellett kiütések alakulnak ki, a nyaki és a tarkótáji nyirokcsomók fájdalmasan megnagyobbodnak, néha ízületi gyulladás is fellép. A kiütések döntően a nyakon és a törzsön találhatók. Kb. 3 nap után a tünetek megszűnnek, szövődmény általában nem lép fel.
KEZELÉS
Hajón, autóban, repülőgépen való utazáskor az arra hajlamos emberekben émelygés, hányinger, hányás, hideg verítékezés, sápadtság, rossz közérzet léphet fel. A panaszok általában hirtelen gyorsítás vagy fékezés, ill. irányváltoztatás esetén alakulnak ki.
Az élődonoros veseátültetés számának növelését, az Eurotransplanthoz történő csatlakozás jelentőségét és a transzplantációra váró betegek teljes körű tájékoztatását jelölte meg a XVII. Dél-Magyarországi Transzplantációs Szimpózium kiemelt témájaként dr. Szenohradszky Pál, a Szegedi Tudományegyetem Sebészeti Klinikájának főorvosa.
Pénteken, a szimpózium első napján, neves szakemberek mutatták be a transzplantáció teljes folyamatát a jelenlegi magyar gyakorlatban, a várólistákra való felkerülés menetétől, a legkorszerűbb műtéti eljárásokon át a szervátültetéssel járó esetleges szövődményekig.
A szimpózium keretében 2006 óta rendszeresen megszervezik a transzplantációs nyílt napot, ahol a jelenleg művesekezeléssel élő betegek találkozhatnak a szakorvosokkal, az élődonoros veseátültetésen átesett betegekkel és a szervek adományozóival. A cél, hogy minél többen ismerkedjenek meg az élődonoros transzplantáció lehetőségeivel és előnyeivel. E módszer hosszú távú eredményei lényegesen jobbak, mintha a szerv agyhalott betegből kerülne átültetésre. A donorhiányból adódó – sok esetben hosszú – várakozási idő pedig minimálisra rövidül: csupán a szükséges vizsgálatok elvégzésének idejéig tart.
Sorozatok, krimik – és a valóság
– Doktor úr! Ugye felébredek az altatásból?
– Legyen csak nyugodt, jó kezekben lesz. Vigyázunk magára.
A műtőlámpa hideg fénye elvakította a szemét. A műtét előtt kapott nyugtató injekció okozta jótékony kábulattól érzékei eltompultak. De az orvos arcát rejtő műtőmaszktól egyébként sem láthatta a doktor szája sarkának apró, alig észrevehető, ideges rándulását és szemének hamis villanását. Ha elnehezülő szempilláit ki tudta volna még nyitni, amikor a fekete, gumiszagú altatómaszkot az arcára helyezték, láthatta volna még, amint az altatóorvos észrevétlenül balra tekeri az éltető oxigént adó gázcsapot, és a kelleténél magasabbra állítja a tüdőbe áramló altatógáz mennyiségét. Elaludt...
