HasmenĂ©s: gyakori, hĂg szĂ©kletĂĽrĂtĂ©s. Bizonyára mindenki átĂ©lte már azt a kellemetlen Ă©rzĂ©st, amikor semmi más nem fontos, csak az, hogy a lehetĹ‘ leghamarabb találjunk egy mellĂ©khelyisĂ©get. Ha ez napjában többször is elĹ‘fordul, a szervezetĂĽnk bizony fontos ásványi anyagokat Ă©s rengeteg vizet veszĂthet, s ezeket pĂłtolni kell.
A vizes szĂ©klet ĂĽrĂtĂ©sĂ©vel járĂł hasmenĂ©s leggyakoribb oka a bĂ©lfertĹ‘zĂ©s. Ezt fĹ‘leg vĂrusok idĂ©zik elĹ‘, de ok lehet a bĂ©lflĂłra egyensĂşlyának felborulása is. Bizonyos baktĂ©riumok (pl. szalmonellák) is felelĹ‘sek lehetnek.
A kĂłrokozĂłk fĹ‘leg olyan helytelenĂĽl tárolt Ă©lelmiszerekben találhatĂłk meg, melyeket nyers fehĂ©rjĂ©kbĹ‘l Ă©s tojássárgájábĂłl állĂtottak elĹ‘. KĂĽlönösen veszĂ©lyes a majonĂ©z, a kĂĽlönbözĹ‘ tejtermĂ©kek, a helytelenĂĽl felolvasztott fagyasztott csirke.
Ugyanezek a fertĹ‘zĂ©sek fordulnak elĹ‘ – a piszkos ivĂłvĂz Ă©s Ă©lelmiszer következtĂ©ben – a hiányos higiĂ©nĂ©s viszonyokkal rendelkezĹ‘, meleg Ă©gövi országokba törtĂ©nĹ‘ utazások alkalmával. Ezt az Ăşn. utazási hasmenĂ©st megfelelĹ‘ ĂłvintĂ©zkedĂ©sekkel el lehet kerĂĽlni. Fontos, hogy az itthon összeállĂtott Ăştipatikában mindig legyen hasmenĂ©s elleni szer.
A hasmenést sok más tényező is kiválthatja.
- bizonyos ételekkel szembeni érzékenység (pl. külföldön megkóstolt idegen, szokatlan ételek)
- különböző gyógyszerek
- pszichés zavarok, ideges állapot
- a gyomor, a belek, a máj vagy a hasnyálmirigy működési zavara
- organikus bélmegbetegedések
Heveny (akut) és idült (krónikus) hasmenést különböztetünk meg. Az akut forma bármikor felléphet és a betegség súlyosságától függően változatos lefolyású lehet, amihez láz is társulhat. Idült hasmenésről akkor beszélünk, ha a panaszok két hétnél hosszabb ideje fennállnak. Nem önálló megbetegedés, hanem különböző megbetegedések egyik tünetét képezi.
Mit tegyĂĽnk?
A legfontosabb, hogy sokat igyunk, hogy az elveszĂtett folyadĂ©kot Ă©s ásványi anyagokat pĂłtoljuk. JĂł az ásványvĂz, a tea. Legalább 3 liter folyadĂ©kot igyunk naponta. KerĂĽljĂĽk a zsĂros Ă©teleket. EgyĂĽnk kĂ©tszersĂĽltet, rozskenyeret, nyers, hámozott almát. Több kiválĂł hatásĂş szer is rendelkezĂ©sre áll a hasmenĂ©s kezelĂ©sĂ©re.
A hasmenés általában veszélytelen. Azonban ha lázzal, fájdalmakkal, általános rossz körérzettel társul, mindenképpen keressük fel az orvost.
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 030508)
ArchĂvum
Archivált Ărás. A benne foglaltak aktualitása nem garantált, vagy nem feltĂ©tlenĂĽl tĂĽkrözik a vonatkozĂł tudományterĂĽletek jelenlegi ismeretanyagát, szempontjait Ă©s hangsĂşlyait.