A szakemberek szerint fiatalkorban tehetünk a legtöbbet csontjaink épségének megőrzéséért, mégpedig – elsősorban – megfelelő mennyiségű kalciumtartalmú élelmiszer fogyasztásával és rendszeres testmozgással. Persze előfordulhat, hogy mindez kevés.
Akinek felmenői között volt vagy van csontritkulásos beteg, aki erős dohányos, esetleg rendszeres alkoholfogyasztó, aki valamilyen krónikus betegség miatt szteroidtartalmú tablettákat szed vagy bizonyos krónikus megbetegedésekben – például veseelégtelenségben, pajzsmirigy-működési rendellenességben – szenved, annak számolnia kell az üvegcsontúvá válás veszélyével. Utóbbi esetekben a szakorvosok ún. másodlagos csontritkulásról beszélnek.
Mit tehetünk? Hazánkban – egyes egészségstatisztikai adatok szerint – mintegy 900 ezer ember szenved csontritkulásban. A betegek nagy hányada 50 éves kor feletti nő. Idősödő korban gyakran válnak törékennyé a csontok amiatt, hogy azok állománya, összetétele fokozatosan megváltozik, sűrűsége csökken.
Magyarországon a kĂĽlönfĂ©le idĹ‘skori csonttörĂ©sek száma Ă©vente meghaladja az 50 ezret, 15 ezer nyugdĂjaskorĂş honfitársunk pedig hosszĂş hĂłnapokig nyomja az ágyat, válik magatehetetlennĂ©, a törĂ©sek legsĂşlyosabbika, a combnyaktörĂ©s következtĂ©ben, amelynek szövĹ‘dmĂ©nyeibe – pl. tĂĽdĹ‘gyulladás, embĂłlia – az idĹ‘sek 20 százalĂ©ka belehal. korban is ĂĽzenhet, pĂ©ldául könnyen törĹ‘ csontokkal, állandĂł, kĂnzĂł hátfájással.
Mint Lakatos PĂ©ter fĹ‘orvos, az osteoporosis egyik legjobb hazai ismerĹ‘je mondja, e betegsĂ©gre hajlamosĂtĂł tĂ©nyezĹ‘kĂ©nt tartják számon a szakorvosok – többek között – a vĂ©kony testalkatot, hiszen a csontokat nem vĂ©di nagy mennyisĂ©gű izom- Ă©s zsĂrtömeg , de a veszĂ©lyeztettek közĂ© sorolják azokat a nĹ‘ket is, akik rendszeresen fogyĂłkĂşráznak, akik nem szĂĽltek, akiknek menstruáciĂłja korán elmaradt, illetve akiknek valamilyen nĹ‘gyĂłgyászati műtĂ©t miatt változás következett be a hormonháztartásukban, azaz leállt az ösztrogĂ©ntermelĂ©sĂĽk, mivel ez a nĹ‘i nemi hormon felelĹ‘s azĂ©rt, hogy a csontok hasznosĂtani tudják a szervezetbe jutĂł kalciumot.
Persze a csonttömegvesztĂ©s nemcsak a nĹ‘ket, de a változĂł korba lĂ©pĹ‘ fĂ©rfiakat is veszĂ©lyezteti. Abban, hogy a civilizált világban – kĂĽlönösen a nagyrĂ©szt fehĂ©r bĹ‘rűek lakta EurĂłpában – terjedĹ‘ nĂ©ma járvány ne tizedelhesse meg az idĹ‘södĹ‘ lakosságot, igen fontos szerepe van a másodlagos prevenciĂłnak, azaz a veszĂ©lyeztetettek Ă©s a korosodĂłk rendszeres szűrĹ‘vizsgálatának Ă©s a csonttömegvesztĂ©s lassĂtását szolgálĂł gyĂłgyszerek szedĂ©sĂ©nek, az Ă©letmĂłd Ă©s a táplálkozás átállĂtásának. Lakatos fĹ‘orvos szerint mára egyre inkább a változatosság Ă©s az egyĂ©nre szabottság jellemzi ennek a betegsĂ©gnek a kezelĂ©sĂ©t. A legĂşjabb kutatások azt látszanak igazolni, hogy a változĂł kori ösztrogĂ©npĂłtlás ideális idĹ‘tartama nem több körĂĽlbelĂĽl öt Ă©vnĂ©l. FĂ©l Ă©vtizednyi ösztrogĂ©npĂłtlás után a szakemberek más hatĂłanyagtartalmĂş kĂ©szĂtmĂ©nyekkel igyekeznek a csontok vĂ©delmĂ©t biztosĂtani.
Az utĂłbbi Ă©vekben már Magyarország sem szűkölködik a csontsűrűsĂ©gmĂ©rĹ‘ centrumokban. Jelenleg 100 szűrőállomáson, korszerű műszerekkel várják a veszĂ©lyeztetett korosztályba Ă©s a rizikĂłcsoportokba tartozĂłkat. Lakatos fĹ‘orvos kĂĽlön felhĂvja a figyelmet arra, hogy a szűrĹ‘vizsgálatokat ajánlott visszatĂ©rĹ‘en egy adott szűrőállomáson vĂ©geztetni, hiszen a kĂĽlönfĂ©le diagnosztikai eljárások más Ă©s más csontsűrűsĂ©gi Ă©rtĂ©keket mutathatnak.
A hazai gyógyszerpiacon ma már a korszerű gyógyszerek is jelen vannak. Rajtunk múlik, hogy élünk-e a lehetőségekkel, elébe megyünk-e a későbbi kellemetlenségeknek, az életminőség és életvitel romlását eredményező csonttöréseknek, esetleg tragédiáknak. Hiszen az osteoporosisra is igaz: az időben felismert betegség megfelelő kezeléssel jól karbantartható.
Puskás Ildikó
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 020601)