Az ízületi gyulladásnak leggyakrabban előforduló típusai a reumás jellegű és a köszvényes ízületi gyulladás. Súlyos formájában a betegség elpusztítja az ízületi porcot, sőt a környező csontszövetet is. Ritkán fertőzések is okozhatnak ízületi gyulladást, és ismert az autoimmun eredetű megbetegedés is, amely gyakran öröklődik.
A reumás jellegű ízületi gyulladás általában lassan, fokozatosan kialakuló, rendszerint mindkét oldali, szimmetrikus helyzetű, ízületeket (ujjak, csuklók, térdek) károsító gyulladás. A betegség lefolyására jellemző az enyhülési és fellángolási periódusok váltakozása.
A legjellemzőbb tünetek, amelyeket észlelhet a beteg: állandó ízületi fájdalom, az ízületek reggeli merevsége, izomfájdalom, a lábszár harisnyaszerű zsibbadása, hőemelkedés, rossz közérzet, fáradtság, izzadékonyság, fogyás, rekedtség, bőr alatti reumás csomók a végtagok külső felszínén, kiserek gyulladása, emiatt kialakuló lábszárfekéllyel, gyulladás a szem egyes szöveteiben, látászavarok.
Köszvényes ízületi gyulladás esetén a betegség oka egy anyagcserezavar, amelyre a vér magas húgysav-koncetrációja jellemző, a húgysav(urát)-kristályok lerakódnak a szövetekben és ízületi gyulladást, vesekőképződést okoznak. A köszvény kialakulásában az örökletes tényezőknek nagy jelentőségük van, erre utal az egy családon belüli gyakori előfordulás. A betegség 95 százalékában 40-50 éves korban kezdődik, a betegek között gyakori a túlsúlyosság, a cukorbetegség és az érelmeszesedés.
A betegségnek megvannak a jellegzetes tünetei. Kezdetben a hajnali órákban gyakran jelentkezik heveny köszvényes roham (pl. a láb nagyujjában heves fájdalom). A rohamot kiválthatja túlzott alkoholfogyasztás, bőséges, húsban gazdag étkezés, szokatlan megterhelés vagy bizonyos gyógyszerek szedése. Jellemző még a meleg, gyulladt ízület, felette lilás bőrelszíneződés, láz vagy hőemelkedés. Gyakori a fülcimpa felső szélén megjelenő borsnyi, bőr alatti csomó. Ritkábban más ízület (boka, térd, csukló) is érintett lehet.
A gyulladásos eredetű megbetegedések kezelésére hatékony gyógyszerek állnak rendelkezésre. A gyógyuláshoz a gyógyszeres kezelés mellett (és nem helyett!) nagyban hozzájárulhat az életmód- változtatás is. Ugyanis az ízületi betegségek kialakulásának valószínűségét növeli a túlsúly, a mozgáshiány és az egyoldalú táplálkozás. A szakszerűen irányított gyógytornával el lehet érni a mozgásképesség lehető legjobb szinten tartását.
forrás: archívum
(Népszava 021028)