A stroke-on átesett beteget általában néhány hetes kórházi kezelés után hazaengedik. A javulás sokszor már a kórházban megkezdődik, de az igazi gyógyulás otthon indul meg. A hozzátartozóknak azonban óriási fejtörést okoz, hogyan ápolják, gondozzák az ágyhoz kötött beteget.
A betegnek sok pihenĂ©sre van szĂĽksĂ©ge, ezĂ©rt a betegágyat prĂłbáljuk a lakás legnyugalmasabb helyisĂ©gĂ©ben elhelyezni. Az ágy magassága sem elhanyagolhatĂł, mivel a magasabb ágyrĂłl (mint pĂ©ldául a kĂłrházi ágyak) a kĂ©sĹ‘bbiekben könnyebb a felállás. Több okbĂłl praktikusabb, ha az ágy a fal mellĂ© kerĂĽl, elsĹ‘sorban azĂ©rt, mert az egyik oldalon megvĂ©di a beteget az esĂ©stĹ‘l, a másodsorban azĂ©rt, mert a falra kapaszkodĂłt szerelhetĂĽnk, amely a felĂĽlĂ©snĂ©l, oldalra fordulásnál segĂtsĂ©get jelent. Az állandĂł mozdulatlan háton fekvĂ©s ugyanis tĂĽdĹ‘gyulladást okozhat. Ha nincs mĂłd arra, hogy az ágyat a falhoz toljuk, akkor a tornászgyűrűhöz hasonlĂł eszközt szerelhetĂĽnk az ágy fölĂ©, amely szintĂ©n a mozgást segĂti.
Amikor a beteg hazakerül, az első dolog, amelyről feltétlenül meg kell győződnünk, az az, hogy inkontinens-e. (Sajnos a legtöbb kórházban nem foglalkoznak azzal, hogy képes-e a beteg a vizelet visszatartására, hanem azonnal katétert helyeznek fel vagy pelenkázzák.) Azoknál, akik tudnak beszélni, könnyebb ezt ellenőrizni, a beszédzavarral küszködöknél azonban 1-1,5 óránként meg kell próbálni a beteg alá tenni az ágytálat (kacsát). Az ágytál egyébként is legyen mindig a beteg keze ügyében.
Ha a vizelet visszatartása valóban gondot okoz, a legpraktikusabb módszer az eldobható pelenka, amely gyógyászati segédeszköz boltokban kapható.
A pelenkázás azonban átmeneti megoldás, törekedni kell arra, hogy a vizeletĂĽrĂtĂ©s ismĂ©t akaratlagossá váljon. Sok gondot okoz mĂ©g a fekvĹ‘betegeknĂ©l - a mozgásszegĂ©ny Ă©letmĂłd következtĂ©ben - a nem megfelelĹ‘ bĂ©lmozgás, a szĂ©krekedĂ©s. Sajnos nem elĂ©g a heti egyszeri, kĂ©tszeri hashajtás, folyamatosan kell szedni az orvos által elĹ‘Ărt gyĂłgyszert, sokszor addig, amĂg a beteg Ăşjra járĂłkĂ©pessĂ© nem válik, s vissza nem áll a megfelelĹ‘ bĂ©lműködĂ©s. Azonban a hashajtĂłt sem szabad a vĂ©gtelensĂ©gig szedni.
A javulás első jele, ha a beteg már magától ki tud ülni az ágy szélére. Kezdetben ez csak néhány perc, később ez az idő egyre hosszabbodik. Ha már huzamosabb ideig stabilan tud ülni, esetleg már az első lépéseket is megtette, igen nagy hasznát vehetjük a tolószéknek.
Ha tolószéket vásárolunk, elsősorban a praktikussági okok játszanak szerepet. Hasznosabb és jobban kihasználható a kivehető toalettet is tartalmazó tolószék. (Ezt a toalettrész kivétele után ugyanúgy használhatjuk, mint a normál tolószéket.)
A normál tolĂłszĂ©k hátránya, hogy nagy mĂ©rete miatt nehĂ©z vele a lakásban közlekedni, Ă©s nehezen fĂ©r be a mellĂ©khelyisĂ©gbe. A tolĂłszĂ©kbe törtĂ©nĹ‘ kiĂĽltetĂ©s is legyen fokozatos: a betegnek sok pihenĂ©sre van szĂĽksĂ©ge, ne erĹ‘ltessĂĽk több Ăłrára a tolĂłszĂ©kbe. TolĂłszĂ©kben a mosakodás is könnyebbĂ© válik, hiszen amĂg a beteg ágyban fekszik, csak ott tudjuk lemosdatni, mĂg a tolĂłszĂ©ket már be tudjuk tolni a fĂĽrdĹ‘szobába.
Ha a beteg már a járást gyakorolja, ĂĽgyeljĂĽnk arra, hogy ez lehetĹ‘leg ne köves helyisĂ©gben törtĂ©njen, mert fokozottan balesetveszĂ©lyes lehet. EsĂ©s szinte minden betegnĂ©l elĹ‘fordul, amĂg nem tud biztonsággal egyedĂĽl közlekedni, mindenhová kĂsĂ©rni kell. Mindig közvetlenĂĽl a háta mögött menjĂĽnk Ă©s az egyik kezĂĽnket tartsuk a hátán. Ez azĂ©rt fontos, mert Ăgy fĂ©kezni tudjuk az esetleges esĂ©st. A betegek ugyanis szinte sosem elĹ‘re, hanem hátrafelĂ© tántorodnak, a bĂ©na oldaluk elhĂşzza Ĺ‘ket, s mivel kezĂĽkkel nem tudják az esĂ©st fĂ©kezni, fejĂĽket ĂĽtik meg.
Gyakoriak a végtagtörések is, amelyek késlelteik, akadályozzák a már megindult gyógyulást.
A balesetek elkerĂĽlĂ©se vĂ©gett mindig legyĂĽnk a beteg mellett mĂ©g akkor is, ha Ĺ‘ Ăşgy Ă©rzi, stabilan áll vagy megy: sokszor elĂ©g egy rossz mozdulat, elveszĂtheti egyensĂşlyát Ă©s eleshet.
A gyĂłgytornász tanácsot tud adni, mikor jön el az az idĹ‘, amikor a beteg egyedĂĽl, segĂtsĂ©g nĂ©lkĂĽl közlekedhet a lakáson belĂĽl.
A gyógyulás lassú, de folyamatos, a tolószékből felállva általában járókerettel gyakorolható a járás. Ennek megvan az a hátránya, hogy mivel a beteg egy kézzel tudja csak fogni a keretet, nem teljes súllyal nehezedik rá, ezért az igen labilis, fokozottan balesetveszélyes lehet.
Ha a járás már elég biztonságos, a járókeret felcserélhető háromlábú, majd később egylábú botra.
A gyĂłgytornász határozza meg, mikor tĂ©rhet át egyik segĂ©deszközrĹ‘l a másikra. Ha egy másik segĂ©deszközre tĂ©rĂĽnk át, kezdetben mindig segĂtsĂĽk a beteget, mert az Ăşj eszköz használata szokatlan lehet.
Mikor a beteg járóképessé vált, több probléma vetődik fel. Sokan úgy gondolják, át kell rendezniük a lakást, hogy minél könnyebb legyen a közlekedés. Ez azonban teljesen felesleges, nem kell felszedni a küszöböket, padlószőnyeget, szőnyegeket, hiszen hasznosak is lehetnek ezek az "akadályok", mivel nemcsak otthon, hanem a későbbiekben az utcán is közlekedni fog, az utcán pedig rengeteg a hepehupás járda.
A mellĂ©khelyisĂ©gek használatát is könnyebbĂ© tehetjĂĽk, ha a toalettre a gyĂłgyászati segĂ©deszköz boltban kaphatĂł toalettemelĹ‘t teszĂĽnk, amely megemeli az ĂĽlĹ‘ke magasságát. A kádfĂĽrdĹ‘ a járĂłkĂ©pes beteg számára is veszĂ©lyes lehet, ennek ellenĂ©re nem kell zuhanyzĂłfĂĽlkĂ©t Ă©pĂttetni, elĂ©g, ha a kádra egy erĹ‘s fábĂłl kĂ©szĂĽlt rácsot kĂ©szĂttetĂĽnk, amely szĂ©lĂ©re a beteg ráül Ă©s lábait könnyen be tudja helyezni a kádba, Ăgy egyszerűvĂ© vĂ©lik a tusolás.
KĂĽlönbözĹ‘ praktikákkal megkönnyĂthetĹ‘ az otthoni ápolás, gondoskodás, de rendkĂvĂĽli tĂĽrelemre, kitartásra van szĂĽksĂ©ge mind a betegnek, mind a hozzátartozĂłknak.
Potondi Eszter
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 010110)