Bejárták a hĂrek a világot, hogy Nagy-Britanniában Ă©s Hollandiában 5G-t ellenzĹ‘ aktivisták telekommunikáciĂłs adĂłtornyok rongálásával, felgyĂşjtásával prĂłbálják azok beĂĽzemelĂ©sĂ©t, a hálĂłzatĂ©pĂtĂ©st akadályozni.
Ennek apropĂłja, az esemĂ©nyek katalizátora pedig nem más, mint a koronavĂrus Ă©s az általa okozott világjárvány.
Az 5G-vel szemben ellenĂ©rzĂ©seiknek radikális mĂłdon nyomatĂ©kot adĂłk szerint nem vĂ©letlen, hogy a járvány az 5G hálĂłzat kiĂ©pĂtĂ©sĂ©ben Ă©len járĂł kĂnai metropoliszbĂłl, WuhanbĂłl indult ki.
Meglátásuk szerint valamilyen mĂ©g fel nem tárt összefĂĽggĂ©s állhat a háttĂ©rben, pĂ©ldául az immunrendszer 5G frekvenciák általi meggyengĂtĂ©se, az emberi szervezet kĂłrokozĂłkkal szembeni sĂ©rĂĽlĂ©kennyĂ© tĂ©tele, a vĂrus sugárzás okozta aktiválása.
MinderrĹ‘l Ă©kes jelzĹ‘kkel tűzdelt, sommás reagálásokat olvashattunk a "röhejes konteĂł"-tĂłl a "nettĂł baromság"-ig. Orvosi Ă©s orvosbiolĂłgiai megközelĂtĂ©sben azonban a helyzet már inkább elgondolkodtatĂł, mint megmosolyogtatĂł.
A vĂrusoknak egyetlen ambĂciĂłjuk van: a szaporodás. CĂ©ljuk, hogy minĂ©l szĂ©lesebb palettán, minĂ©l erĹ‘sebb fertĹ‘zĹ‘kĂ©pessĂ©get nyerjenek. Utat kell találniuk Ăşj fajokhoz, egy kibontakozĂł járvány során minĂ©l több egyed megfertĹ‘zĂ©sĂ©hez. Ehhez a mutáciĂłk számában hatalmas merĂtĂ©sre van szĂĽksĂ©gĂĽk.
Akár Ă©lethosszon át lottĂłzhat valaki rendszeresen, igen csekĂ©ly a valĂłszĂnűsĂ©ge annak, hogy eltalálja azt az öt számot, aminek eredmĂ©nyekĂ©ppen átĂ©rtĂ©kelheti a jövĹ‘jĂ©t. A vĂrusok Ă©letjátĂ©ka bonyolultabb, de nagyban játszanak, ráadásul csapatban, egyĂ©ni Ă©rdekeik nincsenek. FĹ‘ sajátosságuk az, hogy gátlás nĂ©lkĂĽl felhasználják a gazdasejt erĹ‘forrásait Ă©s genetikai informáciĂłját. Emellett – köszönik szĂ©pen – minden olyan behatás jĂłl jöhet nekik, ami el nem pusztĂtja Ĺ‘ket, de fokozhatja variabilitásukat. A vĂrusok ötös találata olyan mutáciĂłk sora, amely az emberisĂ©g számára világjárványt jelenthet.
Mindannyiunk minden egyes sejtjĂ©ben 3 milliárdnyi bázispárt számlálĂł DNS találhatĂł, bonyolult tĂ©rszerkezetben, kromoszĂłmákban. A vĂrusokban ennek csupán töredĂ©ke, a koronavĂrusban pĂ©ldául körĂĽlbelĂĽl százezrede, mintegy 30.000 bázis egyszálĂş RNS-ben. Viszonylag rövid, de rendkĂvĂĽl hatĂ©kony forráskĂłd a gazdasejt megfertĹ‘zĂ©sĂ©nek Ă©s saját szaporodásának szolgálatában.
MĂ©g ebbe a rövid láncba is belefĂ©rnek olyan vĂ©delmi mechanizmusok, melyek a vĂrus genomját Ăłvják a destruktĂv hatásoktĂłl. A koronavĂrusok egyes törzsei pĂ©ldául – vĂrusoknál ritkaságszámba menĹ‘en – Ăşn. exonukleázokat is bevetnek az RNS-lánc visszabontása Ă©s a hibás bázis javĂtása Ă©rdekĂ©ben (proofreading), hasonlĂłan ahhoz, ahogy az emberi sejtekben is megtörtĂ©nik ez a DNS vĂ©delmĂ©ben.
Nincsenek azonban csodák, a vĂrusok vĂ©delmi kĂ©pessĂ©ge korlátozott mind minĹ‘sĂ©gi, mind mennyisĂ©gi vonatkozásban, Ă©s ez alĂłl a koronavĂrus sem kivĂ©tel: amellett, hogy RNS-vĂruskĂ©nt mutáciĂłs rátája egyĂ©bkĂ©nt is rendkĂvĂĽl magas, örökĂtĹ‘anyaga nagy valĂłszĂnűsĂ©ggel, exonukleázok hiányában pedig jelentĹ‘sen sĂ©rĂĽlĂ©kenyebb lehet az emlĹ‘sök sejtjeiben találhatĂł DNS-hez kĂ©pest.
Visszautalva korábbi cikkĂĽnkre (5G – ugrás az ismeretlenbe?), kĂ©zenfekvĹ‘ tehát azzal a feltĂ©telezĂ©ssel Ă©lnĂĽnk, hogy a koronavĂrus örökĂtĹ‘anyaga sem immunis az elektromágneses környezeti ártalmakra. Mi több, egyenesen hálás lehet nekik, hiszen segĂthetik olyan mutáciĂłkhoz juttatni, amik a genetikai potenciálját erĹ‘sĂthetik, elĹ‘nyben rĂ©szesĂtve azokat a változásokat, amivel fertĹ‘zĹ‘- Ă©s megbetegĂtĹ‘kĂ©pessĂ©ge javulhat.
Az állati Ă©s emberi szervezetben számtalan sejttĂpust Ă©rinthet Ă©rzĂ©kenyen az elektromágneses sugárzás. EvolĂşciĂłs lĂ©ptĂ©kben ehhez egyszerűen mĂ©g nem szokhattunk hozzá. Ennek ellenĂ©re sejtjeink bizonyos mĂ©rtĂ©kben kĂ©pesek lehetnek ellenállni Ă©s regenerálĂłdni, többek között a gĂ©nállományukat vĂ©dĹ‘ fejlett hibajavĂtĂł apparátusuknak köszönhetĹ‘en.
Az emberisĂ©gnek nem deklarált cĂ©lja bolygĂłnk lerablása Ă©s erĹ‘forrásai felĂ©lĂ©se, mĂ©gis itt tartunk – a párhuzamot ember Ă©s vĂrus között nem nehĂ©z Ă©szrevenni. UtĂłbbiakat azonban a javak Ă©s a hatalom hajhászásának vádja alĂłl felmenthetjĂĽk, hiszen számukra a szaporodás az egyetlen törekvĂ©s, ennek nincs mit felĂĽlĂrnia. ĂŤgy amĂg nekĂĽnk jĂłl felfogott Ă©rdekĂĽnkbĹ‘l vĂ©dekeznĂĽnk kell, a vĂrusok akár haszonĂ©lvezĹ‘i is lehetnek az egyre intenzĂvebb Ă©s kiterjedtebb elektromágneses sugárzásnak.
Váli Béla Edgár
orvosiLexikon.hu
Lektorálta:
Dr. Igaz Iván
Dr. Gelencsér Tamás
Forrásainkból:
- Mechanisms of viral mutation (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5075021/)
- Coronaviruses lacking exoribonuclease activity are susceptible to lethal mutagenesis: evidence for proofreading and potential therapeutics. (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23966862)
- Predicting mutations that lead to epidemics (https://www.pasteur.fr/en/predicting-mutations-lead-epidemics)