Dr. Rudolf Klapp német ortopédsebész 1873-ban született Arolsenben. 1899-től a gerincbetegségekre specializálódott.
A konzervatĂv terápiának nagy jelentĹ‘sĂ©get tulajdonĂtott, ezĂ©rt kezdte tanulmányozni a macskafĂ©lĂ©k mozgását. KutatĂłmunkája során az emberi faj felegyenesedĂ©sĂ©bĹ‘l eredĹ‘ fizikai ártalmakat keresve, annak ellensĂşlyozását cĂ©lzĂł speciális kĂşszĂł mĂłdszert dolgozott ki.
1907-ben Berlinben nappali gerinciskolát, 1926-ban Potsdamban bentlakásos intézetet hozott létre.
A gyerek- Ă©s felnĹ‘ttkorĂş betegei tenyĂ©r- Ă©s tĂ©rdvĂ©dĹ‘vel felszerelve, kĂşszĂłhelyzetekben közlekedtek egĂ©sz nap. Megmosolyogtatta a járĂłkelĹ‘ket a (csĂşszĂł-mászĂł) "gerinc-csoport" vonulása az utcán, de a mĂłdszer kĂ©tsĂ©gkĂvĂĽl hatĂ©konynak bizonyult.
A nagy érdeklődésre tekintettel 1928-ban Marburgban nyitott gyógytorna iskolát, ahol Klapp-gyógytorna oktatókat képzett.
1949-ben Rudolf Klapp halálát követĹ‘en a bentlakásos otthonok megszűntek, a nappali iskolái ma is működnek, mĂłdszere meghatározĂł eleme az ortopĂ©diai betegsĂ©gek konzervatĂv kezelĂ©sĂ©nek.
MetĂłdusának alapja, hogy a kĂşszĂłgyakorlatokkal – az izmok dinamikus munkája rĂ©vĂ©n – a gerinc stabilitását Ă©s plaszticitását is elĂ©rhetjĂĽk. A rendszer egy 16 gyakorlatbĂłl állĂł, a tĂ©r minden sĂkjában aktĂvan haladĂł erĹ‘sĂtĹ‘, nyĂşjtĂł, mobilizálĂł, korrekciĂłs mozgássor.
A kĂĽlönbözĹ‘ kĂşszĂłhelyzetek (magaskĂşszĂłhelyzetek tĂpusai: nĂ©gykĂ©zlábállás, tĂ©rdelĹ‘helyzet ferde dĹ‘lĂ©ssel, lapos dĹ‘lĂ©s, mĂ©lykĂşszĂłhelyzetek tĂpusai: daxliállás, gyĂkállás) gyakorlataival biztosĂtja a gerinc szakaszainak cĂ©lzott kezelĂ©sĂ©t.
A tehermentesĂtett kiindulĂłhelyzet csökkenti a mozgásszegmentek kĂ©pleteire hatĂł nyomĂłerĹ‘t, Ă©s vĂ©di az izmokat a tĂşlterhelĂ©stĹ‘l.
Profilaktikusan és terápiaként is alkalmazható tartáshibáknál, scoliosisnál, Scheuermann betegségnél, mellkasdeformitásoknál, Bechterew kórnál, porckorongkopásnál, spondylolisthesisnél, gyermekbénulásnál.
Váliné Fekete Szilvia
gyógytornász, egészségügyi szaktanár
GYÓGYTORNAPRAXIS.hu
Kapcsolódó hivatkozások:
Lehetne három centiméterrel több?
Merev háttal
A fejfájás
Az izmaink nem hazudnak
Olyan feszĂĽlt vagyok