Szeptember 17-25. között tartják az IPF hetet, amelynek kĂĽldetĂ©se az emberek figyelmĂ©t felhĂvni erre a ritka, de annál sĂşlyosabb betegsĂ©gre.
Egy szappanbuborĂ©k felfĂşjása is komoly kĂĽzdelmet jelent annak, akinek ismeretlen eredetű tĂĽdĹ‘fibrĂłzisa van. Magyarországon körĂĽlbelĂĽl 1200-ra tehetĹ‘ a diagnosztizálatlan betegek száma. A kĂłr kialakulásának az oka eddig ismeretlen, de kezelĂ©ssel enyhĂthetĹ‘k a tĂĽnetek, Ă©s a lĂ©gzĂ©sfunkciĂł romlását is lassĂtani lehet.
Az egĂ©szsĂ©ges tĂĽdĹ‘szövet ruganyos Ă©s gumis. A tĂĽdĹ‘ lĂ©ghĂłlyagjai falában futĂł kis erek biztosĂtják a szervezetben a gázcserĂ©t, vagyis az oxigĂ©n eljutását a sejtekhez Ă©s a szĂ©n-dioxid kijutását a szövetekbĹ‘l. Az IPF kialakulása esetĂ©n a tĂĽdĹ‘szövet megvastagszik, megmerevedik, Ă©s vĂ©gĂĽl hegesedni kezd, amely a lĂ©gzĂ©sfunkciĂł folyamatos Ă©s visszafordĂthatatlan romlásához vezet.
A betegsĂ©g kialakulására számos tĂĽnet figyelmeztet: többek között a nehĂ©zlĂ©gzĂ©s, a lĂ©gszomj, a szárazköhögĂ©s, a folyamatos fogyás, a rossz közĂ©rzet, az izom- Ă©s ĂzĂĽleti fájdalmak, valamit szemmel is láthatĂł jele az ujjak vĂ©geinek kiszĂ©lesedĂ©se (Ăşn. dobverĹ‘ujjak). Az egyre romlĂł oxigĂ©nellátás miatt az idĹ‘ mĂşlásával a panaszok is megsokszorozĂłdnak, amelyek a megszokott Ă©letvitel folytatásában akadályozzák a betegeket. A kĂłr idĹ‘ben valĂł felismerĂ©sĂ©t megnehezĂti, hogy a tĂĽnetei megegyezhetnek másik tĂĽdĹ‘betegsĂ©gekĂ©vel, ezĂ©rt sokszor 1-2 Ă©vig is eltarthat, amĂg diagnosztizálják. A betegsĂ©g pontos beazonosĂtását mellkasi röntgen, CT, vĂ©rvizsgálat, Ă©s kĂĽlönbözĹ‘ terhelĂ©ses Ă©s tĂĽdĹ‘funkciĂłs vizsgálatok, illetve tĂĽdĹ‘biopszia (tĂĽdĹ‘szövet diagnosztika) segĂti.
A korai diagnĂłzis Ă©s a kezelĂ©sek mielĹ‘bbi megkezdĂ©se jelentĹ‘sen javĂthatja a betegsĂ©g kimenetelĂ©t, a beteg Ă©letkilátásait Ă©s Ă©letminĹ‘sĂ©gĂ©t. A betegsĂ©g korai kezelĂ©sĂ©vel sikeresebben elnyĂşjthatĂł az állapotromlás folyamata, Ăgy a betegek tĂşlĂ©lĂ©si ideje meghosszabbodik. A kĂłr sĂşlyosbodása által a betegeknek egyre nagyobb gondot okoznak az olyan hĂ©tköznapi tevĂ©kenysĂ©gek, mint a sĂ©ta, a lĂ©pcsĹ‘zĂ©s, vagy akár az öltözĂ©s. ElĹ‘rehaladott állapotban a betegek csak oxigĂ©npalackkal tudnak lĂ©legezni, amely szintĂ©n megnehezĂti a legegyszerűbb, hĂ©tköznapi dolgok elvĂ©gzĂ©sĂ©t is.
A betegsĂ©g kortĂłl, nemtĹ‘l fĂĽggetlenĂĽl bárkinĂ©l kialakulhat, azonban a hátterĂ©ben meghĂşzĂłdĂł okokra mindeddig nem derĂĽlt fĂ©ny. Idiopátiás tĂĽdĹ‘fibrĂłzis esetĂ©n vĂ©gsĹ‘ megoldás a tĂĽdĹ‘transzplantáciĂł lehet, de erre kevesen alkalmasak. A kĂłr lefolyását megállĂtani Ă©s visszafordĂtani nem lehet, de Ă©ves elĹ‘rehaladásának ĂĽteme megfelelĹ‘ gyĂłgyszeres kezelĂ©ssel számottevĹ‘en lassĂthatĂł. A betegsĂ©ggel valĂł egyĂĽttĂ©lĂ©st segĂtheti az oxigĂ©nterápia Ă©s a lĂ©gzĹ‘szervi rehabilitáciĂł is.