Az influenzajárvány miatt már országszerte teljes vagy részleges látogatási tilalmat rendeltek el a kórházakban. Pontosan mit jelent ez a korlátozás, és hogy élik ezt meg a gyermekosztályokon fekvő kis betegek?
Ahogy terjed az járvány, Ăşgy nĹ‘ a látogatási tilalmak száma is az országban. Az, hogy egy adott kĂłrházban mikortĂłl, milyen idĹ‘tartamra, milyen osztályokon illetve milyen mĂ©rtĂ©kben rendelnek el tilalmat, az adott egĂ©szsĂ©gĂĽgyi intĂ©zmĂ©ny vezetĂ©sĂ©n mĂşlik. Jelenleg országszerte 70 kĂłrházban van Ă©rvĂ©nyben tilalom, ezek közel felĂ©ben az egĂ©sz intĂ©zmĂ©nyre kiterjed a korlátozás, Ăgy minden osztályra csak bizonyos szabályok alapján mehet be a közeli hozzátartozĂł.
A legnehezebben a beteg gyermekek Ă©s szĂĽleik Ă©lik meg a korlátozást. A legtöbb gyermekosztályon csak az egyik szĂĽlĹ‘ tartĂłzkodhat bent, de akadnak olyan helyek is, ahol mĂ©g az idĹ‘szakot is megszabják, Ăgy az Ă©desanya vagy az Ă©desapa is csupán napi pár Ăłrát tölthet gyermekĂ©vel. A kicsik ilyenkor mĂ©g jobban Ă©rzik az otthon, a család Ă©s a barátok hiányát.
„Az, hogy valaki be van oltva influenza ellen, nem garancia arra, hogy az érintett nem kapja el a fertőzést. Éppen ezért az oltást nem ellenőrizzük, viszont egyszerre csak egy szülőt engedünk be a saját gyerekéhez” – mondta el Bauer Viktor, a Kenessey Albert Kórház gyermekosztályának vezetője.
„A többi látogatĂł csak az ajtĂłig jöhet, ajándĂ©kaikat, csomagjaikat az Ă©desanya vagy a nĹ‘vĂ©r viszi be a beteg gyermekhez. Ráadásul arra is megkĂ©rjĂĽk az anyukákat, hogy gyermekeiket lehetĹ‘leg tartsák a kĂłrteremben, hogy a kicsik ne ragasszák egymásra a fertĹ‘zĹ‘ betegsĂ©get. ĂŤgy a szĂĽlĹ‘re több feladat hárul, hiszen minden egyĂ©b kĂĽlsĹ‘ segĂtsĂ©g Ă©s támogatás hĂján egĂ©sz nap neki kell lekötnie a kis beteget.”
A Gottsegen Országos KardiolĂłgiai IntĂ©zetben mĂ©g szigorĂşbb a tilalom, hiszen itt olyan szĂv Ă©s Ă©rrendszeri problĂ©mával szenvedĹ‘ gyermekek fekszenek, akiknĂ©l az influenza sĂşlyos szövĹ‘dmĂ©nyekkel járhat, illetve műtĂ©tĂĽket is veszĂ©lyeztetheti.
„A szĂĽlĹ‘k nehezen Ă©lik meg, hogy mindössze napi kĂ©t Ăłrát tartĂłzkodhatnak gyermekĂĽkkel. A kicsik szerencsĂ©re feltalálják magukat, Ă©s egymással játszanak, beszĂ©lgetnek, a nĹ‘vĂ©rek pedig igyekeznek minĂ©l több idĹ‘t tölteni a gyerekekkel. ĂŤgy az osztály már leginkább egy zsibongĂł Ăłvodára hasonlĂt. Ilyenkor elĹ‘kerĂĽlnek a társasjátĂ©kok, felĂ©rtĂ©kelĹ‘dnek a könyvek, amibĹ‘l egymásnak olvasnak törtĂ©neteket” – fejtette ki Vincze Beatrix fĹ‘nĹ‘vĂ©r.
„A látogatási tilalmak alatt a szĂĽlĹ‘knek Ă©s hozzátartozĂłknak a legnehezebb elfogadniuk, hogy nem mehetnek be beteg rokonukhoz, nem bátorĂthatják egy szeretĹ‘ ölelĂ©ssel a kicsiket” – mondta el Horváth Magyary NĂłra, a K&H kommunikáciĂłs ĂĽgyvezetĹ‘ igazgatĂłja. „Egy-egy otthoni játĂ©k, könyv, egy finom Ă©tel termĂ©szetesen jobb kedvre derĂtheti a kis betegeket, de szemĂ©lyes jelenlĂ©ttel pár hĂ©tig most sajnos csak az Ă©desanya tud hozzájárulni gyermeke gyĂłgyulásához. Ebben az idĹ‘szakban a K&H gyĂłgyvarázs mesedoktorok sem mehetnek be a kĂłrházakba, viszont továbbra is kĂĽldhetnek mesevideĂłkat a K&H gyĂłgyvarázs YouTube csatornára, ahol már 219 mese várja az ország 30 kĂłrházának kis betegeit.”
forrás: K&H gyógyvarázs