Az nem más, mint egy 3.5-4 cm-es kĂĽrtĹ‘ (tuba auditiva), amely átjárást, szellĹ‘zĂ©st biztosĂt a közĂ©pfĂĽl számára az orrgarat, vĂ©geredmĂ©nyben a kĂĽlvilág felĂ©.
KözönsĂ©ges esetben a kĂ©t fĂĽlkĂĽrt megnyĂlása nyelĂ©skor, ásĂtáskor törtĂ©nik, amely a lágyszájpadot emelĹ‘ Ă©s feszĂtĹ‘ izmok összehĂşzĂłdásainak köszönhetĹ‘. Ezek egyes rostjai a kĂĽlsĹ‘ harmadát tekintve csontos, belsĹ‘ kĂ©tharmadában porcos kĂ©plet garatĂĽregi vĂ©gĂ©nĂ©l erednek. Az izmok összehĂşzĂłdásukkor a hártyás beszájadzásokat is megfeszĂtik; ez az egyszerű mechanizmus nyitja a „szelepeket”. Noha nem minden nyelĂ©skor törtĂ©nik meg mindez, a percenkĂ©nti 1-3 megnyĂlás elegendĹ‘ a nyomás Ă©szrevĂ©tlen kiegyenlĂtĹ‘dĂ©sĂ©hez, a dobĂĽreg szellĹ‘zĂ©sĂ©hez.
A fĂĽlkĂĽrt (szerzĹ‘i nevĂ©n Eustach-kĂĽrt) szerepe azonban nem merĂĽl ki ebben. NĂ©mi kĂ©pzavarral Ă©lve a közĂ©pfĂĽl szemĂ©tledobĂłja is egyben, hiszen a dobĂĽregnek (ami a dobhártya mögött kezdĹ‘dik) ez a vezetĂ©k teszi lehetĹ‘vĂ© a fentebb rĂ©szletezett mechanizmussal segĂtett, csillĂłszĹ‘rök közreműködĂ©sĂ©vel vĂ©gbemenĹ‘ tisztulását.
Szokás mondani, hogy ami összeköt, az olykor el is választ. A fĂĽlkĂĽrt esetĂ©ben ez jĂłl tetten Ă©rhetĹ‘: megakadályozza, hogy az orrgarat felĹ‘l akár a szájĂĽreg normál flĂłráját kĂ©pezĹ‘ baktĂ©riumok, akár oda nem tartozĂł patogĂ©nek eljussanak a közĂ©pfĂĽlbe. VĂ©gĂĽl, de nem utolsĂł sorban hangszigetelĹ‘, azaz gátat szab a saját hangszálaink által keltett rezgĂ©sek közĂ©pfĂĽlbe, a dobhártya belsĹ‘ felszĂnĂ©re terjedĂ©sĂ©nek. Ha ez nem lenne Ăgy, saját hangunk, beszĂ©dĂĽnk zavarba ejtĹ‘ effektusokkal „gazdagodna”, kárára beszĂ©dĂ©rtĂ©snek, artikuláciĂłnak egyaránt.
A tökĂ©letes hallás elengedhetetlen feltĂ©tele a fĂĽlkĂĽrt megfelelĹ‘ működĂ©se. AmĂg nincs gond vele, Ă©szre sem vesszĂĽk. A környezeti nyomás változása azonban hamar tudatosĂtja ennek a kis szervecskĂ©nek a jelentĹ‘sĂ©gĂ©t. Dombra fel, hegyrĹ‘l le, repĂĽlĹ‘gĂ©pen a tengerszint feletti magasság változása kellemetlen tompa nyomást, teltsĂ©gĂ©rzĂ©st okozhat. Érdemes ilyenkor tudatosan nyelni nĂ©hányat, ásĂtani, indokolt esetben – noha kissĂ© bizarr látványt nyĂşjthat – tátogni, tátott szájjal grimaszolni. Aki repĂĽlőútja elĹ‘tt mĂ©goly enyhe felsĹ‘ lĂ©gĂşti huruttal kĂĽszködik, annak ajánlott orrcseppet használnia, megelĹ‘zendĹ‘ a fĂĽlkĂĽrt esetleges működĂ©szavarát.
AutĂłsoknak is „bedugulhat” a fĂĽlĂĽk, ahogy – alkattĂłl, a tuba aktivitásátĂłl is fĂĽggĹ‘en – hegyen-völgyön kerĂ©kpározĂłknak, gyalogosan tĂşrázĂłknak is. A teendĹ‘k az elĹ‘bb leĂrtakhoz hasonlĂłak, azzal a kiegĂ©szĂtĂ©ssel, hogy nĂ©hány korty folyadĂ©k, megelĹ‘zĂ©sre rágĂłgumi rágása is kedvezĹ‘ hatásĂş lehet.
A fĂĽlkĂĽrt működĂ©sĂ©nek megĂtĂ©lĂ©sĂ©re egyszerű Ă©s könnyen kivitelezhetĹ‘ mĂłdszer az Ăşn. Valsalva-manĹ‘ver: befogott orrnyĂlások Ă©s csukott száj mellet prĂłbálunk levegĹ‘t kifĂşjni. A sikeres a manĹ‘ver átjárhatĂłságrĂłl tesz tanĂşbizonyságot, azaz mindkĂ©t fĂĽlĂĽnk bedugul (nĂ©mi plusz levegĹ‘ kerĂĽl a dobĂĽregbe). A nyomásviszonyok hamar helyreállnak, ezt egy-kĂ©t nyelĂ©ssel fel is gyorsĂthatjuk.
ElĹ‘fordul, hogy a művelet során az egyik tuba megnyĂlik, a másik viszont nem. Az egyĂ©bkĂ©nt is többnyire orvosi vizsgálat alatt jelentĹ‘sĂ©get nyerĹ‘ manĹ‘vert ilyenkor nem Ă©rdemes erĹ‘ltetni, inkább pár perccel kĂ©sĹ‘bb megismĂ©telni, adott esetben nyálkahártyát lohasztĂł orrcseppel segĂteni. Ha a fĂĽlkĂĽrtök nem nyĂlnak meg, a fĂĽl-orr-gĂ©gĂ©sz tovább fog vizsgálĂłdni, hiszen az elĂ©gtelen tubafunkciĂł nem teszi lehetĹ‘vĂ© a megfelelĹ‘ szellĹ‘zĂ©st, a levegĹ‘ egy rĂ©sze felszĂvĂłdhat, negatĂv nyomás alakulhat ki a dobĂĽregben, kĂłrokozĂłk jelenhetnek meg. VáladĂ©k szaporodhat fel, melynek elvezetĂ©se Ă©rtelemszerűen akadályozott. Megszokjuk a tompább hallást, de kialakul egy ördögi kör, ami közĂ©pfĂĽlgyulladásba, elhĂşzĂłdĂł esetben komolyabb szövĹ‘dmĂ©nyekbe is torkollhat.
Banálisnak vĂ©lt náthás megbetegedĂ©sek, meghűlĂ©sek is vezethetnek az imĂ©nt taglaltakhoz, amennyiben a hurut magát a fĂĽlkĂĽrtöt Ă©s annak funkciĂłját is Ă©rinti. A tuba hurutja komolyabb tĂĽnetekbe fordulás nĂ©lkĂĽl is elhĂşzĂłdĂł lehet, sokszor nehezen gyĂłgyul, manapság pedig a már-már nĂ©pbetegsĂ©gnek számĂtĂł fĂĽlzĂşgás (tinnitus) egyik okakĂ©nt is számon tartják.
Váli Béla Edgár
orvosiLexikon.hu
A cikk illusztrációjának jelölt képletei:
- fĂĽlkagylĂł
- hallójárat
- dobhártya (innen középfül)
- kalapács
- üllő
- kengyel
- ovális ablak (innen belsőfül)
- csiga
- előcsarnok (vestibulum), felső folyadéktér (scala vestibuli)
- alsó folyadéktér (scala tympani)
- kerek ablak
- hártyás csigavezeték (ductus cochlearis, a scala media részeként)
- fĂĽlkĂĽrt (tuba auditiva)
- kĂ©t fĂ©lkörös Ăvjárat (canalis semicircularis), a harmadik itt nem ábrázolhatĂł