Az idiopátiás (nem eredeztethetĹ‘) tĂĽdĹ‘fibrĂłzis progressziĂłjának lassĂtásában eredmĂ©nyes – kĂsĂ©rleti stádiumban lĂ©vĹ‘ – gyĂłgyszerrĹ‘l tartottak elĹ‘adást az EurĂłpai TĂĽdĹ‘gyĂłgyász Társaság 2011. Ă©vi közgyűlĂ©sĂ©n. A vonatkozĂł tanulmány a New England Journal of Medicine hasábjain is teret kapott.
A tĂĽdĹ‘fibrĂłzis a tĂĽdĹ‘betegsĂ©g egy ritka fajtája, amely hosszĂş távon sĂşlyos rokkantságot okoz, vĂ©gĂĽl pedig halálhoz vezet – terápiás lehetĹ‘sĂ©gei korlátozottak. Azokban az esetekben, amikor nem derĂĽl fĂ©ny a betegsĂ©get kiváltĂł okokra, idiopátiás fibrĂłzisrĂłl (idiopathic pulmonary fibrosis, IPF) beszĂ©lĂĽnk, amely a betegek mintegy felĂ©t Ă©rinti. Az IPF leggyakrabban az 50-70 Ă©v közötti fĂ©rfiak körĂ©ben fordul elĹ‘, a kĂłrtörtĂ©netben megfigyelhetĹ‘ öröklĹ‘dĂ©s, családi halmozĂłdás, illetve a dohányzás is hajlamosĂt rá. Mindent egybevetve az IPF-ben szenvedĹ‘ betegek száma világszerte mintegy 5 milliĂłra tehetĹ‘, számuk folyamatosan növekszik.
Az IPF jellemzĹ‘je a tĂĽdĹ‘szövet gyulladása Ă©s hegesedĂ©se, ami fokozatosan a tĂĽdĹ‘funkciĂł romlásához vezet. A tĂĽdĹ‘szövet hegesedĂ©sĂ©t nevezik fibrĂłzisnak. IdĹ‘vel a hegesedĂ©s miatt megvastagodik Ă©s merevvĂ© válik a tĂĽdĹ‘ intersticiális állománya, ebbĹ‘l kifolyĂłlag már nem lesz kĂ©pes a fiziolĂłgiás lĂ©gcserĂ©re, azaz arra, hogy megfelelĹ‘ mennyisĂ©gű oxigĂ©nt juttasson a vĂ©ráramba Ă©s szĂ©n-dioxidot távolĂtson el onnan. Az erre kĂĽlönösen Ă©rzĂ©keny lĂ©tfontosságĂş szervek látják ennek legelĹ‘bb kárát. A tĂĽdĹ‘fibrĂłzisos betegeket lĂ©gszomj gyötri, gyakran a mindennapos tevĂ©kenysĂ©geikre is csupán komoly nehĂ©zsĂ©gek árán kerĂthetnek sort.
A tüdőszövet elhalásának következtében fellépő drasztikus légzésfunkció-romlás a betegség progresszióját jelzi, ezért monitorozása az IPF betegek kivizsgálásának szokványos része. A tüdőfunkció javulása pedig a választott kezelés hatékonyságának tudományosan elfogadott mércéje.
A nemrĂ©giben nyilvánosságra hozott tanulmány keretĂ©ben vizsgált Ăşj kĂsĂ©rleti molekulárĂłl bebizonyosodott, hogy a terápiában rĂ©szesĂtett betegek esetĂ©ben 68%-kal kisebb volt az erĹ‘ltetett vitálkapacitás csökkenĂ©sĂ©nek ĂĽteme, mint a placebo csoportban. Emellett ritkábban fordult elĹ‘ a betegsĂ©g heveny fellángolása, amely a betegsĂ©g elhatalmasodásához, a vitálkapacitás hirtelen Ă©s jelentĹ‘s csökkenĂ©sĂ©hez, adott esetben halálhoz vezet. A kezelĂ©s eredmĂ©nyekĂ©nt – a placebo csoporttal ellentĂ©tben – javult a betegek Ă©letminĹ‘sĂ©ge is, amelyet az SGRQ (Szent György LĂ©gzĂ©si KĂ©rdĹ‘Ăv) pontszám is alátámasztott. Az SGRQ kĂ©rdĹ‘Ăv a tĂĽdĹ‘betegsĂ©g Ă©letminĹ‘sĂ©gre kifejtett hatását mĂ©ri, ahol a nagyobb – továbbá a növekvĹ‘ – pontszám nagyobb mĂ©rtĂ©kű károsodást jelez.
„Az IPF-ben szenvedĹ‘ betegeknek nagy szĂĽksĂ©gĂĽk lenne a tĂĽdĹ‘funkciĂłt biztonságosan Ă©s hathatĂłsan fenntartĂł gyĂłgyszerre. Ez lehetĹ‘vĂ© tennĂ© számukra, hogy fizikailag aktĂvak maradjanak Ă©s mĂ©rsĂ©kelhetnĂ©k a betegsĂ©g Ă©letvitelĂĽkre gyakorolt korlátozĂł hatásait” – szögezte le Dr. Luca Richeldi, a tanulmány elsĹ‘ szerzĹ‘je, az olaszországi Modenai Ă©s Reggio Emiliai Egyetem Ritka TĂĽdĹ‘betegsĂ©gek KutatĂłközpontjának igazgatĂłja.