Sugárbaleset során az ionizáló sugárzásnak kitett személy határértéket meghaladó sugárterhelést szenved el. A test szöveteiben elnyelt energia a sugárdózissal jellemezhető. Ha 1 kg tömegben 1 joule energia nyelődik el, a sugárdózis 1 J/kg, azaz 1 Gy (gray).
InformatĂvabb az Ăşn. dĂłzisegyenĂ©rtĂ©k, mely a sugárzás körĂĽlmĂ©nyeit, illetve a sugárzás minĹ‘sĂ©gĂ©t is figyelembe veszi. A sugárzás fajtája döntĹ‘ jelentĹ‘sĂ©gű, pĂ©ldának okáért a neutron- Ă©s alfa-rĂ©szecskĂ©k hĂşsszoros veszĂ©lyt jelentenek a röntgensugárzáshoz kĂ©pest. Nem vĂ©letlen, hogy a viszonylag csekĂ©ly fizikai pusztĂtást okozĂł neutronbomba fejlesztĂ©sĂ©nĂ©l a cĂ©l Ă©ppen a nagy energiájĂş rĂ©szecskĂ©k minĂ©l magasabb arányĂş emissziĂłja volt.
A dĂłzisegyenĂ©rtĂ©k (sugárártalom) mĂ©rtĂ©kegysĂ©ge a sievert (Sv), melynek idĹ‘tartamra (1 Ă©v) vetĂtett határĂ©rtĂ©kĂ©t teljes testet Ă©rĹ‘ sugárexpozĂciĂł esetĂ©n 50 mSv-ben határozták meg. AtomerĹ‘műben dolgozĂłknál ennĂ©l több is lehet. Az aggodalommal figyelt fukusimai lĂ©tesĂtmĂ©ny alkalmazottainál 100 mSv volt, melyet kĂ©sĹ‘bb 250 mSv-re emeltek. RĂ©szleges expozĂciĂł esetĂ©n (egyes szervekre vonatkozĂłan) 500 mSv a kĂĽszöb, kivĂ©ve a szemlencsĂ©t (150 mSv). A határĂ©rtĂ©kek fölĂ© terjedĹ‘ expozĂciĂł kumulatĂv sugárártalmat jelent.
A szövetek sugárĂ©rzĂ©kenysĂ©ge kĂĽlönbözĹ‘, a klinikai tĂĽnetek ennek megfelelĹ‘en változatosak. Egyszeri sugárterhelĂ©snĂ©l – biolĂłgiailag – a tĂĽnetmentessĂ©g idĹ‘tartama az, amibĹ‘l a sugársĂ©rĂĽlt állapotára, a várhatĂł lefolyásra következtethetĂĽnk. MinĂ©l elĹ‘bb jelentkezik a hányinger, hányás, annál borĂşsabbak a kilátások. A sugárbaleset sĂşlyosságárĂłl már a panaszmentes idĹ‘szakban informáciĂłval szolgál a limfociták számának csökkenĂ©se, a csökkenĂ©s mĂ©rtĂ©ke Ă©s dinamikája. A bevezetĹ‘ szakban jellemzĹ‘ lehet a hasmenĂ©s, Ă©tvágytalanság, kimerĂĽltsĂ©g, esetenkĂ©nt lĂ©gszomj, levertsĂ©g, verejtĂ©kezĂ©s, láz, bĹ‘rpĂr, kötĹ‘hártya-gyulladás.
A mĂ©rsĂ©kelt tĂşlexpozĂciĂłt a szervezet kivĂ©dekezi, de az egĂ©sz testet Ă©rĹ‘ sugárzás esetĂ©n már 0.5 Gy egyszeri röntgensugárzás-dĂłzis halált okozhat kĂ©t hĂłnapon belĂĽl. SĂ©rĂĽl a vĂ©rkĂ©pzĹ‘rendszer, vĂ©rszegĂ©nysĂ©g alakul ki, az immunsejtek szaporodásának Ă©s fejlĹ‘dĂ©sĂ©nek zavara a mikroorganizmusokkal szembeni vĂ©dekezĹ‘kĂ©pessĂ©g elĂ©gtelensĂ©gĂ©hez vezet. 1 Gy felett az emĂ©sztĹ‘rendszer nyálkahártyája is károsodhat, 3 gray pedig gyakorlatilag kiirtja a nyálkahártyákat, toxinok árasztják el a szervezetet, ez 10-14 napon belĂĽl vĂ©gezetes. 3 Gy feletti dĂłzisnál a kiterjedt Ă©rrendszeri károsodások sokkot okoznak, a sugársĂ©rĂĽlt elveszti eszmĂ©letĂ©t, Ă©s az esetek többsĂ©gĂ©ben 48 Ăłrán belĂĽl meghal.
Az ionizálĂł sugárzás azonnali hatása a bĹ‘rön a körmök leválását, epiláciĂłt, az epidermisz pusztulását okozhatja. A tĂĽdĹ‘ben Ăşn. interstitiális tĂĽdĹ‘gyulladás (pneumonitis) alakulhat ki, a szĂv működĂ©sĂ©t folyadĂ©kgyĂĽlem, szĂvizomgyulladás akadályozhatja. Bizonyos mirigyek Ă©s szervek rezisztensebbek (pajzsmirigy, hasnyálmirigy, hĂşgyhĂłlyag), a máj Ă©s a vese kĂ©sĹ‘i gyulladással reagálhat. A központi idegrendszer (agy- Ă©s gerincvelĹ‘) Ă©rzĂ©kenyebb, a környĂ©ki idegrendszer (idegdĂşcok, perifĂ©riás idegek) ellenállĂłbb.
A már emlĂtett vĂ©rkĂ©pzĹ‘szervek (csontvelĹ‘) Ă©s nyálkahártyák korai károsodása Ă©rzĂ©kenysĂ©gĂĽkkel magyarázhatĂł, de mĂ©g ezeknĂ©l is Ă©rzĂ©kenyebbek lehetnek a reproduktĂv szervek, a gonádok, fĂ©rfiaknál Ă©s nĹ‘knĂ©l egyaránt. 0.2-0.3 Gy átmeneti, 0.7-0.8 Gy tartĂłs sterilitást eredmĂ©nyezhet. Itt Ă©rdemes megemlĂteni, hogy sugárforrásokkal dolgozĂł szemĂ©lyeknek (pl. kĂłrházban) vĂ©dekezniĂĽk kell, szigorĂşan betartva a munkavĂ©delmi szabályokat, az intĂ©zmĂ©ny vezetĂ©sĂ©nek pedig az eszközök rendszeres karbantartására Ă©s ellenĹ‘rzĂ©sĂ©re vonatkozĂł elĹ‘Ărásokat.
A kezelĂ©s korlátozott, többnyire támogatĂł jellegű. NyilvánvalĂłan a sugárszennyezett ruházatot le kell venni, a testet gondosan, szappanos vĂzzel lemosni. Az inkorporált (lenyelt, belĂ©legzett) sugárzĂł anyagot lehetĹ‘sĂ©g szerint el kell távolĂtani. Hánytatás, aktĂv szĂ©n, intravĂ©nás kelátkĂ©pzĹ‘ anyagok alkalmazása, hĂgĂtásos terápia jöhet szĂłba. A szervezetben deponálĂłdot radionuklidok kĂ©sĹ‘i sugárbiolĂłgiai hatása – a kromoszĂłmák károsĂtása rĂ©vĂ©n – rosszindulatĂş sejt- Ă©s szövetburjánzás kialakulásának kockázatát hordozza. C-vitamin, egyĂ©b antioxidánsok alkalmazhatĂłk.
SĂşlyosabb esetekben – a folyadĂ©k- Ă©s elektrolitpĂłtláson tĂşlmenĹ‘en – központi idegrendszeri szupportĂv gyĂłgyszerek, antibiotikumok, transzfĂşziĂł mĂ©rlegelhetĹ‘. A sĂşlyos fertĹ‘zĂ©sek kivĂ©dĂ©sĂ©ben az arra alkalmas csontvelĹ‘i kolĂłniák stimulálása, a granulociták Ă©s makrofágok számának jelentĹ‘s emelĂ©sĂ©t hozĂł gyĂłgyszerek alkalmazása, a vĂ©rkĂ©pzĹ‘szervek sĂşlyos károsodása esetĂ©n – kompetens sejtvonal hiányában – csontvelĹ‘-átĂĽltetĂ©s alapozhatja meg a prevenciĂłt Ă©s a terápiás választ.
Váli Béla Edgár
orvosiLexikon.hu
(110317)