Az influenzával kapcsolatos hĂrekre portálunkon rendszeresen reagálunk, többnyire azzal a cĂ©lzattal, hogy kiegyensĂşlyozzuk a mĂ©diumokban harsogĂł, a veszĂ©ly bulvárjellegű felerĹ‘sĂtĂ©sĂ©ben Ă©rdekelt hĂrműsorokat, cikkeket.
Mivel a tĂ©ma döntĹ‘en orvosi, biolĂłgiai, virolĂłgiai jellegű, laikus szerzĹ‘kkel, szerkesztĹ‘kkel szemben nem merĂĽl fel a tudományos megközelĂtĂ©s igĂ©nye. FelmerĂĽl ellenben a kĂ©rdĂ©skör jĂłzan, tĂ©nyeken alapulĂł, felesleges pánikkeltĂ©sre okot nem adĂł kezelĂ©sĂ©nek követelmĂ©nye.
2004 februárjában Ărtuk: „A madárinfluenza persze nem Ăşjkeletű. Az elsĹ‘ Ă©szlelĂ©s Olaszországban 1878-ban(!) törtĂ©nt, ekkor Ărták le azt, hogy az adott madárállomány teljesen elpusztult. Több mint száz Ă©vvel kĂ©sĹ‘bb az USA-ban (Pennsylvania) már 17 millĂł szárnyast kellett ahhoz elpusztĂtani, hogy a fertĹ‘zĂ©s tovaterjedĂ©sĂ©t megakadályozzák. UtĂłbbi a vĂ©dekezĂ©s kulcsa. A fertĹ‘zött állományt szigorĂşan eliminálni kell, karantĂ©n, fertĹ‘tlenĂtĂ©s foganatosĂtandĂł (a vĂrus hĹ‘re, fertĹ‘tlenĂtĹ‘szerekre Ă©rzĂ©keny). A szegĂ©nyebb országokban ennek nagyon komoly gazdasági kihatásai vannak, Ăgy pĂ©ldául MexikĂłban 1992-95 között többször is felĂĽtötte a fejĂ©t a járvány. Ez a madárállomány kĂmĂ©lĂ©se, a nem kellĹ‘ szigorĂşsággal Ă©s következetessĂ©ggel folytatott vĂ©dekezĂ©s miatt törtĂ©nhetett.”
Az utolsĂł nĂ©hány mondat a lĂ©nyeg. Nem vĂ©letlen, hogy a sertĂ©sinfluenza emberrĹ‘l emberre terjedni kĂ©pes járványa MexikĂłban jelent meg elĹ‘ször. MexikĂł ugyanis a vĂrus számára egy rekombinálĂłdási kánaánnak bizonyult, ahol szabadon garázdálkodhattak madarak, emlĹ‘sök (sertĂ©sek), emberek között. Az elsĹ‘ hĂrek a mexikĂłi betegek körĂ©ben tapasztalhatĂł magas mortalitási (halálozási) arányrĂłl szĂłlnak, szemben a nem mexikĂłi illetĹ‘sĂ©gű páciensekkel, akik között fatális kimenetelrĹ‘l mĂ©g nincs tudomásunk. ElkĂ©pzelhetĹ‘, hogy ez a kĂĽlönbsĂ©g is genetikai szinten lesz majd kimutathatĂł.
2004 ferbuárjában Ărtuk továbbá: „Az influenzua vĂrusa az Ăşn. orthomyxovĂrusok közĂ© tartozik. Nem csak az embert betegĂthetik meg, hanem elĹ‘szeretettel tanyáznak madarakban, sertĂ©sekben, lovakban. A sertĂ©sek Ă©s madarak lehetnek a legnagyobb tározĂłi (reservoir) ennek a vĂrusnak, lehetĹ‘sĂ©get teremtve arra, hogy itt olyan változásokon essenek át, melyek fokozzák fertĹ‘zĹ‘kĂ©pessĂ©gĂ©t (vagy sĂşlyosabb betegsĂ©get okozzanak), de legalábbis egy lĂ©pĂ©ssel elĹ‘rĂ©bb járjanak a kifejlesztett oltĂłanyaghoz kĂ©pest.
'A' Ă©s 'B' antigĂ©n tĂpusa klinikailag nem elkĂĽlönĂthetĹ‘ betegsĂ©geket okoznak, a 'C' által okozottat pedig legtöbbször diagnosztizálni sem lehet, oly enyhe (szerkezeti felĂ©pĂtĂ©se távolabb is áll a másik kettőétĹ‘l).
A mostanában sokat emlegetett madárinfluenza vĂrusa magas patogenitásrĂłl (megbetegĂtĹ‘ kĂ©pessĂ©grĹ‘l) tesz tanĂşbizonyságot, szerencsĂ©re fertĹ‘zĹ‘kĂ©pessĂ©ge egyelĹ‘re csak közvetlen madár (baromfi)–ember kontaktus során nyilvánul meg. Nem zárhatĂł ki, hogy az idĹ‘ mĂşlásával sikerĂĽlni fog olyan szerkezetet felvennie, amely már a közvetlen emberrĹ‘l emberre terjedĂ©s veszĂ©lyĂ©t is magában hordozza.”
2006 áprilisában Ărtuk: „Holland Ă©s japán kutatĂłk szerint az emberre is veszĂ©lyes H5N1 jelű kĂłrokozĂł csak a lĂ©gutak legmĂ©lyĂ©n lĂ©vĹ‘ hámsejtek meghatározott receptoraihoz kĂ©pes szorosan kötĹ‘dni, ezáltal a cseppfertĹ‘zĂ©sen (köhögĂ©s, tĂĽsszentĂ©s stb.) alapulĂł terjedĂ©s valĂłszĂnűsĂ©ge számottevĹ‘en csökken.
Ezek szerint a legkisebb hörgĹ‘kbe (bronchiolusok) Ă©s lĂ©gzĹ‘hĂłlyagokba (alveolusok) el nem jutĂł vĂrus patogenitása kisebb a nyálkahártyát feljebb károsĂtĂł, tĂĽdĹ‘gyulladást önmagában ritkán okozĂł közönsĂ©ges influenza vĂrusokkal szemben. Ezzel van összefĂĽggĂ©sben az a tĂ©ny, hogy az eddig jelzett emberi megbetegedĂ©sek tĂşlnyomĂłrĂ©szt olyan helyeken következtek be, ahol a vĂrusterhelĂ©s kirĂvĂłan magas volt (pĂ©ldául fertĹ‘zött baromfitelepen, ahol hemzsegtek a kĂłrokozĂłk a megszáradt ĂĽrĂĽlĂ©k eltakarĂtása, következmĂ©nyes levegĹ‘be kerĂĽlĂ©se során).
MegjegyzendĹ‘, hogy a vĂrus mutáciĂłja (rekombinálĂłdása) során olyan elĹ‘nytelen változáson is áteshet, aminek eredmĂ©nyekĂ©ppen az Ăşj törzs – amellett, hogy megtartja a mĂ©ly lĂ©gutak károsĂtásának kĂ©pessĂ©gĂ©t – a hörgĹ‘k felsĹ‘bb szakaszain is megtelepedhet. Ez a betegsĂ©get a közönsĂ©ges influenza lefolyásához teheti hasonlatossá, amely immáron cseppfertĹ‘zĂ©ssel is jĂłl terjed. Ebben az esetben a betegsĂ©g – statisztikailag – akár meg is szelĂdĂĽlhet, azaz sĂşlyossága Ă©s a halálozási aránya csökkenhet, de ha a rekombinálĂłdott kĂłrokozĂł elegendĹ‘ számban eljut a bronciolusokig, alvelousokig, akkor – mint eddig – fatális kimenetelű, lĂ©gzĂ©si elĂ©gtelensĂ©ghez (ARDS) vezetĹ‘, Ăşn. interstitialis (kötĹ‘szöveti) tĂĽdĹ‘gyulladást (pneumonitist*) okozhat.
*Nem azonos a baktériumok okozta, és gyógyszeresen többnyire jól kezelhető, ún. parenchymás tüdőgyulladással (pneumonia).”
2005 oktĂłberĂ©ben Ărtuk:„...Az influenzavĂrus az orthomyxovĂrusok közĂ© tartozik. Ă–rökĂtĹ‘anyaga RNS (ribonukleinsav), belsĹ‘ antigĂ©nje stabil, kĂĽlsĹ‘ antigĂ©njei a fĹ‘ problĂ©mát okozĂł 'H' (hemagglutin) Ă©s 'N' (neuraminidáz). A manapság beszĂ©dtĂ©mát adĂł, fĹ‘kĂ©nt szárnyasokat megtámadĂł H5N1 vĂrus tehát az 5-ös tĂpusĂş H-antigĂ©nt Ă©s az 1-es tĂpusĂş N-antigĂ©nt hordozza. Az N1 a „közönsĂ©ges” influenza-A vĂrusában is megtalálhatĂł, az 5-ös hemagglutint (H5) az elĹ‘bbibĹ‘l mĂ©g nem izolálták.
A vĂ©dekezĂ©s nehĂ©zsĂ©gĂ©t (mint ennĂ©l a vĂrusnemnĂ©l általában) a kĂĽlsĹ‘ antigĂ©nek változĂ©konysága okozza. JĂłindulatĂşbb esetben az Ăşgynevezett „drift” Ăştján mĂłdosul a vĂrus, ami lĂ©nyegi változást nem jelent, csupán kiszelektálĂłdnak a magasabb fertĹ‘zĹ‘kĂ©pessĂ©ggel bĂrĂł kĂłrokozĂłk, melyek Ăgy megerĹ‘sĹ‘dve, kisebb járványok elindĂtására kĂ©pesek. A H- vagy N-antigĂ©n mĂ©lyrehatĂł változása viszont agresszĂv fertĹ‘zĹ‘kĂ©pessĂ©gű, Ăşj altĂpusok megjelenĂ©sĂ©t hozhatja magával („shift”). Ezek okoznak világmĂ©retű járványt.
Mivel már emberben is jelentkezett a H5N1 okozta megbetegedĂ©s, egyre nagyobb a valĂłszĂnűsĂ©ge annak, hogy a vĂrus az emberi genetikai anyagbĂłl törtĂ©nĹ‘ mintavĂ©tel (Ăşn. rekombináciĂł vagy RNS-szegment kicserĂ©lĹ‘dĂ©s) során olyan informáciĂłhoz jut, amivel fokozni tudja fertĹ‘zĹ‘- Ă©s megbetegĂtĹ‘ kĂ©pessĂ©gĂ©t, illetve olyan antigĂ©n struktĂşrára tesz szert, amivel kĂ©pes lesz cseppfertĹ‘zĂ©s Ăştján emberrĹ‘l emberre terjedni. MegjegyzendĹ‘, hogy az ember megbetegĂtĂ©sĂ©hez Ă©s az emberrĹ‘l emberre terjedĂ©shez szĂĽksĂ©ges informáciĂłt a vĂrus a szerkezetváltozás sajátosságábĂłl kifolyĂłlag – az itt kissĂ© morbid „vak tyĂşk is talál szemet” hasonlattal Ă©lve – akár emlĹ‘s állatbĂłl is beszerezheti.
A felĂĽleti (H, N) antigĂ©nek hirtelen Ă©s jelentĹ‘s megváltozásával a korábban használatos Ă©s hatĂ©kony influenza-A elleni oltĂłanyag semmit nem Ă©r, ezĂ©rt kell idĹ‘rĹ‘l idĹ‘re a vĂrus figyelĂ©se során az aktuális antigĂ©n-struktĂşrának megfelelĹ‘, Ăşj oltĂłanyagot kĂ©szĂteni. Ennek megfelelĹ‘en a televĂziĂłban elhangzott azon vĂ©lekedĂ©s, miszerint a majdan forgalomba kerĂĽlĹ‘, emberi influenza-A vĂrus elleni aktuális oltĂłanyag nĂ©mi vĂ©delmet jelenthet a madárinfluenzával szemben, erĹ‘sen megkĂ©rdĹ‘jelezhetĹ‘.
SarkĂtott hasonlattal Ă©lve: ha elvesztettĂĽk a lakáskulcsunkat, hiába veszĂĽnk többszáz ugyanolyan tĂpusĂş zárszerkezetet Ă©s prĂłbálgatjuk a hozzájuk járĂł kulcsokat, vajmi kevĂ©s az esĂ©ly arra, hogy találunk egy ugyanolyat, ami beleillik a zárba, sĹ‘t mĂ©g el is forgathatĂł. Ez a fajta vakcináciĂł Ă©s minden interneten hirdetett kĂ©szĂtmĂ©ny általános immunrendszer erĹ‘sĂtĹ‘ hatást fejt(het) ki, de immunsejtjeink kompetens válaszára csak magát az embert megbetegĂteni Ă©s emberrĹ‘l emberre terjedni kĂ©pes H5N1 (a kialakult betegsĂ©g halálozása igen magas), illetve az antigĂ©n szerkezetĂ©bĹ‘l kifejlesztett oltĂłanyag hatására számĂthatunk.
Egy szó mint száz, résen kell lenni. Ha felüti a fejét az emberre veszélyes H5N1, akkor izolálni kell a szükséges információt, ráültetni az elkészült alapvakcinára, végül elkezdeni a sorozatgyártását. Az időtényező döntő fontosságú, az egyes országok felkészültsége pedig leginkább ebből a szempontból jellemezhető.”
2004 oktĂłberĂ©ben Ărtuk: „A kutatĂłk attĂłl tartanak, hogy az idĹ‘ elĹ‘rehaladtával – a madárinfluenza vĂrusának az emberi influenza vĂrussal valĂł találkozása okán – egyre nagyobb Ă©s nagyobb lesz az esĂ©lye egy olyan szerkezeti változásnak, aminek következtĂ©ben a hibrid vĂrus a madarak után az embert is kĂ©pes lesz megbetegĂteni Ă©s emberrĹ‘l emberre terjedni. A kĂ©tfĂ©le influenza vĂrus találkozását nem lehet megakadályozni, ugyanakkor a szakemberek szerint ugyanolyan valĂłszĂnűsĂ©ge van annak, hogy a vĂrusok Ă©vekig-Ă©vtizedekig is veszĂ©lytelenek maradnak, mint annak, hogy hĂłnapokon belĂĽl egy sĂşlyos, kontinenseken átĂvelĹ‘ járvány bontakozzon ki.”
Váli Béla Edgár
orvosiLexikon.hu