Néhány praktikus tanács nagy meleg esetére
PrĂłbáljuk meg Ăşgy alakĂtani a napunkat, hogy legalább a legforrĂłbb dĂ©li Ăłrákban ne kelljen az utcára menni. Ez fĹ‘leg az idĹ‘sekre, a gyerekekre Ă©s a krĂłnikus betegsĂ©gben szenvedĹ‘kre vonatkozik. Igyunk meg legalább napi 3-4 liter folyadĂ©kot, akkor is igyunk, ha Ă©ppen nem Ă©rzĂĽnk szomjĂşságot. A kisgyerekek Ă©s az idĹ‘s emberek kĂĽlönösen hajlamosak a kiszáradásra.
A legjobb szomjoltĂłk az ásványvizek, amelyek olyan sĂłkat Ă©s ásványi elemeket tartalmaznak, melyeket a szervezetĂĽnk az izzadás miatt elveszĂtett. KiválĂł ital ilyenkor a hűtött tea, Ă©s a citromos vĂz is. PrĂłbáljuk meg a lakásunkat megvĂ©deni az átmelegedĂ©stĹ‘l. Napközben ne szellĹ‘ztessĂĽnk, hĂşzzuk be a sötĂ©tĂtĹ‘ fĂĽggönyöket, engedjĂĽk le a redĹ‘nyt. Mivel a forrĂłságban a szervezetĂĽnk energiaszĂĽksĂ©glete lecsökken, ezĂ©rt ezeken a napokon inkább többször egyĂĽnk keveset, Ă©s lehetĹ‘leg könnyen emĂ©szthetĹ‘, kalĂłriaszegĂ©ny Ă©teleket. A zsĂros Ă©telek fogyasztása fokozza az izzadást.
Veszélyek
A fejet Ă©s a tarkĂłt erĹ‘ közvetlen napsugárzás hatására alakul ki a napszĂşrás, melyet az agy felmelegedĂ©se vált ki. SzĂ©dĂĽlĂ©s, hányinger, fejfájás, egyensĂşlyzavar lĂ©phet fel. A beteget fektessĂĽk le egy elsötĂ©tĂtett szobában, a hideg vizes borogatás Ă©s a pihenĂ©s helyreállĂtja a szervezet egyensĂşlyát. Orvosra akkor van szĂĽksĂ©g, ha a beteg hány , vagy látászavar lĂ©p fel.
A hĹ‘guta a hĹ‘leadás zavara Ă©s a szervezet hĹ‘mĂ©rsĂ©kletĂ©nek emelkedĂ©se miatt alakul ki. Ilyenkor a testĂĽnk tĂşlmelegszik, mivel a páradĂşs levegĹ‘, vagy a zárt ruházat miatt nem tud hĹ‘t leadni. A hĹ‘gutát a melegben vĂ©gzett fizikai munka, a tĂşlzott napozás, vagy asportolás is elĹ‘idĂ©zheti. TĂĽnetei: szapora szĂvverĂ©s, nehĂ©zlĂ©gzĂ©s, fejfájás. A szervezet tĂşlmelegedĂ©s eszmĂ©letvesztĂ©shez, sĹ‘t akár halálhoz is vezethet. Fontos tehát, hogy megelĹ‘zzĂĽk ezt a veszĂ©lyes állapotot. SzellĹ‘s, lehetĹ‘leg termĂ©szetes anyagbĂłl kĂ©szĂĽlt ruhát viseljĂĽnk.
Front előtt
BecslĂ©sek szerint minden harmadik ember megĂ©rzi, ha valamilyen idĹ‘járási front közeledik. Bár e frontok zöme a tavaszi hĂłnapokra esik, ilyenkor nyáron is gyakran megesik, hogy fejfájĂłsan Ă©bredĂĽnk. A frontĂ©rzĂ©kenysĂ©get általában az befolyásolja, hogy milyen az idegrendszerĂĽnk Ă©s a szervezetĂĽnk állapota. Akik tudják magukrĂłl, hogy Ă©rzĂ©kenyek akár a hideg-, akár a melegfrontra, már idĹ‘ben felkĂ©szĂĽlhetnek a „megszokott" tĂĽnetekre. Legyen kĂ©znĂ©l mindig hatásos fájdalomcsillapĂtĂł, mely gyorsan, mĂ©fg a nagyobb fájdalom kialakulása elĹ‘tt meghozza az enyhĂĽlĂ©st.
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 070805)