A Kecskeméti Megyei Kórház Reumatológiai Osztályán jelentős előrelépést tettek annak érdekében, hogy a súlyos, gyakran a munkaképesség elvesztéséhez vezető, olykor teljes megnyomorodást okozó rheumatoid arthritist hatékonyabban kezeljék.
A rheumatoid arthritis egy ismeretlen eredetű „sokĂzĂĽleti", gyulladásos betegsĂ©g, mely bármilyen ĂzĂĽletet megbetegĂthet. A folyamat lĂ©nyege, hogy az ĂzĂĽleti belhártya burjánzik, benne gyulladásos sejtek telepednek meg, amelyek a folyamatot önfenntartĂłvá teszik Ă©s károsĂtĂł anyagokat termelnek.
A rheumatoid arthritis hatĂ©kony kezelĂ©s nĂ©lkĂĽl állandĂłan sĂşlyosbodik Ă©s a zajlĂł gyulladásos folyamat következtĂ©ben az ĂzĂĽleti porc Ă©s csont tönkremegy, elroncsolĂłdik. A beteg mindennapi Ă©lete egyre nehezebbĂ© válik, a betegek 10-15 százalĂ©ka 10 Ă©v mĂşltán saját ellátására is kĂ©ptelen.
A rheumatoid arthritist nem lehet vĂ©glegesen meggyĂłgyĂtani, de hatĂ©kony kezelĂ©sĂ©re van lehetĹ‘sĂ©g. A gyulladásgátlĂłk csökkentik a fájdalmat, az ĂzĂĽleti duzzanatot, de a fenyegetĹ‘ megnyomorodás kivĂ©dĂ©sĂ©re csak az Ăşgynevezett „bázis” gyĂłgyszerekkel törtĂ©nĹ‘ kezelĂ©s ad esĂ©lyt.
Nagy elĹ‘relĂ©pĂ©st jelent az utĂłbbi Ă©vekben kifejlesztett – Ăşgynevezett – biolĂłgiai kĂ©szĂtmĂ©nyek alkalmazása, melyek hatĂ©konyabbak, mint a többi bázis gyĂłgyszer, de alkalmazásukat a rendkĂvĂĽl magas ár korlátozza, ugyanakkor általában mĂ©g ez a gyĂłgyszercsoport sem vezet teljes gyĂłgyuláshoz. A legtöbb orvos igen pesszimista a rheumatoid arthritis kezelĂ©sĂ©nek eredmĂ©nyessĂ©gĂ©t illetĹ‘en, ezt a vĂ©lemĂ©nyt a rossz tapasztalatok teszik megalapozottá.
A kitűzött cĂ©l a betegsĂ©gfolyamat teljes megállĂtása, ám gyakran tapasztalhatĂł, hogy a jelentĹ‘s javulás ellenĂ©re bizonyos ĂzĂĽletekben a gyulladásos folyamat továbbra is aktĂv. RĂ©gebben ilyen esetben az adott ĂzĂĽletek sebĂ©szi kitakarĂtását, Ăşgynevezett synovectomiát vĂ©geztettek.
Azonban a műtĂ©t a beteget Ă©rtelemszerűen megterheli, Ă©s az is sĂşlyosbĂtja a problĂ©mát, hogy gyakran nagyszámĂş, olykor 10-15 vagy több ĂzĂĽleten kellene elvĂ©gezni ezt a beavatkozást, amit Ă©rthetĹ‘ mĂłdon sem a sebĂ©szek, sem a betegek nem vállalnak. Ez a problĂ©ma a radiosynoviorthesis, vagyis az izotĂłpos ĂzĂĽleti kitakarĂtás bevezetĂ©se elĹ‘tt megoldhatatlannak tűnt.
A radiosynoviorthesis arra az elvre Ă©pĂĽl, hogy az ĂzĂĽlet ĂĽregĂ©be adott bĂ©ta-sugárzĂł, gyorsan lebomlĂł izotĂłpok egy kicsiny távolságon belĂĽl sejtpusztĂtĂł hatásĂşak, Ăgy kĂ©pesek a burjánzĂł ĂzĂĽleti belhártyát kiirtani. A sugárzĂł izotĂłp nagy szemcsemĂ©retű kolloidhoz van kötve, Ăgy a vĂ©rkeringĂ©s vagy a nyirok-rendszer rĂ©vĂ©n nem tud az ĂzĂĽletbĹ‘l eltávozni, teljes hatását az ĂzĂĽleti ĂĽregben fejti ki. A mĂłdszer nem Ăşj, de egyelĹ‘re csupán Nyugat-EurĂłpában terjedt el igazán.
A radiosynoviorthesishez használt izotĂłpok felezĂ©si ideje nagyon rövid, ezĂ©rt az előállĂtást követĹ‘en a gyĂłgyszert haladĂ©ktalanul fel kell használni. A kiválasztott ĂzĂĽletet röntgen alatt meg kell festeni, majd az anyagot rendkĂvĂĽli pontos-sággal az ĂzĂĽletbe kell injektálni.
Több Ă©vbe telt, amĂg a mĂłdszert KecskemĂ©ten be tudták vezetni. Dr. Gál János fĹ‘orvosnak is kĂ©pesĂtĂ©st kellett szereznie, hogy sugárzĂł anyagokkal dolgozhasson, majd NĂ©metországban Mödder professzor klinikáján szerzett bizonyĂtványt arra vonatkozĂłan, hogy a mĂłdszert megfelelĹ‘ szinten elsajátĂtotta. Amikor dr. Gál János – a szakirodalom áttanulmányozását követĹ‘en – a radiosynoviorthesist NĂ©metországban a gyakorlatban is megismerte, tudta, hogy nagyon hatĂ©kony mĂłdszerre lelt.
„MegdöbbentĹ‘ volt tapasztalni, hogy a betegek nĂ©hány hĂ©t alatt milyen javuláson mennek keresztĂĽl. Mivel a beavatkozás korlátlan számĂş ĂzĂĽletben elvĂ©gezhetĹ‘, sĹ‘t szĂĽksĂ©g esetĂ©n ismĂ©telhetĹ‘ is, Ăgy ma olyan betegeken is tudunk segĂteni, akik Ă©vek alatt már rĂ©szlegesen elvesztettĂ©k az önellátás kĂ©pessĂ©gĂ©t. Olykor, hosszĂş ideje kĂ©t bottal járĂł betegek bot nĂ©lkĂĽl kĂ©pesek közlekedni, az Ă©vek Ăłta gyĂłgyĂthatatlan fájdalommal kĂĽzdĹ‘ betegek fájdalom nĂ©lkĂĽl tudnak Ă©lni" – mondja a fĹ‘orvos.
A mĂłdszert Magyarországon dr. Szentesi Margit honosĂtotta meg, aki a budapesti orvosegyetem reuma tanszĂ©kĂ©n elsĹ‘sorban a tĂ©rdĂzĂĽletek kezelĂ©sĂ©t vĂ©gzi.
A kecskemĂ©ti munkacsoport mindenfĂ©le ĂzĂĽlet kezelĂ©sĂ©re felkĂ©szĂĽlt, az állkapocsĂzĂĽlettĹ‘l a lábujjak kisĂzĂĽletĂ©ig bármit kezelni tudnak. A közepes Ă©s kisĂzĂĽletek kezelĂ©sĂ©t egyelĹ‘re csak itt vĂ©gzik Magyarországon. Az ország minden rĂ©szĂ©rĹ‘l Ă©rkeznek ide betegek, mĂ©g az Országos ReumatolĂłgiai IntĂ©zetbĹ‘l is.
A betegek lelkesedĂ©se Ă©s az eredmĂ©nyessĂ©g vizsgálatára vĂ©gzett felmĂ©rĂ©sek ragyogĂł eredmĂ©nyei ellenĂ©re a fĹ‘orvos Ăłv attĂłl, hogy bárki csodaszert lásson a mĂłdszerben. A radiosynoviorthesis nem helyettesĂti, hanem hatĂ©konyan kiegĂ©szĂti a gyĂłgyszeres kezelĂ©st. Ha pedig a beteg már eljutott abba az állapotba, hogy protĂ©zis beĂĽltetĂ©se indokolt, akkor ezt a beavatkozást többnyire nem tudja helyettesĂteni.
A mĂłdszer legfĹ‘bb hasznát abban látja, hogy alkalmazásának segĂtsĂ©gĂ©vel a betegek tovább, vagy olykor vĂ©glegesen megĹ‘rzik munkakĂ©pessĂ©gĂĽket, kĂ©pesek maradnak az önállĂł Ă©letre Ă©s elkerĂĽlhetik a rheumatoid arthritis által fenyegetĹ‘ megnyomorodást.
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 060906)
jonapot kivanok. 74 eves nyugdĂjas vagyok. jobb terdem 10 eve faj. ez evben szerettem volna terdprotezist beepittetni, mert mar alig tudok jarni, szinte csak totyogok a haromfeju tambottal. terdizuleti es alsovegtagi erszukuletes panaszaim vannak. t e p genu magas riziko miatt nem vegezheto. jaras, gyaloglasi kepessegem beszukult, ambulans fiziora nem tudok eljarni. kerem segitsenek. Ezidaig nem sikerult osszekapcsolodni. Az izotopos gyogyitason szeretnek resztvenni, 4 naposon. udvozlettel, sandor j
KĂ©rdezze meg háziorvosát, hogy körzetĂ©ben hozzáfĂ©rhetĹ‘-e házhoz járĂł gyĂłgytornász által biztosĂtott fizioterápiás ellátás! TĂ©rĂtĂ©ssel vagy tĂ©ritĂ©smentesen.
Nagyon szeretném én is megcsináltatnia térdem , mert nagyon fáj és az izületeim kikoptak, és ettől várok egy kis gyógyulást.