Magyarországon mĂ©g mindig a szĂv- Ă©s Ă©rrendszeri megbetegedĂ©sek jelentik a legfĹ‘bb halálokot. MĂg Nyugat-EurĂłpában a várhatĂł Ă©letkor egyre kitolĂłdik, Magyarországon csak az elmĂşlt idĹ‘ben kezdett lassan emelkedni. Az alacsony Ă©letkor okai fĹ‘kĂ©nt a civilizáciĂł ártalmai között keresendĹ‘k. A felgyorsult Ă©lettempĂł, a rossz táplálkozási szokások, az elhĂzás, a fizikai állĂłkĂ©pessĂ©g csökkenĂ©se, az ĂĽlĹ‘ Ă©letmĂłd, a dohányzás mind-mind a szĂvbetegsĂ©gek kialakulásához vezethetnek.
Mindemellett a rosszabb Ă©letkilátásokhoz vezet az is, ha a szĂvroham után a beteg kĂ©sve Ă©rkezik a kĂłrházba. A kialakulĂł szĂvinfarktus további Ă©letkilátásainak javĂtásában igen fontos a panaszok jelentkezĂ©se utáni elsĹ‘ hat Ăłra. Az elsĹ‘ hat Ăłrában ugyanis mĂ©g lehetĹ‘sĂ©g van olyan beavatkozásra, amivel megakadályozhatĂł, hogy jelentĹ‘s szĂvizom-károsodás alakuljon ki, sĹ‘t helyreállĂthatĂł az elzárĂłdott Ă©r keringĂ©se is. Ezt az Ă©r katĂ©teren át törtĂ©nĹ‘ tágĂtásával, szĂĽksĂ©g esetĂ©n az Ă©r falát kifeszĂtĹ‘ kis ĂĽreges henger, csövecske, Ăşgynevezett stent beĂĽltetĂ©sĂ©vel Ă©rjĂĽk el. Mindez azonban csak a panasz kezdetĂ©t követĹ‘ hat Ăłrán belĂĽl vĂ©gezhetĹ‘ el! Ezután ugyanis olyan károsodások Ă©rik a szĂvizmot, ami lehetetlennĂ© teszi a beavatkozást.
Láthatjuk, hogy rajtunk, esetleges szenvedő alanyokon sok múlik nem csak a betegség megelőzése terén, ám helyes magatartással a betegség kimenetelét is jótékonyan befolyásolhatjuk.
Ahhoz, hogy pontosan tudjuk, mit kell tennĂĽnk, ismernĂĽnk kell a betegsĂ©g kialakulásának okai mellett azt is, hogy milyen tĂĽneteknĂ©l kell haladĂ©ktalanul az orvos segĂtsĂ©gĂ©t kĂ©rnĂĽnk. ÉletĂĽnk során, a kor elĹ‘rehaladtával az erek falában zsĂranyagok rakĂłdnak le az artĂ©riafal piciny sĂ©rĂĽlĂ©sei mentĂ©n. Ezek a lerakĂłdások erĹ‘sen tapadnak az Ă©r falához, Ă©s lassan növekszenek. IdĹ‘vel más anyagok is rárakĂłdnak, mint pĂ©ldául a kalcium, s Ăgy a verĹ‘erek fala megkemĂ©nyedik, „elmeszesedik". Az Ă©relmeszesedĂ©s e folyamata az elsĹ‘ lĂ©pcsĹ‘fok a szĂvinfarktus kialakulásához.
A stressz, a tĂşl zsĂros táplálkozás, az elhĂzás, a cukorbetegsĂ©g, a magas vĂ©rnyomás, az ĂĽlĹ‘ Ă©letmĂłd, a rendszertelen Ă©letvitel mellett az öregedĂ©s során Ă©lettanilag is fellĂ©pĹ‘ Ă©relmeszesedĂ©s felgyorsul, s elĹ‘bb-utĂłbb az Ă©r belsĹ‘ falára felrakĂłdĂł mĂ©sz oly mĂ©rtĂ©kben szukĂti be az Ă©r nyĂlását, hogy az oxigĂ©n- Ă©s tápanyagdĂşs vĂ©r már nem tud akadálytalanul eljutni az általa ellátott szövetekhez, melyek a vĂ©rellátás megakadása miatt elhalnak. A szövetelhalás latin kifejezĹ‘je az infarktus.
MielĹ‘tt azonban ez bekövetkezne, már jelez a szervezet, hogy baj van. Az Ă©rszűkĂĽlet terĂĽletĂ©n, amikor nyugalomban mĂ©g elegendĹ‘ a vĂ©ráramlás, de a fizikai terhelĂ©sre már nem, a fizikai munka hatására mellkasi fájdalom lĂ©p fel. PĂ©ldául lĂ©pcsĹ‘n járáskor meg kell állni, mert nyomĂł, szorĂtĂł fájdalom jelentkezik a mellkasban, Ă©s sokszor a lĂ©gvĂ©tel is megnehezĂĽl. Ez a tĂĽnet koszorúér-szűkĂĽlet jele lehet. FellĂ©phetnek e tĂĽnetek bármilyen fizikai megterhelĂ©skor, Ăgy futáskor, vagy erĹ‘teljesebb fizikai munka vĂ©gzĂ©se alatt.
Ha az Ă©r szűkĂĽlete tovább fokozĂłdik, a vĂ©ráramlás már kisebb megterhelĂ©sre, majd kĂ©sĹ‘bb nyugalomban sem kielĂ©gĂtĹ‘. Ilyenkor egy-kĂ©t lĂ©pĂ©s megtĂ©telekor, de pihenĂ©skor is jelentkezhet mellkasi fájdalom. A nyugalmi fájdalmak, orvosi nyelven anginák fellĂ©ptĂ©re kiváltkĂ©pp alkalmasak a hajnali Ăłrák, mert a koszorĂşserek átáramlása ilyenkor a leglassabb. Talán sokunk hallott már arrĂłl, hogy a beteg hajnalban mellkasi fájdalomra Ă©bred, verejtĂ©kezik, fullad. Nem árt tudni, hogy hajnalban sokszor alakul ki szĂvelĂ©gtelensĂ©g, szĂvinfarktus.
A megelőzés módjai
Talán elcsĂ©peltnek tűnik, de a statisztikákat szemlĂ©lve nem lehet elĂ©ggĂ© hangsĂşlyozni az egĂ©szsĂ©ges Ă©letvitel fontosságát. A dohányzás abbahagyása, a zsĂros Ă©telek kerĂĽlĂ©se, az ideális testsĂşlyra törekvĂ©s, a megfelelĹ‘ testmozgás, a kiegyensĂşlyozott Ă©let mindmind távolabb visz bennĂĽnket e rettegett kĂłrtĂłl.
A betegsĂ©g kialakulásának fontos rizikĂłtĂ©nyezĹ‘je mĂ©g a magas koleszterinszint, a cukorbetegsĂ©g, a köszvĂ©ny, a magas vĂ©rnyomás betegsĂ©g. Ezt kivĂ©dendĹ‘, ellenĹ‘riztessĂĽk Ă©vente a szĂ©rumkoleszterin-, triglicerid-, hĂşgysavszintĂĽnket, a vĂ©rcukrot, a vĂ©rnyomást. Kis odafigyelĂ©ssel, szemlĂ©letváltással mindez könnyen megvalĂłsĂthatĂł. Ha napi idĹ‘beosztásunkat Ă©sszeruen alakĂtjuk ki, belefĂ©r egy kis mozgás, az elegendĹ‘ pihenĂ©s, a megfelelĹ‘ táplálkozás. Okos idĹ‘beosztással mindenre jut idĹ‘, s a felesleges stressztĹ‘l is megkĂmĂ©lhetjĂĽk magunkat.
Ha a tünetek már jelentkeznek.
A legkisebb, gyanĂşs panasz esetĂ©n keressĂĽk fel orvosunkat. TerhelĂ©sre jelentkezĹ‘ mellkasi nyomĂł-szorĂtĂł fájdalom, esetenkĂ©nt ezt kĂsĂ©rĹ‘ verejtĂ©kezĂ©s, nehĂ©zlĂ©gzĂ©s világĂthat rá koszorúér-betegsĂ©gre. Ilyenkor fontos a rĂ©szletes kardiolĂłgiai átvizsgálás. Ma már a lehetĹ‘sĂ©gek szĂ©les skálájával rendelkezik az orvostudomány a koszorúér-betegsĂ©gek diagnosztizálására. Koronária-betegsĂ©g gyanĂşja esetĂ©n, negatĂv nyugalmi EKG-vizsgálatkor fontos elvĂ©gezni a terhelĂ©ses EKG-vizsgálatot, az egyĂ©b kiegĂ©szĂtĹ‘ vizsgálatokkal egyĂĽtt. Fontos tudni azt, hogy egy nyugalmi EKG-vizsgálattal a koszorúér-betegsĂ©get kizárni nem lehet. Az idĹ‘ben feltárt baj mĂ©g orvosolhatĂł, s Ăgy az infarktus számos esetben megelĹ‘zhetĹ‘.
Nagyon fontos, hogy hirtelen fellĂ©pĹ‘, akár a mellkas bal oldalán, akár a szegycsont mögött, vagy gyomortájĂ©kon jelentkezĹ‘ szorĂtĂł, Ă©s/vagy nyomĂł, legalább 10 percig tartĂł fájdalom, verejtĂ©kezĂ©s, nehĂ©zlĂ©gzĂ©s, esetleg halálfĂ©lelem jelentkezĂ©sekor haladĂ©ktalanul hĂvjunk orvost, mentĹ‘t. Csak azonnali EKG-vizsgálat döntheti el azt, hogy szĂĽksĂ©g van-e azonnali beavatkozásra vagy sem.
Az EKG-görbĂ©n tĂpusos elváltozással bĂrĂł, a panaszok elsĹ‘ megjelenĂ©sĂ©tĹ‘l számĂtott 6 Ăłrán belĂĽli szĂvinfarktusos betegek rĂ©szĂ©re muködik olyan akut ĂĽgyeleti rendszer, ami biztosĂtja minden ilyen beteg számára az azonnal beavatkozás lehetĹ‘sĂ©gĂ©t. A sikerhez azonban szĂĽksĂ©ges, hogy már az elsĹ‘ panaszokat komolyan vĂ©ve, haladĂ©ktalanul forduljunk orvoshoz. Ne várjunk addig, amĂg a baj már csak gyĂłgyszerekkel befolyásolhatĂł, hiszen az elzárĂłdott Ă©rben a keringĂ©s akkor már nem állĂthatĂł vissza, ha az általa ellátott szĂvizom vĂ©gĂ©rvĂ©nyesen elhalt.
Dr. Szirmák Eszter
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 030414)