A műtĂ©thez hasonlĂłan a sugárkezelĂ©s is helyi terápia, a szervezet egĂ©sze számára nem nyĂşjt vĂ©delmet. A sugárzást a daganatra Ă©s közvetlen környezetĂ©re, illetve a műtĂ©t után a műtĂ©ti terĂĽletre Ă©s annak környezetĂ©re irányĂtják Ăşgy, hogy a cĂ©lterĂĽletre jusson a tumor elpusztĂtásához szĂĽksĂ©ges dĂłzis, ugyanakkor az Ă©p szövetek sugárvĂ©delme biztosĂtva legyen. Ehhez korszerű gĂ©pekre Ă©s kiegĂ©szĂtĹ‘ berendezĂ©sekre van szĂĽksĂ©g.
A sugárkezelĂ©s általában a műtĂ©tet követi, azzal a cĂ©llal Ă©s feltĂ©telezĂ©ssel, hogy a műtĂ©ti terĂĽleten esetlegesen szemmel nem láthatĂł tumorsejtek maradtak vissza, amelyeket sugárkezelĂ©ssel el lehet pusztĂtani. A műtĂ©t elĹ‘tti sugárkezelĂ©ssel a tumor mĂ©rete csökkenthetĹ‘, illetve a tumor operálhatĂłvá válhat. A kĂĽlsĹ‘ besugárzást általában 5-6 hĂ©ten keresztĂĽl, heti 5 alkalommal vĂ©gzik. Ez azĂ©rt törtĂ©nik Ăgy, hogy a kezelĂ©sek közötti idĹ‘szakban az Ă©p szövetek regenerálĂłdni tudjanak (azaz ĂşjrakĂ©pzĹ‘dhessenek).
A kemoterápia során rákellenes gyĂłgyszert vagy gyĂłgyszer-kombináciĂłt juttatnak a szervezetbe, amely a keringĂ©s rĂ©vĂ©n a szervezet minden rĂ©szĂ©be eljut Ă©s pusztĂtja a ráksejteket. A műtĂ©t elĹ‘tt alkalmazott kemoterápiának az a cĂ©lja, hogy csökkentse a daganat mĂ©retĂ©t, Ăgy szerepe lehet a daganat operálhatĂłvá tĂ©telĂ©ben. A műtĂ©t, illetve sugárkezelĂ©s utáni kemoterápia cĂ©lja az, hogy a megmaradt ráksejteket elpusztĂtsa, vagy a daganat növekedĂ©sĂ©t meggátolja vagy csökkentse, illetve hogy a távoli, operálhatatlan áttĂ©teket kezelje. A szájĂĽregi tumorok kemoterápiája az utolsĂł 1-2 Ă©vben kerĂĽlt a kutatások közĂ©ppontjába.
A fej-nyaki műtĂ©tek kisebb tumorok esetĂ©ben nem okoznak maradandĂł elváltozást. Ha azonban a daganat kiterjedtebb, szĂĽksĂ©ges lehet a kulcscsont Ă©s a koponyaalap között elhelyezkedĹ‘ lágyrĂ©szek, illetve csontok eltávolĂtása Ă©s pĂłtlása. Ezen a terĂĽleten rendkĂvĂĽli fejlĹ‘dĂ©s zajlott le az elmĂşlt 20 Ă©vben. Ă–sszefoglalĂłan azt lehet mondani, hogy a szervezet legkĂĽlönbözĹ‘bb rĂ©szeirĹ‘l a fej-nyak terĂĽletĂ©re Ă©pĂtett saját szövetekkel, illetve műanyagokkal kiválĂł működĂ©si Ă©s esztĂ©tikai eredmĂ©nyeket lehet elĂ©rni. Ennek ellenĂ©re bizonyos műtĂ©ti tĂpusoknál megváltozhat a rágás, a nyelĂ©s Ă©s a beszĂ©d. A hangszalagok eltávolĂtását is eredmĂ©nyezĹ‘ gĂ©geműtĂ©tek esetĂ©n a beteg elveszti gĂ©gehangját, ezekben az esetekben meg lehet tanĂtani az Ăşn. nyelĹ‘csĹ‘beszĂ©det. A gĂ©ge teljes eltávolĂtása után a nyakra vezetik ki a lĂ©gcsövet azĂ©rt, hogy szabad lĂ©gutakat biztosĂtsanak.
Ez az Ă©let vĂ©gĂ©ig valĂł kanĂĽlviselĂ©st jelent, amelynek használatára a beteget fel kell kĂ©szĂteni.
A fej-nyaki tumorok kezelését követő rehabilitáció kétirányú: testi és lelki rehabilitáció.
A testi rehabilitáciĂł kulcskĂ©rdĂ©se a fájdalomcsillapĂtás, amely általában gyĂłgyszerekkel törtĂ©nik. AlapvetĹ‘ elv, hogy a fájdalmaknak megfelelĹ‘ fájdalomcsillapĂtĂłkat kell kiválasztani, Ă©s megfelelĹ‘ dĂłzisban Ă©s kombináciĂłban alkalmazni. A betegek fájdalmának jelentĹ‘s vagy nagyobb rĂ©sze az alapbetegsĂ©g miatt, csekĂ©lyebb hányada a terápia miatt jön lĂ©tre.
A rendelkezĂ©sre állĂł fájdalomcsillapĂtĂłkkal teljes fájdalommentessĂ©get lehet elĂ©rni.
A testi rehabilitáciĂłval azonos Ă©rtĂ©kű a lelki rehabilitáciĂł, amely a diagnĂłzis közlĂ©sĂ©nek idĹ‘pontjában kezdĹ‘dik. TörvĂ©ny Ărja elĹ‘ a beteg tájĂ©koztatásának kötelezettsĂ©gĂ©t, ugyanakkor nem mindegy, hogy az orvos ezt mikor Ă©s milyen mĂłdon teszi meg. A beteg lelkiállapotát alapvetĹ‘en befolyásolja kezelĹ‘orvosai, illetve az egĂ©szsĂ©gĂĽgyi szemĂ©lyzet empatikus kĂ©szsĂ©ge, a kialakult orvos-beteg viszony. A beteg számára nagy segĂtsĂ©get jelenthet a pszicholĂłgusok, pszichiáterek, betegcsoportok, lelkĂ©szek támogatása is. Ezzel azonos Ă©rtĂ©kű a családtagok Ă©s barátok támogatĂł hozzáállása. A pszicholĂłgusi, pszichiátriai támogatás nagyon sokszor eredmĂ©nyesebb, ha a beteg környezetĂ©vel is foglalkozik.
- m -
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 050905)
Jó napot, mandula daganatom van és az 5. sugár után vérzett a torkom.
A kezelĂ©s mellĂ©khatása lehet, melyrĹ‘l tudnia kell orvosának, esetleges beavatkozás vĂ©gett. Gyors gyĂłgyulást kĂvánunk.
Sugárkezelés után,mikor zárják a sztomat?
Amennyiben a sztĂłma ideiglenes, akkor annak zárása egyedi szakorvosi/sebĂ©szi megĂtĂ©lĂ©s alá esik, számos körĂĽlmĂ©nyre, leginkább az egyesĂtendĹ‘ szakaszok állapotára valĂł tekintettel.